پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

بیانیه وزارت امور خارجه در واکنش به اقدامات تروریستی آمریکا؛

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری را بروزرسانی کرد.

منتشر شده در 20 فروردین 1401
در سرویس

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز شنبه ۲۰ فروردین ماه ۱۴۰۱ درباره بروزرسانی فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در اقدامات تروریستی و ضد حقوق بشری بیانیه‌ای به شرح زیر منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اجرای قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، به ویژه مواد ۴ و ۵، اشخاص آمریکایی ذیل الذکر را به دلیل اقدامات تروریستی، ترویج و حمایت از تروریسم و نیز نقض فاحش حقوق بشر، تحت تحریم‌های مندرج در قانون فوق قرار می‌دهد. اشخاص مذکور، حسب مورد، در حمایت، سازماندهی، اعمال و تشدید اقدامات زورمدارانه یکجانبه (تحریم‌های جنایتکارانه) آمریکا علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران، تامین مالی و حمایت از گروه‌های تروریستی و اقدامات تروریستی و همچنین حمایت از اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی در منطقه به ویژه علیه ملت مظلوم فلسطین، نقش داشته‌اند.

این بیانیه می‌افزاید: اقدامات زورمدارانه یکجانبه آمریکا علیه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و اقدام عامدانه آمریکا جهت تحمیل شرایط سخت زندگی بر ایرانیان، از جمله، از طریق ممانعت از دسترسی آنان به دارو، خدمات و تجهیزات پزشکی به ویژه در شرایط ناشی از بیماری کووید-۱۹ و نیز محروم کردن آنان از حقوق بنیادین خود، زندگی میلیون‌ها ایرانی را به مخاطره انداخته و تاثیر منفی بر بهره‌مندی آنان از حقوق اقتصادی و اجتماعی خود داشته است. چنین اقداماتی نقض آشکار اصول بنیادین حقوق بین‌الملل و حقوق بنیادین بشر و مصداق بارز جنایت علیه بشریت است.

در این بیانیه آمده است: همچنین، برنامه ریزی، راهبری و حمایت ازاقدامات تروریستی، تامین مالی و حمایت مادی از جمله تسلیحاتی و اطلاعاتی، آموزش و سازماندهی گروه‌های تروریستی و سایر انواع حمایت‌ها از چنین گروه‌هایی، نقض حقوق بین‌الملل و برخلاف تعهدات بین‌المللی در حوزه تروریسم محسوب می‌شود.

وزارت خارجه در این بیانیه اعلام کرده است: دولت آمریکا با اقدامات فوق که توسط اشخاص ذیل الذکر حمایت، تسهیل و یا عملیاتی شده است، تعهدات بین‌المللی خود راجع به احترام، صیانت و حفاظت از حقوق بشر و تعهدات راجع به خودداری از سازماندهی اقدامات تروریستی و تامین مالی تروریسم و خودداری از اعمال اقدامات زورمدارانه یکجانبه را نقض کرده که به عنوان اعمال متخلفانه بین‌المللی موجب مسئولیت بین‌المللی ایالات متحده آمریکا است.

در این بیانیه آمده است: بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران در راستای تعهدات بین المللی خود در حوزه حقوق بشر و نیز مبارزه با تروریسم و تامین مالی تروریسم، به ویژه مبارزه با تروریسم ایالات متحده آمریکا، تحریم‌های مندرج در قانون مذکور را علیه اشخاص فوق اعمال می‌کند. جمهوری اسلامی ایران، همچنین  تصریح می‌کند که اعمال تحریم‌های یکجانبه، نقض فاحش اصول بنیادین حقوق بین‌الملل مندرج در منشور ملل متحد و برخلاف حقوق بین‌الملل بوده و مانع از بهره مندی از حقوق بشر می‌شود. بر این مبنا و با توجه به اعمال متخلفانه بین المللی آمریکا، تحریم‌های مورد نظر در تطابق با تعهدات جمهوری اسلامی ایران در مقابله با اقدامات زورمدارانه یکجانبه و در چارچوب عمل متقابل، اعمال می‌شوند.

این بیانیه در پایان می‌افزاید: با عنایت به موارد فوق و مفاد قانون «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، همه نهادهای ذیربط، اقدامات لازم را جهت اجرای مناسب تحریم‌های مندرج در قانون مذکور معمول خواهند داشت.

 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۸ دی ماه ۱۴۰۰ نیز درخصوص بروز رسانی فهرست تحریمی اشخاص آمریکایی دخیل در ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و همراهان وی بیانیه‌ای صادر کرده بود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/62920

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی