پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

با آغاز فصل گرما خوب است بدانیم

کاهش مصرف برق کولر گازی، یکی از موضوعات مهمی است که با گرم شدن هوا مورد توجه قرار می گیرد. در این زمینه ، نکات خوبی را به شما ارائه می دهیم.

منتشر شده در 5 اردیبهشت 1402
در سرویس

افرادی که از کولر گازی برای خنک کردن محیط خانه و یا محل کار خود استفاده می‌کنند، همواره یک نگرانی بزرگ دارند. این نگرانی، مبلغ بالای قبض برق ناشی از، استفاده از کولرگازی است.

کدام کولر گازی را خریداری کنیم؟

اولین مسئله‌ای که باید به آن اشاره کنیم، خرید یک کولر گازی با ظرفیت مناسب است. اگر شما کولری را خریداری کرده اید که ظرفیت آن مناسب متراژ محیط نباشد، با رعایت نکات کاهش مصرف برق کولرگازی نمی‌توانید موجب کاهش مبلغ قبوض برق شوید. لذا ابتدا باید در انتخاب کولرگازی خود دقت کنید.

انتخاب درست ظرفیت کولرگازی، موجب صرفه جویی بیست درصدی در مصرف برق می‌شود. اگر دقیقاً نمی‌دانید که ظرفیت کولرگازی مناسب مکان موردنظر شما چقدر است، با کارشناسان فروش کولر گازی مشورت کنید. انتخاب ظرفیت مناسب نه تنها وابسته به متراژ محیط، بلکه به موقعیت ملک (در معرض آفتاب قرار داشتن یا نداشتن) بستگی دارد. خرید کولرگازی با ظرفیت مناسب، مسئله حائز اهمیتی است.

نکات کلیدی برای کاهش مصرف برق کولر گازی چیست؟

اگر شما هم از الان نگران مبلغ قبوض برق خود در تابستان هستید، به نکات زیر توجه فرمائید:

اولین نکته: سرویس دوره‌ای کولر گازی

شما باید برای سرویس سالیانه داکت اسپلیت و کولرگازی و سایر سیستم‌های سرمایشی خود، برنامه ریزی داشته باشید. کثیفی فیلترها یا کندانسور موجب اعمال فشار زیادی به کمپرسور می‌شود. این مسئله موجب افزایش مصرف برق می‌شود. فیلترهای کولرگازی باید به موقع تعویض شوند. رعایت همین نکته ساده، می‌تواند در کاهش ده درصدی مصرف برق مؤثر باشد. عدم سرویس دوره‌ای کولر گازی و اسپلیت، نه تنها در افزایش مصرف برق کولر گازی مؤثر است بلکه موجب کاهش طول عمر این دستگاه‌ها می‌شود. بنابراین سرویس کولرگازی از جهات مختلفی سودمند است.

دومین نکته: خرید ترموستات قابل برنامه ریزی

به منظور کاهش مصرف برق کولر گازی از ترموستات قابل برنامه ریزی استفاده کنید. ترموستات قابل برنامه ریزی، نوعی ترموستات است که امکان کنترل دمای محیط از راه دور را ایجاد می‌کند. با استفاده از این ترموستات می‌توانید دمای محیط خانه یا محل کار را هنگامی که در آنجا حضور ندارید، کنترل کنید. بنابراین اگر دمای محیط مناسب باشد، کولر گازی خاموش می‌شود و از مصرف بیهوده برق جلوگیری می‌شود.

سومین نکته: نصب کولر گازی در محل مناسب

احتمالاً این نکته را ندانید که محل نصب کولرگازی در مصرف برق آن، تأثیر دارد. به بیان دیگر، اگر نصب کرکره برقی در محل مناسبی انجام نشود، مصرف برق آن افزایش پیدا می‌کند. نصب کولرگازی در محل مناسب، مزایای دیگری دارد که شامل افزایش راندمان کولرگازی و افزایش طول عمر قطعات کولرگازی است. کاهش مصرف برق کولرگازی با نصب صحیح کولرگازی، امکان پذیر است.

اگر نصب پنل بیرونی در معرض آفتاب باشد، موجب افزایش مصرف کولر می‌شود. علاوه بر محل نصب پنل بیرونی، باید به محل نصب پنل داخلی توجه داشته باشید. پنل داخلی باید در مکانی نصب شود که مقابل محل نشستن ساکنین و حاضرین باشد. نکته مهم دیگری که در این ارتباط باید مدنظر قرار دهید این است که نصب پنل داخلی با فاصله از سقف باشد. در رابطه با نصب پنل بیرونی باید بدانید که محلی را حدالامکان برای نصب انتخاب کنید که امکان گردش هوا در پیرامون آن باشد. شما می‌توانید در رابطه با محل نصب کولرگازی با کارشناسان مشورت کنید تا مناسب‌ترین مکان را برای نصب کولرگازی انتخاب کنید.

چهارمین نکته کاهش مصرف برق کولر گازی: استفاده از لامپ‌های کم مصرف

شاید برای شما عجیب باشد که استفاده از لامپ‌های کم مصرف، موجب کاهش مصرف برق اسپلیت و … می‌شود. اما این مسئله واقعیت دارد. استفاده از لامپ‌های قدیمی موجب تولید گرمای بسیار زیادی در محیط می‌شود. افزایش دمای محیط موجب کار کردن بیشتر کولرگازی و یا اسپلیت می‌شود. در نتیجه برق بیشتری مصرف می‌شود. اگر از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید، گامی مؤثر در راستای مصرف برق کمتر سیستم خنک کننده برداشته اید.

پنجمین نکته کاهش مصرف برق کولر گازی: اطمینان از سالم بودن کولرگازی یا اسپلیت

اگر کولرگازی دچار مشکل فنی باشد، راندمان پایینی خواهد داشت. در چنین شرایطی کولرگازی برای خنک کردن محیط، متحمل فشار بیشتری شده و برق بیشتری مصرف می‌کند. لذا اگر احساس می‌کنید که کولرگازی دارای عملکرد مطلوبی نیست و خراب به نظر می‌آید، سریعاً برای تعمیرات آن اقدام کنید. برای تعمیرات کولر گازی از تکنسین‌های مجرب و متخصص، کمک بگیرید. با تعمیر به موقع کولر گازی، مانع از خرابی بیشتر آن و کاهش هزینه‌های تعمیرات می‌شوید.

فیلترهای کولرگازی را چه زمانی تمیز کنیم؟

در راستای کاهش مصرف برق کولر گازی، باید فیلترهای آن را به موقع تمیز کنید. نشستن گرد و غبار و کثیفی بر روی فیلترها سبب می‌شود که عملکرد دستگاه ضعیف شود. در نتیجه فشار زیادی به کولر گازی وارد می‌شود. کولرگازی‌های جدید از چراغ هشدار کثیفی فیلترها برخوردار هستند که با روشن شدن به کاربران هشدار می‌دهند که فیلترهای کولرگازی را تمیز کنند.

فیلترهای کولرگازی را با مایع شستشوی مناسبی شسته و سپس به خوبی خشک کنید و در محل خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که پس از گذشت نیم ساعت از تمیز کردن فیلترها، کولرگازی را روشن کنید و زودتر از نیم ساعت برای روشن کردن کولرگازی اقدام نکنید.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/8931

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی