پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وزرای خارجه آمریکا، ژاپن و استرالیا، شلیک موشک‌های بالستیک ارتش چین را محکوم و خواستار توقف رزمایش‌های نظامی چین در منطقه تایوان شدند.

منتشر شده در 15 مرداد 1401
در سرویس

به نقل از اسپوتنیک، وزرای خارجه آمریکا، ژاپن و استرالیا با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف رزمایش‌های چین در تنگه تایوان شدند.

«آنتونی بلینکن، هایاشی یوشیماسا، و پِنی وونگ»، وزرای خارجه آمریکا، ژاپن و استرالیا در حاشیه نشست اتحادیه کشورهای شرق آسیا (آسه‌آن) در کامبوج، درباره تحولات اخیر در تایوان پس از سفر جنجالی رئیس مجلس نمایندگان به این منطقه گفت‌وگو کردند.

در بیانیه مشترک این سه کشور آمده است که «شلیک موشک‌های بالستیکِ ارتش آزادی‌خواه خلق چین که ۵ موشک از آنها به منطقه ویژه اقتصادی ژاپن برخورد کرده را محکوم می‌کنیم. و از ارتش چین می‌خواهیم که فوراً رزمایش‌های نظامی را متوقف کند.

در بخشی دیگری از این بیانیه ادعا شده است: هیچ نوع تغییری در رابطه با سیاست «چینِ واحد» وجود نداشته و این سیاست پایه اصلی و عملی مواضع آمریکا، ژاپن و استرالیا درباره تایوان است.

رزمایش بزرگ و ۴ روزه ارتش چین روز پنج‌شنبه و در واکنش به سفر جنجالی و تنش‌زای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در شش نقطه در آب‌های اطراف تایوان آغاز شده است.

«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علی‌رغم اعتراض‌ها و هشدارهای مقامات چین شامگاه سه‌شنبه گذشته وارد جزیره تایوان شد که به گفته مقامات چین، سفر او ناقض سیاست «چین واحد» است. پلوسی، اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکاست که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می‌کند.

دولت چین ضمن اعمال برخی تحریم‌ها علیه تایوان و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد در پاسخ به سفر نانسی پلوسی به تایوان، پکن گفت‌وگوها با آمریکا در شماری از حوزه‌ها از جمله گفت‌وگوهای سطح بالای نظامی و گفت‌وگوها درباره تغییرات آب‌وهوایی را متوقف می‌کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/40771

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی