پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

واتس اپ در سال ۲۰۰۹ توسط برایان اکتون و جان کوم به عنوان جایگزینی برای سرویس های SMS گران قیمت تاسیس شد.

منتشر شده در 8 مهر 1401

ین برنامه به کاربران این امکان را می دهد که به هر کسی که برنامه را نصب کرده است پیام ارسال کنند و اینکار را بدون هیچ هزینه ای متقبل می‌شود و برای آیفون، اندروید و دسکتاپ در دسترس است.

 

متا که قبلاً فیس‌بوک بود، واتس‌اپ را در فوریه ۲۰۱۴ به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرد و طبق فرم ۱۰-Q در سال ۲۰۱۴، واتس‌اپ در ۹ ماه قبل از ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۴ درآمدی معادل ۱.۲۹ میلیون دلار داشت.

در سال ۲۰۱۸، جان کوم، یکی از بنیانگذاران واتس اپ و مدیر شرکت فیس بوک، خروج خود از فیس بوک را اعلام کرد. گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که کوم پس از اختلاف نظر با این شرکت بر سر استفاده از داده‌های کاربران و تمایلش به اجازه تبلیغات در واتس‌اپ، تصمیم به ترک این شرکت گرفت.

کوم، همراه با بنیانگذارش برایان اکتون، مدتهاست که مدافع حریم خصوصی کاربران واتس اپ بوده‌اند.

در مارس ۲۰۲۲، واتس اپ بیش از دو میلیارد کاربر در ۱۸۰ کشور جهان داشت و دومین دارایی بزرگ شرکت متا (فیسبوک سابق) بود و از اینستاگرام و فیس بوک مسنجر به عنوان سومین و چهارمین اپلیکیشن‌های بزرگ پیشی گرفت.

 

واتساپ چگونه درآمدزایی می‌کند؟

در گذشته در برخی کشورها، هزینه دانلود این برنامه حدود ۱ دلار بود. در برخی دیگر، سال اول رایگان بود، اما هر سال بعد ۱ دلار هزینه داشت. به عبارت دیگر، واتس اپ یک مدل اشتراک داشته است.

در اوج این مدل، حدود ۷۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان داشت.

درآمد سالانه را می توان در آن زمان ۷۰۰ میلیون دلار در سال تخمین زد.

در ژانویه ۲۰۱۶، فیس بوک در یک پرونده ۱۰ Q فاش کرد که از آنجایی که واتس اپ به روشی بسیار محدود درآمدزایی می کند، ممکن است در درازمدت درآمد معنی داری ایجاد نکند و به این اشاره کرد که استراتژی تغییر خواهد کرد.

اندکی پس از آن، واتس اپ در یک پست وبلاگی اعلام کرد که دوران اشتراک ها به پایان رسیده است و از این پس استفاده از اپلیکیشن پیام رسانی رایگان خواهد بود.
 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/33230

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی