پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی می‌کند

یمن جز کشورهایی است که از همان ابتدا برای کمک به حماس مقر صهیونیست‌ها را هدف قرار می‌داد حالا در اینجا به بررسی نقش یمن در حوادث اخیر غزه پرداخته می‌شود.

منتشر شده در 14 آبان 1402
در سرویس

انصارالله یمن حملات پهپادی و موشکی گسترده‌ و بی‌سابقه‌ای را علیه مناطق اشغالی رژیم صهیونیستی آغاز کرده است تا هشدار خود به اشغالگران فلسطین را اعلام کند. پس از این حملات نیز ارتش رژیم صهیونیستی شلیک یک موشک زمین به زمین از دریای سرخ به سمت سرزمین‌های اشغالی را تأیید و از استقرار کشتی‌های نظامی خود در دریای سرخ به‌منظور«تقویت اقدامات دفاعی» خبر داد. همچنین انصارالله تصاویر تسلیحات مورد استفاده در حملات خود به رژیم اسرائیل را منتشر کرد. این تسلیحات شامل موشک کروز قدس(احتمال زیاد مدل ۲ یا ۳)، موشک بالستیک ذوالفقار، پهپادهای خانواده صماد(به احتمال زیاد صماد 1) بوده است. با توجه به عدم استفاده انصارالله از تسلیحات راهبردی، می‌توان نتیجه گرفت که قصد یمن، تنها هشدار بوده است.
انصار‌الله یمن همچنین اعلام کرد اطلاعاتی داریم که مشارکت امارات در حمله به غزه را تأیید می‌کند. «البختینی» که عضو شورای سیاسی انصارالله است هشدار داد که اگر آمریکا یا «اسرائیل» علیه یمن مرتکب هرگونه حماقت شوند، گزینه‌های زیادی داریم. به گفته این مقام یمنی، ما باید روی محور مقاومت و ملت‌های عرب حساب کنیم نه بر روی عربستان و امارات، چون برای شکستن محاصره یمن و حمایت از غزه با امارات و عربستان سعودی تماس گرفتیم، اما آنها نپذیرفتند. ارتش یمن همچنین تصاویری از حملات گسترده پهپادی و موشکی خود به سرزمین‌های اشغالی را منتشر کرد. انصارالله در چهارمین حمله خود به مواضع اسرائیل، از یک فروند موشک بالستیک (احتمالا موشک طوفان) استفاده کرد. سامانه‌های پدافندی اسرائیل موفق به انهدام این موشک در آسمان ایلات شدند.

رهگیری موشک بالستیک یمن توسط عربستان

شبکه خبری المیادین به نقل از رسانه‌های عبری زبان در این باره اعلام کرد: عربستان سعودی یک موشک بالستیک شلیک شده توسط یمنی‌ها را رهگیری کرد. رسانه‌های صهیونیستی در این باره مدعی شدند که این موشک توسط نیروهای مسلح یمن به سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب شده‌ بود. نیروهای مسلح یمن عصر سه‌شنبه و صبح چهارشنبه هفته گذشته در پاسخ به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان در نوار غزه حملات پهپادی و موشکی گسترده‌ای را به سرزمین‌های اشغالی انجام دادند.

در همین راستا، «احمد حامد» مدیر دفتر ریاست جمهوری دولت صنعاء در سخنانی درباره حملات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح کشورش به سرزمین‌های اشغالی، گفته‌ بود که صنعا با این حملات به تهدیدهای آمریکا پاسخ داده است. مدیر دفتر ریاست جمهوری در صنعاء در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین در این باره اظهار کرده بود: چند روز پیش پیام‌هایی دریافت کردیم مبنی بر اینکه آمریکایی‌ها نسبت به مواضع مستحکم ملت یمن در قبال فلسطین به ما هشدار می‌دهند.

انصارالله یمن رسما وارد جنگ غزه شد؟

پست یک کلمه‌ای «حزام الاسد» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن با نام «ایلات»(بندر مهم رژیم اشغالگر قدس) همزمان با خبرها مبنی بر شنیده شدن انفجارهای مهیب در آن، گمانه زنی درباره ورود مستقیم انصارالله به نبرد با رژیم صهیونیستی در راستای یاری مردم مظلوم و بی دفاع نوار غزه و مقاومت شجاع آن را تقویت کرده است.

 

ژنرال یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن در سخنانی به صورت رسمی از هدف قراردادن برخی اهداف در اراضی اشغالی خبر داد و به این ترتیب رسماً انصارالله یمن به عملیات طوفان الاقصی و نبرد با رژیم صهیونیستی پیوست.

انصارالله یمن وارد نبرد با رژیم صهیونیستی شد

سریع تاکید کرد: در برابر حملات وحشیانه آمریکا و اسرائیل به نوار غزه باید با توکل به خدا و برای یاری به ملت مظلوم و عزیز فلسطین به وظیفه خود عمل می‌کردیم. تعداد زیادی موشک بالستیک و پهپاد را به سوی اهداف مختلف دشمن در اراضی اشغالی شلیک کردیم. تاکید می‌کنیم که این عملیات، سومین عملیات برای یاری به برادران مظلوم ما در فلسطین بود.

وی گفت: ما تا زمانی که حملات اسرائیل متوقف نشود، به ضربات ویژه به وسیله موشک و پهپاد ادامه خواهیم داد. موضع ملت یمن در برابر مساله فلسطین ثابت و اصولی است. ملت فلسطین حق کامل برای دفاع از خویش و استیفای تمامی حقوق خود را دارد. آن چه که امنیت منطقه را متزلزل می‌کند و گستره نبرد را گسترش می‌دهد، تداوم ارتکاب جنایات و کشتار اهالی نوار غزه و تمامی نقاط فلسطین از سوی دشمن صهیونیستی است.

تمجید انصارالله از عملیات نیروهای مسلح یمن

دفتر سیاسی جنبش انصارالله ضمن تمجید عملیات موشکی و پهپادی نیرو‌های مسلح یمن در عمق فلسطین اشغالی، تأکید کرد که این عملیات، پیروزی برای ملت فلسطین و در راستای پشتیبانی از جنبش‌های جهادی و مقاومت است.

انصارالله ضمن قدردانی از مواضع شجاعانه و اصولی عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر معنوی انقلاب یمن، تصریح کرد: رهبر یمن در حرف و عمل ثابت کرده است که در برابر هژمونی و زورگویی آمریکا و رژیم صهیونیستی، از امت اسلامی حمایت می‌کند. این جنبش یمنی از ملت‌های عربی و اسلامی خواست که به مسئولیت دینی و اخلاقی خود در قبال ملت فلسطین و کشتار جمعی آنان عمل کنند.

حزب الله: یک واحد نظامی رژیم صهیونیستی را به طور کامل منهدم کردیم

همچنین یکی از صفحات اجتماعی منتسب به حزب الله لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیرو‌های حزب الله در عملیات خود موفق شدند یک واحد نظامی کامل رژیم صهیونیستی را در تپه الخزان در نزدیکی پایگاه العاصی در مجاورت مرز لبنان و سرزمین‌های اشغالی هدف قرار داده و تمامی آن‌ها را کشته یا مجروح سازند.

حماس خواستار موضع قاطع کشور‌های عربی و اسلامی برای توقف کشتار مردم غزه شد

جنبش مقاومت اسلامی حماس طی بیانیه‌ای امت اسلامی و عربی را به اتخاذ موضعی قاطع و تاریخی برای توقف کشتار و نسل‌کشی مردم غزه به دست اشغالگران اسرائیلی فراخواند.

این جنبش افزود که همه کشور‌ها و دولت‌ها و سازمان‌ها و کشور‌های حامی رژیم صهیونیستی و در راس همه آن‌ها آمریکا، در برابر کشتار اخیر در جبالیا و ۲۵ روز حملات وحشیانه علیه ملت فلسطین مسئول هستند.

مدیر دفاع مدنی در غزه گفت: اشغالگران در جبالیا غیرنظامیان در نوار غزه را قتل عام کرده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت غزه به الجزیره گفت: تعداد قربانیان قتل عام جبالیا ممکن است بزرگترین و نزدیک به تعداد قربانیان کشتار بیمارستان غزه باشد.

رئیس بیمارستان اندونزی غزه گفت: نتوانستیم شهدا و مجروحان اردوگاه جبالیا را بشماریم. بیش از ۵٠ شهید تاکنون و شمار قربانیان همچنان ادامه دارد.

کشتار غیر نظامیان در اردوگاه جبالیا

مقام سابق صهیونیست: یمن توانایی ضربه زدن به «اسرائیل» را دارد

در پی صراحت و قاطعیت یمن در دفاع از فلسطین و همراهی مردم مظلوم غزه، ترس و وحشت در کلام صهیونیست‌ها پدیدار شد. مسئول سابق سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) اذعان کرد جنبش انصار الله یمن از توانایی هجومی برای ضربه زدن به این رژیم برخوردار است و ممکن است این بخش از جنگ T آغاز شود.

رسانه‌های صهیونیستی همچنین گزارش داده‌اند یمن در تلاش است تا «اسرائیل» را از ناحیه جنوب یعنی بندر ایلات که شمار زیادی از شهرک نشینان اطراف نوار غزه به آنجا فرار کرده‌اند، مورد حمله قرار دهد. رسانه‌های صهیونیستی همچنین نوشته‌اند به دنبال شنیده شدن صدای انفجار در بندر ایلات و به وجود آمدن ترس و نگرانی بین شهرک نشینانی که از شهرک‌های اطراف نوار غزه به این منطقه فرار کرده‌اند، شرایط با آنچه قبلاً بود، متفاوت شده است.

اهمیت ورود یمن به جنگ‌ با اسرائیل از نگاه تحلیلگران

علیرضا تقوی نیا، تحلیلگر در توئیتی با اشاره به ورود یمن به جنگ با اسرائیل مواردی را ذکر کرد که به شرح زیر است:

1/ ناامن شدن دریای سرخ برای کشتی های اسرائیل و حامیانش و در مرحله بعد احتمالا تاثیر بر جریان انتقال نفت به اروپا

2/ برخورداری ازهزاران پهپاد و موشک با سرجنگی بسیار قوی

3/ زیر ضربه رفتن احتمالی پایگاه های آمریکا و حامیان اسرائیل در منطقه مانند امارات

بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی شجاعت یمن در حمایت از مردم غزه و همکاری با حماس را مورد تشویق قرار دادند. برخی از فعالان رسانه‌ای و تحلیگران حملات یمن به مواضع صهیونیست‌ها نوعی هشدار به شمار آوردند به این معنی که نشان دهنده این مسئله باشد که فلسطین تنها نیست و نیروهای مقاومت و ملت‌های عرب می‌توانند از پس این غده سرطانی در منطقه بربیایند. تا اینجای ماجرا صهیونیست‌ها علیرغم کشتار وحشیانه‌ای که به راه انداخته‌اند باز هم نتوانستند بر حملات غافلگیرانه حماس یا نیروهای مقاومت غلبه کنند و این ناکامی را با بمباران بیمارستان‌ها و مناطق مسکونی غزه تلافی می‌کنند.

برخی از تحلیلگران معتقدند انصارالله یمن در واقع با سلاح‌ها و حمایت مستقیم ایران خودش را به خطر انداخته است و این سلاح‌ها و موشک‌ها متعلق به ایران است که علیه صهیونیست‌ها استفاده می‌شود با وجود اینکه مقامات رسمی ایران اعلام کرده‌اند حمله حماس به اشغالگران یک تصمیم صد در صد فلسطینی است و ایران نقشی در این ماجرا ندارد ولی اغلب کارشناسان و تحلیگران دنیا معتقدند یمن و حماس با پشتوانه ایران وارد این ماجرا شده‌اند.

این گمانه‌زنی‌ها با اعلام خبر دیدار اسماعیل هنیه با رهبر انقلاب در چند روز گذشته بیشتر از همیشه قوت گرفت در هر صورت هیچ مدرکی دال بر دخالت ایران در حوادث اخیر یا تحریک یمن توسط ایران وجود ندارد و تمام این تحلیل‌ها بدون سند و مدرک متقن بیان شده است.

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/146869

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی