پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرمانده مرزبانی گفت: از ابتدای سال تا کنون بیش از ۴هزار عملیات تروریستی در نقاط صفر مرزی خنثی شده است.

منتشر شده در 22 اسفند 1402
در سرویس

سردار احمدعلی گودرزی؛ فرمانده مرزبانی فراجا صبح امروز، سه‌شنبه، در نشست با اصحاب رسانه با اعلام اینکه “3 میلیون و 500 هزار نفر مرزنشین در کشور داریم”، اظهار کرد: 50 درصد پشتیبانی مرزنشینان نسبت به ایجاد امنیت افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه توان و آمادگی عملیاتی مرزبانی ارتقا پیدا کرده است، گفت: در سه مرحله تجهیزاتی توان رصد و حرکتی مرزبانان را ارتقا داده‌ایم، به‌عنوان مثال از پهپادها در پایش مرزهای زمینی و آبی استفاده کرده‌ایم.

گودرزی گفت: مرکز آموزش تفنگدار دریایی را برای نخستین بار افتتاح کرده‌ایم تا ناخداها و ملوانان شناورها آموزش‌های لازم را ببینند.

فرمانده مرزبانی ابراز کرد: قرار است برجک‌ها و پاسگاه‌ها به فیبر نوری، انواع پرنده‌ها و دیگر تجهیزات رصدی مجهز شوند.

وی با بیان اینکه در اکثر پاسگاه‌ها برق‌کشی انجام شده است، گفت: طرح خوشایندسازی محیط خدمت در 600 واحد مرزی اجرا شده است تا هم محیط خدمت برای مرزنشینان خوشایند شود و هم اقتدار مرزبانان بالاتر رود.

گودرزی با بیان اینکه 610 کیلومتر از جاده‌های مرزی مرمت و بازسازی شده است، گفت: تعداد زیادی رادار در دریا و سیستم‌های الکترونیکی ایجاد کردیم تا قبل از اینکه حریف به مرزهای ایران ورود کند شناسایی و رهگیری شود.

فرمانده مرزبانی گفت: تلاش داریم دوربین‌های اپتیکی را در داخل کشور تولید کنیم و برای تجهیزات مرزی به توان داخلی تکیه کنیم و تا جایی که امکان داشته باشد تجهیزاتی از خارج از کشور وارد نکنیم.

وی با تصریح به اینکه مرزبانان تلاش دارند محیطی امن برای فعالیت سرمایه‌گذاران ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: در ظرف 2 ماه که به سامانه وزارت نفت متصل شدیم از قاچاق بیش از 27 میلیون لیتر سوخت جلوگیری شد.

گودرزی با ابراز اینکه در سال جاری توقیف محموله‌های قاچاق در اولویت مرزبانان بوده است، گفت: از ابتدای سال تا کنون رشد 95درصدی توقیف شناورهای فاقد هویت و رشد 11درصدی شناسایی شناورهای خارجی را شاهد بودیم.

فرمانده مرزبانی بیان کرد: در گذشته هر مرزنشین باید حضوری برای دریافت “پروانه گذر” مراجعه می‌کرد که امسال این امکان را در سامانه “پلیس من” ایجاد کردیم و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.

وی ادامه داد: مرزبانی امسال 21 هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف و توقیف کردند و 13 هزار و 529 پرونده قاچاق را برای این کالاها تشکیل دادند؛ همچنین 27 هزار و 577 فقره پرونده اقتصادی را مرزبانان به محاکم قضایی ارجاع داده‌اند.

گودرزی گفت: تعداد زیادی از گروهک‌ها تلاش کردند به مرزهای ایران نزدیک شوند که مرزبانان به آنها اجازه عرض‌اندام ندادند و تعداد زیادی سلاح و مهمات، جلیقه انتحاری و ریموت بمب کشف شده است.

به‌گفته فرمانده مرزبانی بیش از 26 هزار تلفن همراه سرقتی و بیش از 200 خودروی سرقتی در مرزها کشف و ضبط شده است.

وی راجع به عملکرد مرزبانان در حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: 5 میلیون و 700 هزار عدد انواع مواد محترقه و بیش از 70 تن انواع مواد مخدر کشف شده است که نسبت به سال گذشته کشف مواد مخدر 24 درصد افزایش داشته است.

وی با اظهار اینکه این 70 تن مواد مخدر اغلب با درگیری مسلحانه کشف شده است، تصریح کرد: 718 نفر قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شدند و 32 نفر از اشرار به هلاکت رسیدند.

گودرزی با اعلام اینکه 31 میلیون لیتر سخت قاچاق کشف شده که نسبت به سال گذشته 3 درصد افزایش داشته است، گفت: 125 میلیون نخ انواع سیگار کشف شده است که نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش کشف داشته‌ایم.

فرمانده مرزبانی ادامه داد: 10 میلیون قلم انواع داروی قاچاق کشف شده است که این داروها عمدتاً آموکسی‌سیلین، آنتی‌بیوتیک و داروهای سرماخوردگی بوده است که قاچاقچیان سعی داشتند این داروها را از کشور خارج کنند.

وی گفت: همچنین 139 دستگاه موتورسیکلت و خودروی قاچاق را سعی داشتند وارد کشور کنند که مرزبانان کشف کردند و 28 هزار رأس انواع دام سبک و سنگین کشف شده است.

گودرزی با بیان اینکه مرزبانان سر خود را می‌دهند اما یک وجب خاک را به دشمن نمی‌دهند، گفت: از ابتدای سال تا کنون بیش از 4 هزار عملیات تروریستی در نقاط صفر مرزی خنثی شده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/163707

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی