پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

قیمت گاز در اروپا در روزهای اخیر، در بازه نسبتا محدودی معامله شده و بیش از ۵۰ درصد کاهش را در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد. ذخایر بالای گاز و تقاضای نسبتا پایین، این اطمینان را به وجود آورده است که اروپا فصل گرمایش جاری را بدون مشکلی سپری خواهد کرد.

منتشر شده در 6 دی 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس، بهای معاملات گاز طبیعی اروپا در بحبوحه تشدید جنگ در غزه که ریسک گسترش درگیری را بالا برده است، جهش پیدا کرد.
بهای معاملات گاز در هلند که قیمت پایه بازار اروپاست، روز چهارشنبه پس از حملات آمریکا به اهدافی در عراق و حملات جدید به کشتی‌ها در دریای سرخ که نگرانی‌ها نسبت به ثبات کمتر خاورمیانه را برانگیخت، حداکثر شش درصد افزایش یافت.
هر چند تغییر مسیر کشتی‌ها، تاکنون تاثیر بزرگی روی عرضه نداشته است اما بازار با توجه به تهدیدهای احتمالی برای مسیرهای ترانزیت بزرگ برای صادرات انرژی، در وضعیت هشدار مانده است. بعضی از محموله‌های گاز طبیعی مایع (ال ان جی) برای اجتناب از دریای سرخ، مسیرهای طولانی‌تری را انتخاب کرده اند که سفر آنها بیش از یک ماه طول می‌کشد.
با این حال، قیمت گاز در اروپا در روزهای اخیر، در بازه نسبتا محدودی معامله شده و بیش از ۵۰ درصد کاهش را در سال ۲۰۲۳ نشان می‌دهد. ذخایر بالای گاز و تقاضای نسبتا پایین، این اطمینان را به وجود آورده است که اروپا فصل گرمایش جاری را بدون مشکلی سپری خواهد کرد.
پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در اکثر نقاط اروپا، در اوایل ژانویه ملایم باشد که به معنای تقاضای پایین‌تر برای گاز برای گرمایش است. بعضی از کشورها از این وضعیت برای پر کردن مجدد ذخایر گاز در زمان کریسمس استفاده کرده‌اند و طبق اعلام زیرساخت گاز اروپا، آلمان، اتریش، بلژیک و دانمارک، در میان کشورهایی هستند که شاهد رشد خالص ذخایر خود در روز دوشنبه بودند.
بر اساس گزارش بلومبرگ، بهای معاملات گاز هلند برای تحویل در ماه آتی، روز چهارشنبه در آمستردام، با ۵.۶ درصد افزایش، به ۳۶.۰۸ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید. قرارداد مشابه در انگلیس، ۵.۷ درصد افزایش یافت.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/152691

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی