پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره توافق مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن اظهارنظر کرد و آن را «گامی مثبت» دانست.

منتشر شده در 20 مرداد 1402
در سرویس

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره توافق مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن اظهارنظر کرد و آن را «گامی مثبت» دانست. او همچنین مدعی شد که با این زندانیان گفت‌وگو کرده است. بلینکن گفت: «نیازی به گفتن نیست که آنها از اینکه از زندان خارج شده‌اند بسیار خوشحالند. باور من این است که این شروعی برای پایان کابوس آنها است.»

دیپلمات ارشد آمریکا در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آیا در ازای آزادی این ۵ آمریکایی پنج زندانی ایرانی آزاد خواهند شد گفت: «من وارد هیچ‌ جزئیاتی که داریم چه کاری انجام می‌دهیم چون نمی‌خواهم روند بازگشت هم‌وطنانمان به خانه را با خطر مواجه کنم.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد که ایران بابت آزاد کردن این زندانی‌ها از تخفیف تحریمی برخوردار خواهد شد. او اضافه کرد که تنها وجوه مسدودشده ایران به حساب‌هایی منتقل خواهد شد تا بتوان از آن تنها برای مصارف بشردوستانه استفاده شود. بلینکن گفت آمریکا اجرای تحریم‌ها علیه ایران را ادامه خواهد داد. 

برخی منابع ایرانی ساعاتی قبل‌تر گزارش‌های قبل‌تر منتشرشده مبنی بر توافق تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان را تأیید کردند. ابتدا روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده بود  پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانی‌هایی که به دلیل نقض تحریم‌ها مجرم شناخته شده‌اند از زندان آزاد خواهند شد.

این روزنامه همچنین به نقل از منابعی که اشاره‌ای به نام آنها نشده مدعی شده بود حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران نیز آزاد خواهند شد. منابع آگاه به فارس گفته‌اند منابع ایران در حال انتقال به حساب‌هایی در قطر است و در خصوص تبدیل آن از واحد «وون» (پول کره جنوبی) به یورو توافق صورت گرفته است. 

این منابع همچنین تصریح کرده‌اند خروج زندانیان آمریکایی بعد از انتقال قطعی منابع ارزی به حسابی در بانک مرکزی قطر صورت خواهد گرفت. در این توافق همچنین مقرر شده تعدادی از زندانیان ایرانی در آمریکا هم آزاد می‌شوند.

منابع مطلع از این توافق همچنین به خبرگزاری فارس گفته‌اند کل منابع بلوکه شده ایران در کره جنوبی در این فرایند آزاد و صرف واردات کالاهای غیرتحریمی خواهد شد. بر اساس این گزارش انجام این روند منوط به آن است که اولا، پول‌های بلوکه شده به حساب ایران در قطر واریز شود و ثانیا ایران راستی‌آزمایی کند که وجوه مزبور قابل برداشت است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/1363

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی