پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان و معاون نخست وزیر طالبان طی دیداری در کابل برای ایجاد کمیته‌های مشترک همکاری توافق کردند.

منتشر شده در 25 آبان 1400
در سرویس

«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارهایش در کابل با «ملا عبدالغنی برادر» معاون نخست وزیر طالبان دیدار کرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط طالبان، در این ددیار دو طرف درباره «گسترش روابط میان دو کشور و ایجاد کمیته‌های مشترک همکاری در عرصه های مختلف توافق شد».

«احمدالله متقی» از مسئولان مطبوعاتی طالبان در توییتی اظهارداشت که استفاده از تجربه های جمهوری اسلامی ایران و مبارزه با تروریسم نیز در این نشست مطرح شده است.

کاظمی قمی پیش از این نیز در دیدار با «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه طالبان و شمار دیگری از مقامات بلندپایه طالبان گفت: ایران و افغانستان دارای پیشینه و روابط تاریخی مستحکمی هستند و جمهوری اسلامی ایران در هیچ شرایطی مردم افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

«عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه طالبان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار «هردو جانب روی مسایل اقتصادی، تجارتی و پروژه‌های توسعه‌ای بحث و تبادل نظر کردند و بر ادامه چنین دیدارهایی تاکید نمودند».

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان روز گذشته برای سفری 3 روزه در رأس یک هیئت بلندپایه به کابل رفت.

وی هنگام ورود به افغانستان در فرودگاه کابل به خبرنگاران گفته بود که برخی کشورها با نام مبارزه با تروریسم به دنبال آغاز جنگ نیابتی در افغانستان هستند.

نماینده ویژه ایران در رابطه با موضع این کشور درباره برسمیت شناختن دولت طالبان نیز تصریح کرده بود: ایران به خواسته‌های مردم افغانستان احترام می‌گذارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/84424

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی