پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قابلیت تغییر صدای گزارشگر بازی به تلویزیون اضافه شده و می‌توان حین تماشای مسابقات از صدا و سیما، صدای گزارشگر را تغییر داد.

منتشر شده در 19 اسفند 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ یکی از مهمترین دغدغه‌های مرکز تولید و فنی معاونت سیما ارتقای فرم برنامه‌ها در شبکه‌های تلویزیونی است. افزایشِ کیفیت صدا و تصویر شبکه‌ها از ماموریت‌های مرکز تولید و فنی معاونت سیماست که کارشناسی و ارزیابی این ماموریت به مدیریت کارشناسی و ارزیابی این مرکز محول شده است.

سیدرضی، رئیس مرکز تولید و فنی سیما درباره اقدام جدید این مرکز به منظور بهره مندی همه مخاطبان از برنامه‌های تلویزیون گفت: از آن‌جایی که بهره‌مندی از برنامه‌های تلویزیون سهم همه هموطنان عزیز است، بر آن شدیم تا با فراهم کردن بستر لازم، امکان استفاده از برنامه‌های تلویزیون برای روشندلانِ عزیز کشورمان مهیا شود.

وی با اشاره به انجام مطالعات اولیه و طراحی‌های لازم خاطرنشان کرد: اقدامات اساسی برای ارسال دو صدای مجزا، به نودال و پخش زمینی و ماهواره نیز صورت گرفت. هر فیلم از یک صدای اصلی بهره‌مند است و ما با ایجاد یک کانالِ صدای مستقل، صدای دوم را فعال کردیم. در صدای دوم علاوه بر صدای اصلی فیلم، صدایی اضافه می‌شود که توضیحاتی درباره فیلم ارائه و فضا و موقعیت را برای فرد روشندل تشریح می‌کند و این نخستین بار است در شبکه‌های سیما، لاین مستقل صدا برای شرح صحنه فیلم جهت استفاده روشندلان به کار گرفته می‌شود و صدا (صدای اصلی و صدای توضیحی) با دو باند به صورت استریو قابل دریافت است.

سیدرضی تاکید کرد: از آنجایی که شبکه نمایش سیما در تغییرات بنیادینی که آغاز کرده، توجه ویژه خود را به طیف گسترده مخاطبان صداوسیما نشان داده، در احترام به حقوق جامعه توان‌یابان زمینه بهره‌مندی آنان را از محتوای نمایشی فراهم کرده است. این طرح در ابتدا در شبکه نمایش اجرایی شده است. فیلم‌های جدید شبکه نمایش دارای کانال صدای مستقل (کانال دوم) هستند که در آن صحنه فیلم برای مخاطبان روشندل شرح داده می‌شود و این عزیزان می‌توانند با استفاده از کنترل تلویزیون خود، باند صدای دارای شرح صحنه را انتخاب و ارتباط بهتری با فیلم‌ و جزئیات آن برقرار کنند.

او گفت: این امکان با فعال کردن گزینه Audio که روی تلویزیون و گیرنده‌های دیجیتال قرار دارد، انجام می‌شود و مخاطبان روشندل می‌توانند با این روش، صدای دوم را انتخاب کنند. در بعضی از این تلویزیون‌ها هم این امکان در قسمت تنظیمات قرار دارد.

رئیس مرکز تولید و فنی سیما خاطرنشان کرد: این فرآیند برای نخستین بار است که در صداوسیما روی داده و این امکان برای شبکه سه فعال و برای شبکه ورزش هم در حال انجام است و به‌زودی مسابقات ورزشی با صدای دو گزارشگر در این شبکه نیز پوشش داده خواهد شد. برای مثال رقابت فوتبال با صدای یک گزارشگر در محل برگزاری مسابقات و صدای گزارشگر دوم که در استودیو حضور دارد قابل انتخاب و دریافت است. اینکه مخاطبان بتوانند بازی‌ها را با صدای گزارشگر مورد علاقه خود دنبال کنند، قدرت انتخاب بیشتری به مخاطب داده و سلایق متنوعی را پوشش می‌دهد.

همچنین امکان تماشای فیلم برای روشندلان در شبکه نمایش از ۲۶ بهمن ماه انجام شده و فیلم‌های ساعت ۲۳ این شبکه با این امکان قابل دسترس است.

قابلیت تغییر صدای گزارشگر در بازی پرسپولیس و فولاد

قابلیت تغییر صدای گزارشگرِ بازی فعلا فقط به شبکه سه سیما اضافه شده و برای اولین بار در بازی پرسپولیس و فولاد بینندگان تلویزیون توانستند صدای گزارشگر بازی را عوض کنند.

طریقه تغییر صدای گزارشگر

ابتدا توجه داشته باشید که این امکان فعلا فقط در شبکه سه سیما فعال است. برای تغییر صدای گزارشگر حین تماشای مسابقات، ابتدا دکمه تنظیمات کنترل تلویزیون خود را نگهدارید، در صفحه نمایان شده گزینه Audio Language را بیابید، روی آن کلیک کرده و سپس صدای گزارشگر دلخواه خود را انتخاب کنید. اگر به این شکل تنظیمات Audio Language برایتان نمایان نشد، ابتدا مطابق تصویر وارد تنظیمات تلویزیون خود شوید.

سپس وارد تنظیمات صدا شوید.

اگر در شبکه پیش رو قابلیت تغییر صدا فعال باشد، گزینه ای به نام Audio Language در تنظیمات صدا اضافه می‌شود که با انتخاب آن می‌توانید صدای گزارشگر را تغییر دهید.

در صورتی که زبان تلویزیون شما فارسی است، به جای گزینه Audio Language به دنبال گزینه زبان صدا بگردید.

طریقه تغییر صدای گزارشگر در تلویزیون اسنوا

برای تغییر صدای گزارشگر در تلویزیون های اسنوا، روی دکمه AUDIO کنترل کلیک کرده، در لیست باز شده صدای مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/163269

اخبار پیشنهادی

نظرات

12 پاسخ

 1. آقا var مهم نیست؟
  به جای صدا ،VARبیارید

 2. حاجی جان واسه تیویه ال جی کنترلش زبان صدا نداره تو تنظیماتشم گشتم پیدا نکردم میشه واسه اونم راهنمایی کنید؟

  1. روی کنترل دکمه AUDIO داره؟ اگه داشت روی اون کلیک کن و صدارو تغییر بده اگه نداشت دکمه تنظیمات رو نگهدار، از لیستی که باز میشه زبان صدارو انتخاب کن و صدارو تغییر بده

  2. سلام.مدل تلویزیونت هوشمند اسمارت ال جیه؟
   من ۶ ماه پیگیرش بودم امشب سر بازیه پاریس و بارسلونا پیداش کردم.
   زیر دکمه 9 روی ریموت نگهش دار.میزنه شرح صدا هم اکنون روشن است.بعد همون دکمه رو بزن،اینبار دیگه نگهش ندار.اسکرول کن به پایین و زبان گفتار رو بزن و تمام

   1. برای ما درست شد ممنون از راهنماییتون

    1. دوستان کسی میدونه تلویزیون بست چطور تغیر صدا فعال میشه

 3. ترو قران مال ال جی رو هم بگید یا زنگ بزنید توضیح بدید
  ۰۹۱۹۷۹۷۱۷۳۴

  1. داداش تو تنظیمات بخش کانال ها گزینه زبان گفتار رو انتخاب کن و اگر بازی دو گزارشگر داشت میتونی انتخاب کنی

  2. سلام.مدل تلویزیونت هوشمند اسمارت ال جیه؟
   من ۶ ماه پیگیرش بودم امشب سر بازیه پاریس و بارسلونا پیداش کردم.
   زیر دکمه 9 روی ریموت نگهش دار.میزنه شرح صدا هم اکنون روشن است.بعد همون دکمه رو بزن،اینبار دیگه نگهش ندار.اسکرول کن به پایین و زبان گفتار رو بزن و تمام

 4. سلام دوستان میگم کسی از تلویزیون بست سر در میاره که چطور تغیر بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی