پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

منابع آگاه:

برخی منابع مطلع می‌گویند که هدف اصلی اسرائیلی‌ها از عملیات زمینی در غزه، کشتن اسرای بازداشت شده توسط مقاومت فلسطین است.

منتشر شده در 29 مهر 1402
در سرویس

برخی منابع آگاه در سرزمین‌های اشغالی می‌گویند مقامات اسرائیلی علی‌رغم علم به اینکه ورود زمینی به غزه نمی‌تواند حماس را از بین ببرد، صرفاً برای کشتن اسرای اسرائیلی که در دست آنهاست وارد این میدان می‌شوند و هدف واقعی، ولی محرمانه آنها همین مسئله است.

طبق گزارش‌هایی که در رسانه‌های غربی به نقل از حماس یا خود این رسانه‌ها منتشر شده، مقاومت فلسطین در عملیات اخیر توانسته است بین 200 تا 250 نفر از اسرائیلی‌ها را به اسارت درآورد که در بین آنها مقامات ارشد نظامی اسرائیلی نیز وجود دارند.

مسئله اسرا در بین اشغالگران موضوع بسیار مهمی است و مقامات سیاسی و نظامی اسرائیلی همواره از این جهت تحت فشار ساکنان سرزمین‌های اشغالی هستند.

سال 2006 «گیلعاد شلیط» سرباز اسرائیلی توسط حماس به اسارت گرفته شد. اسرائیلی‌ها حدود 5 سال همه راه‌های ممکن برای آزادسازی او را امتحان کردند که عملیات‌های اطلاعاتی گسترده، بمباران شدید مردم عادی در غزه و همچنین ورود زمینی به این باریکه، بخشی از این اقدامات بود. با این حال این رژیم در آزادسازی شلیط ناکام ماند و نهایتاً مجبور شد در سال 2011 در ازای آزادسازی 1027 زندانی فلسطینی، او را مبادله کند.

امّا این بار مسئله تا حد زیادی برای اسرائیلی‌ها پیچیده‌تر هم هست؛ آنها با حدود 250 اسیر مواجه‌اند که در بین آنها نه فقط سرباز، بلکه برخی مقامات نظامی صهیونیست هم قرار دارند. لذا صهیونیست‌ها بعد از پایان بمباران‌ها، تازه با اتفاقات عجیب و غریب دیگری مواجه خواهند شد.

طی همین دو هفته اخیر نیز تعداد قابل توجهی از خانواده‌های اسرای اسرائیلی، با حضور در مقابل ساختمان‌های اداری یا منزل بعضی مقامات سیاسی‌شان، تأکید کرده‌اند که هرچه زودتر باید موضوع تبادل اسرا آغاز شود.

بر این اساس، منابع آگاه تأکید می‌کنند که وقتی یورش زمینی به غزه و تلاش برای از بین بردن حماس برای اسرائیلی‌ها ورود به یک دالان بسیار تاریک با هزینه‌های بسیار است، تنها ایده‌ای که آنها می‌خواهند از این طریق دنبال کنند، حمله هدفمند به برخی نقاطی است که احساس می‌کنند اسرای اسرائیلی در آن مکان‌ها نگاهداری می‌شوند.

اسرائیلی‌ها از این طریق می‌خواهند از حجم فاجعه سنگین‌تری که در آینده انتظار آنها را می‌کشد بکاهند اما مسئله اینجاست که کشتن این اسرا نیز خود به یک فشار بسیار سنگین عمومی در داخل سرزمین‌های اشغالی منجر خواهد شد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/145432

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی