پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دادگاه عالی اسرائیل روز دوشنبه حکمی برای لغو قانونی که بخشی از طرح جنجالی اصلاحات قضائی بنیامین نتانیاهو است صادر کرد.

منتشر شده در 11 دی 1402
در سرویس

دیوان عالی اسرائیل روز دوشنبه قانونی جنجالی را که بخشی از طرح اصلاحات قضائی «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است را لغو کرد.

به نوشته پایگاه آکسیوس، نزدیک به منابع آمریکایی و اسرائیلی، قانون لغوشده توانایی دادگاه برای نظارت بر تصمیمات کابینه را محدود می‌کرد.

این حکم که در بحبوحه بحران اسرائیل در جنگ غزه صادر شده تهدیدی برای آغاز مجدد جدال‌های قضائی و سیاسی در اسرائیل است.

چناچه نتانیاهو و متحدان سیاسی راست‌گرای افراطی او واکنش تندی به این تصمیم دادگاه نشان دهند  جنجال‌ها ممکن است «بنی گانتز»، وزیر جنگ سابق اسرائیل را به خروج از کابینه جنگی نتانیاهو که بعد از حملات ۷ اکتبر تشکیل شده سوق دهد.

پایگاه آکسیوس نوشته خروج گانتز به عنوان یکی از اعضای حزب مخالف کابینه راست‌گرای نتانیاهو به معنای آن است که راست‌گراها بایستی درباره جنگ غزه تصمیم بگیرند و این بر حمایت آمریکا از این جنگ اثر خواهد گذاشت.

قانونی که دادگاه عالی امروز حکم به ابطال آن داد جولای سال گذشته به تصویب رسید.  این قانون خواستار محدود کردن نظارت دیوان عالی بر اقدامات و سیاست‌های کابینه بود و علاوه بر آن، توانایی این دادگاه برای ابطال تصمیم‌ها و انتصاب‌های کابینه بر مبنای «عقلانی بودن» را محدود می‌کرد.

از میان ۱۵ قاضی دیوان عالی ۱۲ قاضی حکم دادند که دادگاه از اختیار قانونی برای نظارت قضائی بر قوانین پایه‌ای برخوردار است و قادر به ورود به برخی پرونده‌ها خواهد بود.

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/153552

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی