پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دادستان کرمان؛

دادستان کرمان خبر داد: تاکنون ۳۲ نفر در رابطه با حادثه تروریستی کرمان دستگیر شده و تحقیقات اولیه از آنان در حال انجام است.

منتشر شده در 17 دی 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ به گزارش جهت پرس، مهدی بخشی شنبه شب اعلام کرد: کشفیاتی از جمله ۱۶ بمب قبل از مراسم برگزاری سالگرد شهادت سردار سلیمانی داشتیم که قدرت انفجاری هر کدامشان از جلیقه های انتحاری بیشتر بود.

دادستان کرمان بیان کرد: امسال وضعیت خاصی بود و حجم تهدیدات به علت شکست مفتضحانه اسرائیل و شکسته شدن هیمنه صهیونیست‌ها پس از طوفان‌الاقصی وجود داشت؛ آنها به دنبال انتقام از سردار سلیمانی، مزار و زائران حاج قاسم بودند که این گروه‌ها به صورت منسجم، متحد و با برنامه دنبال این اقدام تروریستی بودند.

مدعی العموم کرمان با اشاره به روز حادثه گفت: زمانی که انتحاری اول صورت گرفت، من در نزدیکی محل انفجار بودم که اطلاع دادند، حادثه دوم نیز اتفاق افتاد و ما در محل حاضر شدیم.

وی ادامه داد: در وهله اول بررسی‌هایی که وظیفه دادستان است را با دستور رئیس کل دادگستری استان کرمان بر یه محور آغاز کردیم، پیشگیری و برآورد اطلاعاتی در مورد این بود که دوستان شورای تامین چکار کردند، طرح و برنامه آنها چه بود و در مرحله اجرا و عمل چه اقداماتی انجام دادند.

دادستان کرمان اضافه کرد: ستاد برگزاری مراسم سالگرد شهید سلیمانی از سه سال قبل شروع به کار کرد و ۲ کمیته ایمنی و امنیتی را دارد که آسیب‌شناسی در مورد مراسم سالگرد سردار حاج قاسم سلیمانی در سال گذشته توسط نیروهای نظامی و امنیتی هم انجام شد.

بخشی ابراز داشت: کمیسیون امنیتی ویژه مراسم سالگرد هم تشکیل شد و من در دو جلسه شاهد این بودم که این جلسات با حضور معاونان وزارت اطلاعات برگزار شد و تدابیر لازم توسط دوستان اندیشیده شد و استقرار نیروهای بیشتر نسبت به سال قبل مدنظر قرار گرفت که این نیروها هم در کرمان مستقر شدند.

وی عنوان کرد: خبرهایی بود که گروه‌های مختلف ازجمله داعش و منافقین می‌خواهند، اقداماتی را انجام دهند و تمام توان استان پای کار آمد و علاوه بر دوستان اطلاعات و اطلاعات سپاه، حتی ارتش تا چند کیلومتر ریزپرنده‌ها را رصد می‌کرد و سگ‌های ویژه کشف موادمنفجره حضور داشتند.

دادستان کرمان با اشاره به اینکه تمام منطقه گلزار شهدای کرمان با وسایل فنی و الکترونیکی و سگ‌ها قبل از مراسم چک شد، تصریح کرد: این یک شایعه است که گفته می‌شود، موادمنفجره در سطل زباله بوده، زیرا هر دو مورد به صورت انتحاری بوده است.

وی با بیان اینکه به هیچ عنوان نتوانسته‌اند موادمنفجره در محدوده گلزار شهدا کار بگذارند، عنوان کرد: ۲۳ عنصر داعشی آماده عملیات انتحاری در استان کرمان در ماه‌های اخیر دستگیر شدند.

بخشی از انجام کار کارشناسی برای گیت‌های گلزار شهدای کرمان خبر داد و افزود: گیت‌های اولیه و گیت بعد از زیرگذر به‌شکل ترکیبی بود و عامل انتحاری به غیر از این نقطه نمی‌توانست حرکتی انجام دهد و در هر جا هم بود این انفجار صورت می‌گرفت و عامل انتحاری قبل از گیت خود را منفجر می‌کرد.

وی تاکید کرد: گیت اول ما به صورت فیزیکی در دو طرف مسیر بود و نیروهای چهره‌زن هم حضور داشتند و از طریق فنی و هوشمند هم چک می‌شد.

این مقام قضایی اضافه کرد: یکی از شواهدی که نشان می‌دهد عامل انتحاری نتوانست وارد جمعیت اصلی شود، این است که نیروهای انتظامی حضور داشتند و در این ۲ حادثه سه شهید و ۱۹ مجروح تقدیم کرده‌اند.

بخشی در ادامه سخنان خود درباره پژو ۴۰۵ سربی رنگ مستقر در محل سانحه تروریستی کرمان هم گفت: این پژو بررسی شد و متوجه شدیم، کارت تردد داشته است زیرا خودروهای مجاز با کارت تردد می‌توانستند وارد محدوده شود و این خودرو هم باید تجهیزات را می‌آورد و اشکالی بر آن وارد نبود و عنایت الهی بود که این پژو در آنجا قرار گرفته بود، زیرا کمربندهای انتحاری دارای ساچمه‌های زیادی است و اگر این خودرو نبود، شهدای بیشتری داشتیم.

وی ابراز داشت: در کمترین زمان ممکن اما محلی که جلیقه‌های انتحاری ساخته شده بود در حاشیه شهر کرمان کشف شد زیرا آنها قصد داشتند در مراسم صبح تشییع شهدا از این جلیقه‌ها استفاده کنند و عملیات تروریستی دیگری را انجام دهند، اما از این عملیات جلوگیری شد.

بخشی یادآور شد: استاندار کرمان قبل از برگزاری مراسم سالگرد سردار سلیمانی در ۲ جلسه شورای امنیت کشور شرکت کرد و اطلاع دارم، دولت و استاندار کرمان هزینه‌هایی را انجام دادند تا زیرساخت‌های امنیتی ارتقا یابد.

وی اظهار داشت: ما یک‌سری بررسی‌های میدانی را انجام دادیم، جلسه با حفاظت مجموعه‌های مختلف ازجمله اطلاعات، سپاه، انتظامی و ارتش برگزار کردیم و نیروهای حفاظت اطلاعات به من اعلام کردند تا این لحظه هیچ قصوری از مجموعه متولی برگزاری سالگرد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی انجام نشده است.

بخشی از حضور نیروهایی از ستاد کل نیروهای مسلح و کمیسیون امنیت مجلس در استان کرمان خبر داد و بیان داشت: این افراد نیز در حال بررسی موضوع هستند.

وی با تکرار این موضوع که هنوز در زمینه قصور فرد یا افراد به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم و شاهد تلاش شبانه‌روزی دست‌اندرکاران قبل از برگزاری سالگرد بودیم، اضافه کرد: وظیفه ذاتی ما این است اگر در آینده بر اساس نظریات کارشناسان به مطلب، سند و یا مدرکی برسیم که قصوری بوده است و فرد یا اشخاصی مرتکب سهل‌انگاری شده‌اند، برخورد می‌کنیم و مماشاتی هم نداریم، اما تا این لحظه به این مطلب نرسیده‌ایم.

دادستان کرمان در پاسخ به این پرسش که آیا در برگزاری مراسم سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سال جاری نسبت به سال گذشته دقت کمتری صورت گرفته است، تصریح کرد: به‌هیچ‌وجه این طور نیست و ۱۰۰ درصد اقدامات پیشگیرانه امنیتی بیشتر شده بود و تعداد نیروها هم بیشتر از سال قبل بود و اقدامات فنی و هوشمند، استفاده از دوربین‌های حرارتی و پهباد هم قابل‌توجه است.

بخشی در بخش دیگری از سخنان خود درباره عوامل انتحاری با اشاره به بیانیه وزارت اطلاعات عنوان کرد: یکی از عوامل انتحاری در جنایت کرمان اهل تاجیکستان بوده است و هویت بقیه این افراد در دست بررسی است.

وی ادامه داد: ۲ عامل انتحاری که قصد عملیات در آیین تشییع شهدای سانحه تروریستی کرمان را داشتند هم قبل از مراسم شناسایی شدند که تعیین‌تکلیف اطلاعاتی شده‌اند.

با مسببان این حادثه برخورد قاطع داریم

وی اظهار داشت: همان‌طور که تکلیف داریم با مسببان این حادثه برخورد قاطع داشته باشیم با افرادی که اخیرا در فضای مجازی و رسانه‌ها اقدام به نشر اکاذیب می‌کنند و نیروهای خدوم امنیتی در راستای سیاست اسرائیل زیرسوال می‌برند را شناسایی می‌کنیم و برخورد لازم صورت می‌گیرد زیرا بی‌انصافی‌ست که بدون تحقیق و بررسی اظهارنظری کنیم که در راستای سیاست صهیونیست‌هاست.

دادستان کرمان با اشاره به اینکه تیم تروریستی گلزار شهدای کرمان به‌طور کامل جمع‌آوری شده است، اما متذکر شد: نباید غافل باشیم و اگر فکر کنیم وضعیت مطلوب است، بزرگترین اشتباه را کرده‌ایم.

بخشی عنوان کرد: داعش در بیانیه دوم خود اعلام کرد، قصد اجرای اقدامات دیگری را دارد، اما آنها با اقتدار نیروهای امنیتی ما در این جا هم شکست می‌خورند و راه شهید سلیمانی پر رهرو خواهد شد و این انگیزه و هدف دشمنان به شکست می‌رسد.

منبع : ایرنا
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/154062

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی