پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برنامه‌های موبایل هنگام نصب، اجازه دسترسی به برخی از داده‌های کاربران را می‌گیرند، گاهی هم این دسترسی بدون آگاهی انجام می‌شود؛ اما باید در مورد این برنامه‌ها و دسترسی‌ها از حریم خصوصی خودمان محافظت کنیم.

منتشر شده در 3 مرداد 1402

با ایجاد چند تغییر ساده در دستگاه‌ها و حساب‌های خود، می‌توانید امنیت را در برابر تلاش‌های ناخواسته طرف‌های خارجی برای دسترسی به داده‌هایتان حفظ کنید و همچنین از حریم خصوصی خود در برابر به اشتراک گذاشتن داده هایتان، محافظت کنید.

برای محافظت از حریم خصوصی خود قبل و بعد از نصب برنامه ها در دستگاه اقدامات زیر را انجام دهید.

حریم خصوصی شما در برنامه های موبایل

دانستن تنظیمات حریم خصوصی در برنامه ها بسیار مهم است. وقتی برنامه‌ها را دانلود می‌کنید، اغلب برای دسترسی به اطلاعات شخصی مانند مخاطبین، موقعیت مکانی یا حتی دوربین اجازه می‌خواهند. آنها ممکن است برای فعال کردن برنامه به این اطلاعات نیاز داشته باشند، اما شاید این اطلاعات را با سایر شرکت‌ها نیز به اشتراک بگذارند.

قبل از نصب اپلیکیشن

قبل از نصب یک برنامه، کارهایی که می توانید برای محافظت بهتر از حریم خصوصی خود انجام دهید در اینجا آمده است:

از فروشگاه های برنامه رسمی استفاده کنید. برای کاهش خطر نصب برنامه‌های مضر، آن ها را فقط از فروشگاه‌های برنامه رسمی مانند سازنده دستگاه یا فروشگاه برنامه سیستم عامل، دانلود کنید. همچنین، قبل از نصب برنامه، درباره توسعه دهنده تحقیق کنید.

بدانید که برنامه به چه اطلاعاتی دسترسی خواهد داشت. قبل از دانلود یک برنامه، خط ‌مشی رازداری برنامه را بخوانید تا ببینید از داده‌های شما چگونه استفاده شده و به اشتراک گذاشته می‌شود. آیا این خط‌مشی درباره نحوه اشتراک‌گذاری داده‌ها توسط برنامه مبهم است؟ اگر اینطور است، یا اگر با نحوه اشتراک گذاری اطلاعات خود راحت نیستید، برنامه دیگری را پیدا کنید.

مجوزها را بررسی کنید. برنامه‌ها برای دسترسی به اطلاعاتی مانند مکان یا مخاطبین یا دسترسی به ویژگی‌هایی مانند دوربین و میکروفون، به اجازه شما نیاز دارند. ممکن است در اولین بارگیری برنامه از شما خواسته شود که این اجازه را بدهید. به مجوزهایی که برنامه درخواست می کند، توجه زیادی داشته باشید. به عنوان مثال، آیا واقعاً برای انجام کار خود نیاز به دسترسی به موقعیت مکانی یا عکس های شما دارد؟

حریم خصوصی در برنامه هایی که از قبل نصب دارید

اگر برنامه ای از قبل در تلفن یا تبلت شما وجود دارد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای محافظت از حریم خصوصی خود انجام دهید:

مجوزهای برنامه را مرور کنید. با رفتن به تنظیمات و بررسی مجوزها مطمئن شوید برنامه به اطلاعات یا ویژگی‌هایی که به آن نیاز ندارد دسترسی نداشته باشد. مجوزهای غیر ضروری را خاموش کنید.

 برنامه هایی که به مجوزهای زیادی نیاز دارند را حذف کنید. برخی برنامه ها مجوزهای زیادی را درخواست می کنند که برای عملکردشان مورد نیاز نیستند. به آن‌هایی که به لیست مخاطبین، دوربین، فضای ذخیره سازی، مکان و میکروفون شما دسترسی دارند توجه ویژه ای داشته باشید.

محدود کردن مجوزهای مکان. برخی از برنامه ها به خدمات مکان دستگاه شما دسترسی دارند. اگر آن ها برای کارکرد نیاز به دسترسی به داده های موقعیت مکانی شما دارد، تنها در زمانیکه از آن استفاده می کنید اجازه دسترسی به موقعیت را صادر کنید.

به طور خودکار با حساب شبکه اجتماعی وارد برنامه‌ها نشوید. ورود به برنامه با اطلاعات حساب شبکه اجتماعی اغلب به برنامه امکان می دهد اطلاعات را از حساب شبکه اجتماعی شما جمع آوری کند و بالعکس. از آدرس ایمیل و یک رمز عبور منحصر به فرد برای ورود به سیستم استفاده کنید.

برنامه ها را به روز نگه دارید. برنامه های دارای نرم افزار قدیمی ممکن است در معرض خطر هک شدن قرار گیرند. با نصب به‌روزرسانی‌های برنامه به محض انتشار، از دستگاه خود در برابر بدافزار محافظت کنید.

برنامه هایی را که نیاز ندارید حذف کنید. برای جلوگیری از جمع آوری داده های غیر ضروری، اگر از برنامه ای استفاده نمی کنید، آن را حذف کنید.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/2246

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی