پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهند خبرنگار رویترز توسط تانک رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده است.
منتشر شده در 16 آذر 1402
در سرویس

تحقیقات کارکنان خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد شلیک متوالی گلوله‌ توسط تانک‌های رژیم اسرائیل عامل شهادت خبرنگار این رسانه در روز ۱۳ اکتبر بوده است.

گروه‌های حقوق بشری که خواستار تحقیقات درباره حملات اسرائیل شده بودند بعد از انجام تحقیقات مستقلانه باز هم به نتایج مشابهی رسیده‌اند.

رژیم صهیونیستی ۲۱ مهرماه در حمله به خودرو خبرنگاران در منطقه «علما الشعب» لبنان «عصام العبدالله» عکاس و خبرنگار ۳۷ ساله رویترز را به شهادت رساند.

 در آن حمله «کریستینا آسی» ۲۸ ساله، خبرنگار خبرگزاری فرانسه نیز به شدت مجروح شد. یک پای اسی قطع شده و او هنوز در بیمارستان است.

شواهدی که خبرگزاری رویترز به آنها استناد کرده تحلیل ترکش‌های بمب‌ها، تصاویر ماهواره‌ای، اظهارات بازماندگان و فیلم‌های ضبط‌شده از محل حادثه قبل از حمله و در زمان آن را نشان می‌دهد.

سردبیر خبرگزاری رویترز گفت: «شواهدی که الان در اختیار داریم و امروز منتشر شد نشان می‌دهد که یکی از خدمه‌های تانک اسرائیلی همکار ما عصام عبدالله را کشته است.»

وی اضافه کرد: «ما قتل عصام را محکوم می‌کنیم و از اسرائیل می‌خواهیم توضیح دهد که این اتفاق چطور رخ داده و همچنین افراد دخیل در مرگ او در در زخمی شدن خبرنگار خبرگزاری فرانسه را پاسخگو کند.»

شب گذشته شبکه خبری الجزیره هم گزارش داد یکی از خبرنگاران این رسانه ۲۲ عضو خانواده خود را در حمله هوایی اسرائیل به منزلی که آنها در آن پناه گرفته بودند از دست داده است.

شبکه خبری الجزیره نوشت: «اعضای خانواده معامن الشرفی»، خبرنگار الجزیره عربی در اردوگاه جبالیا در شمال غزه کشته شدند.»

 رژیم اسرائیل از زمان آغاز عملیات در غزه جنگی را هم با رسانه‌ها – حتی رسانه‌های داخل فلسططین اشغالی- برای سرپوش گذاشتن بر حقایق این جنگ آغاز کرده است.

چند هفته قبل، «شالوم کارهی»، وزیر امور دارایی اسرائیل با متهم کردن روزنامه هاآرتص به «کارشکنی علیه اسرائیل در دوران جنگ» خواستار درنظر گرفتن جریمه‌هایی برای این روزنامه شده بود.

از جمله جریمه‌های در نظرگرفته شده برای این روزنامه لغو اشتراک این روزنامه برای نهادهای حکومتی اسرائیل و انجام برخی اقدامات دیگر است.

کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ماه میلادی گذشته برخی «قوانین اضطراری» را فعال کرد تا بتواند رسانه‌های خارجی که گزارش‌های آنها را مضر می داند تعطیل کند. این قانون اجازه می‌دهد رسانه‌هایی که هدف قرار می‌گیرند دست‌کم به مدت 30 روز تعطیل شوند.

هدف اصلی کارهی از معرفی این لایحه تعطیل کردن شبکه تلویزیونی الجزیره بود که نقش زیادی در مشخص کردن برخی از حقایق غزه داشت. اما کابینه نتانیاهو در نهایت به دلیل امیدی که در آن روزها به قطر برای پیشبرد مذاکرات مبادله اسرا داشت آن طرح را رد کرد.

روز 13 نوامبر روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد که کابینه نتانیاهو با استناد به همین لایحه بود که از فعالیت شبکه تلویزیونی المیادین در داخل فلسطین اشغالی جلوگیری کرد.

یک هفته بعدتر در روز ۲۱ نوامبر رژیم اسرائیل دو نفر از خبرنگاران این رسانه را در یک حمله هوایی در جنوب لبنان به شهادت رساند. «فرح عمر» و «ربیح المعمری» هنگام پوشش دادن درگیری‌های میان حزب‌الله و اسرائیل در جنوب لبنان هدف قرار گرفته و جانشان را از دست دادند.

«کمیته محافظت از خبرنگاران» یک روز بعدتر خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره احتمال عامدانه بودن این حمله به خبرنگاران المیادین شد. در بیانیه این کمیته آمده است: «روزنامه‌نگاران غیرنظامیانی هستند که در حال انجام کارهایی مهم در دوران بحران هستند و نباید توسط طرف‌های درگیر جنگ هدف قرار گیرند.»

سازمان گزارشگران بدون مرز هم در گزارشی به رویه‌های سرکوبگرانه اسرائیل علیه رسانه‌ها اشاره کرده و نوشته است: «ذیل قوانین سانسور نظامی اسرائیل تهیه گزارش در خصوص برخی از مسائل امنیتی نیازمند اخذ مجوز قبلی از مسئولان است. علاوه بر احتمال طرح شکایت افترا علیه خبرنگاران آنها ممکن است با اتهامات دیگری نظیر افتراهای کیفری و توهین به یک مقام دولتی هدف قرار گیرند. قانون آزادی اطلاعات وجود دارد اما اغلب اجرای آن دشوار است.»

انتشار اخبار در رسانه‌های داخلی اسرائیل نیز با موانع مختلفی روبرو است. روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داده که هر مطلبی درباره مسائل امنیتی و اطلاعاتی قبل از انتشار در رسانه‌های سنتی و مجازی بایستی مورد تأیید سانسورچی اصلی اسرائیل، ژنرال کابی ماندلبیت قرار بگیرد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/150722

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی