پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

یک تحلیلگر برجسته عربی به بررسی ابعاد و پیام‌های راهبردی سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله به مناسبت اربعین حسینی، پرداخته و آن را حاوی هشدارهای جدی برا آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دانست.

منتشر شده در 27 شهریور 1401
در سرویس

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان روز گذشته به مناسبت اربعین امام حسین (ع) با انجام یک سخنرانی به بررسی مسائل مختلف منطقه و نیز مسائل داخلی لبنان پرداخت که یکی از مهمترین محورهای صحبت‌های وی پرونده مرزبندی دریایی لبنان و فلسطین اشغالی بود و او با لحنی جدی و قاطع هشدارهای خود را در خصوص هرگونه نقشه آمریکایی-صهیونیستی برای تجاوز به ثروت‌های دریایی لبنان تکرار کرد.

در همین راستا «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای‌الیوم و تحلیلگر شناخته شده جهان عرب در یادداشت جدید خود به بررسی ابعاد و پیام‌های سخنرانی اخیر سید حسن نصرالله پرداخته و نوشت، سخنرانی سید حسن نصرالله که به مناسبت اربعین امام حسین (ع) در منطقه بعلبک انجام شد با همه سخنرانی‌های قبلی ایشان متفاوت بود؛ البته نه از نظر صراحت و قوه بیان بلکه از نظر پیام‌های فراوانی که برای طرف‌های مختلف لبنانی و منطقه‌ای و بین‌المللی داشت. همچنین دبیرکل حزب‌الله در این سخنرانی تلاش کرد تا وضعیت خشم خود را با بالاترین درجه خویشتن‌داری ترکیب کند و در عین حال نشان داد که صبر وی در مراحل پایانی خود است.

عطوان در این مقاله تاکید کرد، من به شخصه به عنوان یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی و یک شهروند عرب که به مسائل امت خود اهمیت می‌دهد و به مشروعیت مقاومت به عنوان کوتاه‌ترین راه برای بازیابی و حمایت از حقوق مظلومان معتقد است، اکثر سخنرانی‌های دبیر کل حزب‌الله را دنبال می‌کنم. بر همین اساس در بخشی از سخنان اخیر سید حسن نصرالله که مربوط به پرونده ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی بود من احساس کردم که او در آستانه اعلام نبرد برای آزادسازی میادین گازی و نفتی لبنان است.

در ادامه این یادداشت آمده است، این سخنرانی سید حسن نصرالله که بر خلاف سایر سخنرانی‌های ایشان در ساعات صبح انجام شد چندین ایستگاه مهم داشت که می‌توان آنها را به این شکل خلاصه کرد:

-استخراج گاز از میدان کاریش توسط رژیم صهیونیستی، خط قرمز مقاومت است و تا زمانی که لبنان حقوق کامل خود را در منطقه مورد مناقشه به دست نیاورد، اسرائیل نمی‌تواند هیچگونه بهره‌برداری در این میدان انجام دهد. شاید جمله‌ای که سید حسن نصرالله دیروز گفت با این مضمون که «چشم‌ها و موشک‌های ما به سمت میدان کاریش است» به همین منظور بود و یکی از شاخص‌های اصلی درباره وضعیت اضطراری و آماده‌باش صهیونیست‌ها از ترس تهدیدات دبیرکل حزب‌الله است.

-سید حسن نصرالله در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که ما به دولت لبنان فرصت کافی برای ادامه مذاکرات در پرونده مرزبندی داده‌ایم و متعهد به حفظ آرامش بوده‌ایم اما اگر تقابلی به ما تحمیل شود آماده آن هستیم.

-دبیرکل حزب‌الله بار دیگر با اعلام برائت کامل از آمریکا و اسرائیل و توطئه‌های آنها هشدارها و تهدیدات خود را خطاب به این دو طرف با جدیت بیان کرده و در پاسخ به کسانی که می‌گویند «لبنان ما، لبنان شما نیست» گفت « خدا را شکر که ما شباهتی به شما نداریم. جنایت‌هایی که شما مرتکب شده‌اید بیانگر هویت خونین شماست و شما به فرهنگ مرگ اعتقاد دارید و جنایت کشتار صبرا و شتیلا بخشی از فرهنگ شماست. برعکس شما فرهنگ ما فرهنگ زندگی است که هنگام آزاسازی جنوب لبنان، از مزدوران انتقام نگرفتیم».

-سید حسن نصرالله تاکید کرد که کشتار صبرا و شتیلا تنها یک جنایت علیه فلسطینیان نبود بلکه لبنانی‌ها نیز در این جنایت قربانی شدند و 1900 تن از شهدای این کشتار لبنانی و 3500 تن فلسطینی بودند. 500 لبنانی نیز هنوز مفقود هستند و عاملان این جنایت از مجازات خود فرار کردند، آیا زمان آن نرسیده که جنایتکار بهای جنایتش را بپردازد؟

-سید حسن نصرالله همچنین موضع‌گیری تند و مشروعی علیه برخی اعراب و رسانه‌های آنها انجام داد و شاید این مسئله برای نخستین بار بود؛ چرا که با وجود مشارکت بیش از 20 میلیون نفر در راهپیمایی اربعین حسینی در نجف اشرف و کربلا معلی آن هم بدون وقوع هیچگونه حادثه و مشکلی و همچنین برخورد سخاوتمندانه و مسئولانه عراقی‌ها با این مراسم، رسانه‌های مذکور که در هر زمینه‌ای فعال هستند، توجهی به این رویداد بزرگ نشان ندادند.

-دبیر کل حزب‌الله در بخش دیگری از سخنان خود مواضع و بیانیه اخیر حماس برای همگرایی با سوریه و قدردانی از دولت و ملت این کشور به خاطر حمایت از ملت و آرمان فلسطین و نیز محکوم کردن تجاوزات اسرائیل علیه سوریه را ستود. سید حسن نصرالله این بیانیه حماس را گام و موضعی مثبت و بسیار پیشرفته دانست و بر لزوم اتحاد همه گروه‌های مقاومت تاکید کرد.
 

-سید حسن نصرالله به دولت لبنان هشدار داد که به هیچ وجه به تضمین‌ها و وعده‌های آمریکا اعتماد نکنند؛ زیرا این کشور هرگز به تعهدات خود عمل نمی‌کند. آمریکا در برابر جنایت صبرا و شتیلا هیچ حمایتی از فلسطینی‌ها و لبنانی‌ها نکرد و به هیچ یک از تعهدات خود درباره توافق اسلو نیز پایبند نبود. ایالات متحده در حال حاضر نیز از تعهدات خود درباره توافق هسته‌ای با ایران شانه خالی می‌کند. بنابراین دبیر کل حزب‌الله معتقد است که همین سناریوها و بدعهدی‌های آمریکا درباره پرونده مرزبندی لبنان و فلسطین اشغالی نیز تکرار می‌شود.

-دبیرکل حزب‌الله به یک فرصت تاریخی اشاره کرد که پیش روی لبنان قرار دارد تا ثروت‌های نفتی خود را پس گرفته و از این طریق به بحران‌های متعدد این کشور پایان دهد واین شاید اشاره‌ای به بن‌بست بزرگ غرب در بحران اوکراین و اختلافاتی که میان کشورهای اروپایی با یکدیگر و نیز این کشورها با آمریکا به وجود آمده نیز باشد.

عطوان در ادامه یادداشت خود نوشت، بعد از بررسی این 8 نکته و پیام تامل برانگیز و همچنین با توجه به اینکه سید حسن نصرالله بر خلاف سخنرانی‌های قبلی خود لبخند معمولش را به چهره نداشت، می‌توان گفت که شاید این آخرین سخنرانی وی قبل از یک سخنرانی دیگر برای اعلام نبرد آزادسازی ثروت‌های نفتی و گازی لبنان باشد. نارضایتی دبیر کل حزب‌الله از روند مذاکرات مربوط به پرونده مرزبندی میان لبنان و رژیم صهیونیستی از طریق «آموس هوکشتاین» فرستاده آمریکایی، کاملا در لابه لای سخنان سید حسن نصرالله مشهود بود و نشان می‌داد که او درک روشنی از نقشه‌های آمریکایی-اسرائیلی برای تعلل در این پرونده و خریدن زمان دارد.

در پایان این مقاله آمده است، انگشت سید حسن نصرالله همچنان روی دکمه شلیک موشک و دادن چراغ سبز برای پرتاب انبوهی از پهپادها قرار دارد و سوال اصلی اکنون این است که آیا این انگشت در همین نقطه باقی خواهد ماند و با توجه به سیاست تعلل و تلاش آمریکا و اسرائیل برای خریدن زمان، چه زمانی و کجا پاسخ آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها داده خواهد شد؟ برای دریافت جواب این سوال باید منتظر سخنرانی‌های بعدی سید حسن نصرالله باشیم تا جواب سوالات خود را بگیریم و امیدواریم که این انتظار خیلی طولانی نباشد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/34623

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی