پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی می‌کند

عملیات بزرگ طوفان الاقصی که توسط حماس علیه رژیم اشغالگر قدس ترتیب داده شد دارای برنامه‌ریزی دقیق و همه جانبه‌ای بوده است که بعد از سال‌ها سکوت و موضع دفاعی موفقیت بزرگی به شمار می‌رود.

منتشر شده در 22 مهر 1402
در سرویس

عطیه فکری –  در عملیات طوفان الاقصی که توسط گروه حماس مدیریت شد و در فضای مجازی به شدت وایرال شد، نکاتی از ظرافت و برنامه‌ریزی دقیق برای این عملیات به چشم می‌خورد و با بررسی دقیق‌تر به ذکر نکات آن پرداخته می‌شود.

شکست هیمنه دیوار حائل/ پشت دیوار های بتونی چیزی وجود ندارد

75 سال مقاومت و بیست سال مبارزه رو در روی مردم فلسطین و لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی که سودای نیل تا فرات را در سر می‌پروراند در درون دیوار‌های حائل خود به مانند عنکبوتی، در تار‌های خود محصور ساخته است و پیامد گفتمان مقاومت بیداری ملت ها، خودباوری، اعتماد به نفس و ایمان به وعده‌های الهی مبتنی بر آیه شریفه “لینصرن الله من ینصره” در مقابل پوشالی بودن قدرت رژیم صهیونیستی و قدرت‌های استکباری و مرتجع است.

ساخت مهمترین دیوار مرزی توسط رژیم صهیونیستی در مرزهای غزه در سال ۲۰۱۶ آغاز و هدف آن محدود کردن نفوذ مبارزان فلسطینی اعلام شد. برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که صهیونیست ها ظرف مدت ۴ سال، ۳ میلیارد دلار برای ساخت دیوار حائل با فناوری پیشرفته در مرز غزه هزینه کردند و مدعی بودند پشه هم نمی تواند از آن رد شود، اما این دیوار در برابر لودر نیروهای مقاومت فلسطین فقط چند دقیقه داوم آورد. وال استریت ژورنال در گزارشی نوشته است که اسرائیل در سال 2021 از دیوار 40 مایلی در مرز غزه به عنوان ترکیبی از فناوری پیشرفته و حصار 20 فوتی، سیستم های راداری و حسگرهای زیرزمینی خبر داد و در آن زمان «بنی گانتز»، وزیر جنگ وقت اسرائیل، گفت که ترکیبی از سد فولادی و بتنی یک دیوار آهنی در اطراف غزه ایجاد می کند، اما این دیوار معروف در عرض چند دقیقه زیر تجهیزات سنگین فلسطینی‌ها فرو ریخت.

ناکامی امنیت سیستم های امنیتی اسرائیل

موساد، شن بت، شاباک به هیچ وجه نتوانستند عملیات به این وسعت و شدت را پیش بینی کنند. نیویورک تایمز در مطلبی با عنوان “سرویس های وحشت زده امنیتی اسرائیل چگونه نتوانسند مانع حمله حماس شوند” آورده است: اندکی پیش از حملات غافلگیرانه حماس در سپیده دم روز شنبه، نیروهای اطلاعاتی اسرائیل افزایش فعالیت برخی شبکه های شبه نظامی را در غزه شناسایی کردند. به ادعای دو مقام ارشد امنیتی رژیم صهیونیستی، هنگامی که نیروهای اطلاعاتی این رژیم متوجه شدند که اتفاقی غیرعادی در حال رخ دادن است، برای سربازان در مرز با غزه پیام هشدارآمیز فرستادند. اما این هشدار احتمالا یا خوانده نشده و یا حتی دریافت نشده است.

اندکی پس از آن، حماس، پهپادهایی را برای از کار انداختن برخی ایستگاه‌های ارتباطی ارتش رژیم صهیونیستی و برج‌های مراقبت آن در امتداد مرز ارسال کرد و این امر سبب شد تا افسران مرزی متوجه حملات در حال گسترش نشوند. علاوه بر این، پهپادهای حماس، مسلسل‌های کنترل از راه دور اسرائیل را هم در استحکامات مرزی منهدم کرد و بدین ترتیب یکی دیگر از ابزارهای کلیدی رژیم صهیونیستی برای واکنش زمینی را از سر راه برداشتند. بر اساس اعتراف چهار مقام ارشد امنیتی اسرائیل که خواستند نامشان فاش نشود، این ناکامی‌ها و ضعف‌های عملیاتی همراه با طیف گسترده‌ای از نقص‌های لجستیکی و اطلاعاتی، راه را برای حملات حماس به جنوب اسرائیل هموار کرد.

زمان عملیات/ در سالگرد یوم کیپور و خاطره بسیار منفی صهیونیست ها از این روز

همزمان با پنجاهمین سالگرد جنگ ۱۹۷۳ یا همان جنگ یوم کیپور که مصر و سوریه، اسرائیل را غافلگیر کردند، بار دیگر همان غافلگیری البته در ابعاد دیگر در حال تکرار است و نیروهای مقاومت برای نخستین بار وارد سرزمین‌‌‌های اشغالی ۱۹۴۷ شدند. اقدام نیروهای مقاومت در حمله غافلگیرانه همه‌جانبه به مواضع رژیم صهیونیستی، افتخاری برای این جریان محسوب می‌شود و در مقابل حقارتی برای رژیم اسرائیل.

عملیات طوفان الاقصی ناظران را به تعجب واداشت و این پرسش ایجاد شد که این حملات چگونه انجام شده است. کانال خبری الجزیره اینفوگرافیای رو طراحی کرده است تا جزئیات این عملیات را به نمایش بگذارد. این اینفوگرافی که به فارسی ترجمه شده است، میتواند تصویر نسبتاً روشنی از وقایع روز ترسیم کند.

روز عملیات/ شنبه روز مقدس برای یهودیان به خصوص صهیونیست افراطی

روز شنبه (شبات) روز راحتی و تقدس برای قوم یهود می‏‌باشد به طوری که دین یهود و طریقه حیات یهودی وابستگی شدیدی به این روز دارند. شبات روزی است که نقش خود را بر هر فرد یهودی به جای گذاشته و او را بین ملل ویژگی بخشیده است. در تورات مقدس روز شنبه علامت عهد میان خدا و قوم بنی‏‌اسرائیل بوده است زیرا در این روز خداوند کار آفرینش جهان (از نیستی به هستی آوردن) را پایان داد. روز شنبه نه فقط برای فرد یهودی، بلکه برای خدمتکاران و حیواناتی که برای او به کار گماشته می‏‌شوند نیز روز آرامش و استراحت است. از اینجاست که شنبه دارای جنبه‏‌های مختلف مذهبی، ملی، تاریخی و اجتماعی می‏‌باشد.

میصوا (فریضه) است که شبات را با خودداری از هر کار ممنوعی و نیز به وسیله مطالعه علم و دانش، خوردن و نوشیدن، شادی و تفریح و پوشیدن لباس‏‌های زیبا برگزار می‏‌کنند و به همین علت است که عزاداری در روز شنبه قطع می‏‌شود. در مورد فلسفه «شبات» نقطه نظرهای بسیاری از طرف مفسرین یهودی و شخصیت‏های علمی عنوان شده است. یکی از این عقاید آن است که هر یهودی باید از اعمال و صفات مطلق الهی پیروی نماید و «شبات» یکی از این موارد است. چرا که خداوند در مرحله هفتم از آفرینش، خلقت جهان را به پایان رساند، از این رو یهودیان هم روز هفتم را تقدیس کرده و در آن آرامش جمعی و روحی می‏‌یابند.

وسعت تخریب و شدت عملیات/آسیب‌های بی‌سابقه اقتصادی و مالی

ارتش رژیم صهیونیستی در جریان جنگ طوفان‌الاقصی تعداد قابل‌توجهی از فرماندهان ارشد خود را از دست داد. «گیدئون لوی» خبرنگار روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» درباره وضعیت جاری در نتیجه عملیات طوفان‌الاقصی اعلام کرد که ساکنان فلسطین اشغالی احساس حقارت می‌کنند. این احساس حقارت در میان شهروندان عادی طبیعی است، چون فهرست بلندبالایی از فرماندهان کشته‌شده ارتش رژیم صهیونیستی وجود دارد. کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی تایید کرد که تا روز دوم جنگ، حداقل 57 افسر و نظامی درجه‌دار ارتش کشته شده‌اند. همچنین ارتش اسرائیل اسامی ۲۶ نظامی ارشد از جمله فرمانده تیپ ناحال و معاون یگان ماژلان را منتشر کرد.

جنگی که ارتش اسرائیل در نوار غزه به راه انداخته، شرکت‌ها به‌ویژه استارت‌آپ‌های فعال در بخش فناوری را پس از موافقت دولت اسرائیل با فراخوان ۳۶۰٫۰۰۰ سرباز ذخیره، فلج کرده است به خصوص شرکت‌هایی که در خارج از اسرائیل فعالیت می‌کنند و با نهادهای داخل اراضی اشغالی ارتباط دارند. این تحولات به شرکت‌های فعال در داخل اسرائیل محدود نمی‌شود، بلکه شرکت‌های نوظهوری که در سال‌های اخیر در خارج از اسرائیل تأسیس شده‌اند، به‌ویژه در ایالات متحده آمریکا، جایی که برخی از بنیان‌گذاران اسرائیلی شرکت‌هایی را در بخش‌های فناوری پیشرفته اداره می‌کنند را هم شامل می‌شود.

«ایتامار فریدمن»، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل استارت‌آپ اسرائیلی« CodiumAI» در زمینه هوش مصنوعی، به وال استریت ژورنال آمریکایی گفت که به نیروهای ذخیره ارتش پیوسته است. بانک «هاپوعلیم» اسرائیل هزینه خسارات اولیه اقتصاد اسرائیل از زمان آغاز حملات «طوفان الاقصی» و جنگ اسرائیل در نوار غزه را حدود ۲۷ میلیارد شیکل (۶.۸ میلیارد دلار) برآورد کرد. این تخمین‌ها شامل هزینه‌های از سقوط ارزش شیکل اسرائیل، بخش هوانوردی، توقف فعالیت‌های تجاری و کارخانه‌ها، از بین رفتن اعتماد شرکت‌های بین المللی به کار در داخل اسرائیل و فرار سرمایه‌گذاری‌ها نمی‌شود.

بی‌سابقه بودن بار روانی عملیات طوفان الاقصی بر شهرک نشینان در طول 75 سال گذشته

این عملیات علاوه بر اینکه تلفات سنگین مادی و نظامی و جانی به صهیونیست‌ها وارد کرده همچنین آثار روحی و روانی آن تا سال‌ها باقی خواهد ماند. شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مصداق‌های این لطمات روحی را اعلام وضعیت جنگی از سوی کابینه رژیم صهیونیستی پس از نیم‌قرن دانست.

ابعاد روانی عملیات «طوفان الاقصی» بر ارتش رژیم صهیونیستی

حس تحقیر و شکستی که جامعه صهیونیست‌ها ازاین‌پس با خود حمل خواهند کرد فراتر از یک نسل خواهد بود. چرا که این حمله برای اسرائیل در ابعاد یک یازده سپتامبر بود و همان‌طور که آمریکا هنوز از آن شکست اطلاعاتی خود احساس حقارت و سرشکستگی می‌کند اسرائیل هم سال‌ها این حقارت را تحمل خواهد کرد و سربازان این رژیم هم بار روانی این حقارت را با خود خواهند داشت.

استفاده از ترفتد غافلگیری در عملیان طوفان الاقصی

مجموع اسرا و کشته های اسرائیلی گواه این امر است که به شدت نیروهای نظامی و شهرک نشینان غافل بودند. حملات گسترده دیروز حماس به سرزمین‌های اشغالی با غافلگیری تمام‌عیار صهیونیست‌ها همراه شده است؛ به‌طوری‌که فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از این حملات در سرزمین‌های اشغالی نشان‌دهنده سراسیمگی صهیونیست‌ها برای پناه گرفتن و فرار است. همچنین این در حالی است که پناهگاه‌ها در تل‌آویو، عسقلان و شهرک‌های اطراف غلات غزه باز شده و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تا ۸۰ کیلومتری شهرک‌های غلاف غزه را در وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده و منابع صهیونیستی نیز اعلام کرده‌اند تا عصر روز شنبه اسراییل کاملا کنترل خود را در غلات غزه از دست داده است.

مصداق پیدا کردن سخنرانی رهبری در مورد عدم شرط بندی بر اسب بازنده

رهبر انقلاب فرمودند رژیم صهیونیستی از غیظ کشورهایی که نگذاشتند هدف این رژیم برای دستیابی به نیل تا فرات محقق شود خواهد مُرد و به دولت‌هایی که سراغ قمار عادی‌سازی رفته‌اند، هشدار دادند که از شرط‌بندی روی اسب بازنده ضرر خواهند کرد. شکستن طراح عادی سازی روابط با اسرائیل یکی از آسیب‌هایی بود که رژیم صهیونیستی دید چراکه هزینه عادی سازی بسیار بالا است و کشورها به خوبی باید این مسئله را درک کنند.

عمیق‌تر شدن اختلافات صهیونیست‌ها

عملیات طوفان الاقصی باعث انسجام داخلی اسرائیل نمی شود، مهاجرین یهودی که به سرزمین‌های اشغالی آمده بودند با اختلاف عمیق فرهنگی، اجتماعی مواجه بودند و حتی برای آن تظاهرات گسترده‌ای به راه انداختند که به دلیل عملیات حماس برای مدتی متوقف می‌شود اما مجدداً آغاز خواهد شد چون اختلاتی از این قبیل حل نشدنی است.

تعداد کشته ها، اسرا و غنایم بسیار بی سابقه بوده است. آمار دقیقی از کشته ها وجود ندارد اما یقیناً بیش از 1500 صهیونیست با توجه به فیلم های منتشر شده کشته شدند، تعداد اسرا برای آزادی کل زندانیان فلسطینی کافی است. میزان خشونت بسیار بالا بود؛ حجم انباشت خشم و کینه علیه صهیونیست ها در عملیات طوفان الاقصی خود را نشان داد.

نقش ایران در عملیات طوفان الاقصی

انتصاب طراحی عملیات و پشتیبانی آن به ایران در واقع ایران حامی مقاومت و مسیر خود را برای ازبین بردن رژیم صهیونیستی ادامه می دهد. «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: ایران سال‌ها است که از حماس حمایت می‌کند، اما ما هیچ مدرکی دال بر دخالت آن در حمله اخیر ندیده‌ایم.

علاوه بر این طرحواره ایجاد شده مبنی بر سازشکار بودن حماس هم در این عملیات شکست خورد، در طی سال های اخیر و ماه های اخیر برساخت رسانه‌ای ساختگی ایجاد شده بود که حماس سازشکار است و حتی به دنبال فرایند دو دولتی است.

جبهه بندی برای مقابله با رژیم صهیونیستی

بیانیه مهم محمد الضیف (رئیس گردان های القسام) حاوی نکاتی بود که رسما اعلام می‌کردند خواهان جبهه‌بندی برای مقابله رژیم صهیونیستی هستند. نام برن از کشورهای محور مقاومت بدون نام بردن از کشور های سازشکار- اعلام آتش به اختیار و اعلام پایان سازشکاری با رژیم صهیونیستی است.

تصاویر منتشر شده از کشتار صهیونیست‌ها باعث ایجاد مظلومیت نمایی برای اسرائیل در مجامع بین الملل و توجیه جنایت های خود می‌شود با وجود اینکه این مصداق درست است اما جنایت های اسرائیل امری طبیعی تبدیل شده است و روند را تغییر نخواهد داد حتی صدای فریاد مردم ساکن در کشورهای اروپایی و آمریکایی را هم درآورده که چرا چیزی از تصاویر دلخراش و کشته‌های فلسطینی رسانه‌ای نمی‌شود و بابت آن در روزهای اخیر اقدام تظاهرات و راهپیمایی کردند.

سرزمین‌های اشغالی را پس بدهید

عملیات طوفان الاقصی نقطه پایانی بر فرایند دو دولتی بودن در سرزمین های اشغالی است در واقع پایانی بر توهم دو دولتی بودن در سرزمین های اشغالی می‌شود و اینگونه معنا می‌شود که فلسطینی‌ها خواهان تمامیت ارضی هستند و به دو دولتی بودن راضی نمی‌شوند. این عملیات توسط یکی از اعضای کوچک محور مقاومت صورت گرفت، نسبت توانایی حماس به حزب الله، ایران و انصارالله در حد هیچ است. اما همین عضو کوچک تواناست بزرگترین ضربه کاری به صهیونیست ها وارد کند که به مراتب از جنگ 2006 بالاتر بود.

دفاع کافی است…

نوع عملیات آفندی بود، برخلاف عملیات‌ها و جنگ‌های گذشته که پدافندی بود این بار با یک عملیات آفندی ضربات سنگینی به اسرائیل وارد کردند. عملیات طوفان الاقصی ثابت کرد که آمریکا و سیستم های امنیتی آن هم در خواب غفلت بودند و اگر جنگی صورت بگیرد، امریکا به داد اسرائیل نخواهد رسید.

در روز‌ها و هفته‌ی اخیر امریکا و هم پیمانانش به دنبال این بودند که بار دیگر سوریه را ناامن و محور مقاومت را به خود مشغول کنند،عملیات طوفان الاقصی بار دیگر وضعیت را عوض و فلسطین را کانون تحولات منطقه قرار داد.

دوران بزن درو تمام شد

-تثبیت این امر که دیگر دوره بزن درو تمام شده است: دیگر اسرائیل نمی تواند مرتکب جنایت شود و منتظر پاسخ نباشد و به آن‌ها ثابت شد که دوران بزن درو تمام شده است و هر اقدامی علیه نیروهای مقاومت صورت بگیرد تاوان سختی دارد. شلیک حدود 6000 راکت در عرض چند ساعت و ناکامی سامانه های پدافندی اسرائیل، شلیک این تعداد راکت در چند ساعت نشان دهند این است که سنبه پرزور است.

نماز شکر سران حماس

در فضای رسانه‌ای و عمومی در سرتاسر جهان اسلام از عملیات حماس استقبال با شکوهی شد و هر دولت یا هر فرد آزاده‌ای با خوشحالی اخبار موفقیت‌های حماس را پیگیری می‌کرد. هرگونه پاسخ اسرائیل به حماس و غزه نمی‌تواند شکست در عملیات طوفان الاقصی را جبران کند حتی اگر این حمله زمینی هم باشد. یکی از دستاوردهای مهم این عملیات بازگرداندن مسئله فلسطین بار دیگر به عنوان مهمترین مسئله جهان اسلام بود که در جای خود بسیار ارزشمند است.

احتمال سقوط دولت اسرائیل

احتمال شکست طرح‌های دولت راست افراطی برای حفظ دولت و پایان ائتلاف دولت یهود هم اگر رخ بدهد می‌تواند جزیی از دستاوردهای عملیات حماس علیه صهیونیست‌ها باشد.

در این عملیات از تاکتیک های ترکیبی، هوایی، زمینی، دریایی و .. استفاده شد تا قدرت نیروهای جبهه مقاومت را نشان دهد و اینکه توانایی پیشبرد چنین تاکتیک‌هایی هم در جنگ دارند تا بیش و از پیش باعث ترس و دلهره صهیونیست‌ها شوند حتی نشان دادند که با ابزاری خیلی ابتدایی و با ابتکار عمل و طراحی درست هم می تواند اسرائیل را شکست داد.

کل افراد عملیات کننده علیه اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی 1000 نفر بودند، با 1000 نفر رزمنده بزگترین شکست تاریخی رژیم صهیونیستی رقم خورد. شکست هیمنه قدرتمندترین ارتش و سیستم اطلاعاتی منطقه فاجعه‌ای جبران ناپذیر است. برخی از کشور ها با قدرت واهی ساختن از اسرائیل به دنبال عادی سازی روابط با اسرائیل جهت موازنه سازی با ایران بودند که حالا تمام تصوراتشان بر هم خورده است.

 

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/144192

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی