پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی می‌کند

این روزها همه مردم منتظر اعلام صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان هستند تا از بین کاندیداهایی که صلاحیتشان تایید شده گزینه اصلح خودشان را انتخاب کنند.

منتشر شده در 19 خرداد 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ عطیه فکری _ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، برای شورای نگهبان وظایف متعددی را بر شمرده است که یکی از وظایف مهم اعضای فقیه و حقوقدان شورای نگهبان، «بررسی صلاحیت داوطلبان انتخاباتی» است.

معیار شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌های انتخابات ریاست جمهوری، اصل ۱۱۵ قانون اساسی، ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و مصوبه شورای نگهبان درباره تعاریف، معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، رجل مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری است.

در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده است که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی بوده و واجد شرایط ایرانی الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد.

طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان نیز اخیراً اعلام کرد تمام تلاش ما این است که بررسی صلاحیت‌ها در نهایت صحت، اتقان و با سرعت انجام شود و توضیح داد: «برخی مدارک و اسناد از خود داوطلب گرفته شده و ممکن است برخی استعلامات از دستگاه‌های مربوطه انجام شود. مبنای ما در بررسی صلاحیت‌ها، قانون اساسی است.»

آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز در پاسخ به این سوال که آیا به شورا فشار نمی‌آورند که چه کسی را تأیید و عدم تأیید کنید، تصریح کرد: «اصلاً چنین چیزهایی نیست و جرأت نمی‌کنند و می‌دانند که این حرف‌ها در گوش ما نمی‌رود. از ابتدا تاکنون یک خط مستقیم را انتخاب کرده‌ایم و ادامه می‌دهیم.»

انصراف از کاندیداتوری ریاست جمهوری

داود منظور که شب گذشته با انتشار توییتی در صفحه رسمی خود از کاندیداتوری ریاست جمهوری انصراف داد، امروز به دیدار محسن رضایی رفت و به جریان اجماع نیروهای انقلاب پیوست.

همچنین محمد رویانیان دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در دیدار با محسن رضایی، آمادگی خود برای حمایت از جریان اجماع نیروهای انقلاب و پیوستن به آن را اعلام کرد.

قرار است به‌زودی کاندیدای زیادی از جبهه انقلاب به جریان اجماع نیروهای انقلاب برای انتخابات ریاست جمهوری ملحق شوند که جزییات آن اعلام خواهد شد.

پایان مهلت ۵ روزه اول شورای نگهبان

مهلت ۵ روزه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ۸۰ داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری، امروز (شنبه ۱۹ خرداد ماه) به پایان می‌رسید و طبق قانون، شورای نگهبان این حق را دارد که مهلت ۵ روزه را به‌مدت ۵ روز دیگر تمدید و تا ۲۴ خرداد ماه نتیجه بررسی صلاحیت‌ها را اعلام کند.

هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان در همین زمینه و با تأیید این خبر که فرصت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌ها تمدید می‌شود، گفت: شورای نگهبان تلاش می‌کند مهلت تمدید‌شده حداقلی باشد.

با توجه به تأکید سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر استفاده حداقلی شورای نگهبان از فرصت ۵ روزه دوم، پیش‌بینی می‌شود که نتایج بررسی صلاحیت‌ها تا دو سه روز آینده و پیش از پایان فرصت ۵ روزه دوم اعلام شود.

چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در پی سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور که منجر به شهادت ابراهیم رئیسی و همراهان ایشان شد، قرار است یک سال زودتر از موعد و در تاریخ ۸ تیر ماه سال جاری برگزار شود.

خبر مهم شورای نگهبان درباره کاندیداهای رد یا احراز صلاحیت شده!

طحان نظیف در پاسخ به سوالی که آیا امکان دارد اگر کسی در دور قبل انتخابات، احراز صلاحیت شده یا نشده باشد این دوره تغییر کند؟ گفت: ممکن است ابهاماتی وجود داشته باشد که الان برطرف شده باشد یا ترکیب اعضای شورای نگهبان تغییر کرده باشد. ممکن است اعضای قبلی شورای نگهبان هم اطلاعات جدیدی داشته باشند.

واکنش شورای نگهبان به گمانه زنی‌ها درباره احراز صلاحیت

بازار گمانه‌زنی‌ها پیرامون دو موضوع نتیجه بررسی صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان و نیز احتمال ائتلاف نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری به نفع یکدیگر داغ است. با این حال هادی طحان نظیف عضو و سخنگوی شورای نگهبان، رسانه‌ها و فعالان فضای مجازی را به اجتناب از هرگونه گمانه‌زنی زودهنگام توصیه کرد و گفت: بررسی صلاحیت‌ها فرایندی تفصیلی، دقیق و زمان‌بر است و این شورا در جلسات فشرده و چند نوبته بررسی‌ها را دقیق انجام خواهد داد.

کاندیدا‌های انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، اما در حالی‌که هنوز وضعیت حضورشان در انتخابات قطعیت نیافته دیدگاه‌های خود را پیرامون برنامه‌های انتخاباتی شان مطرح می‌کنند که خواه ناخواه مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

واکنش کاندیداها قبل از احراز صلاحیت!

محمدباقر قالیباف در سومین مطلبی که پس از ثبت‌نام در شبکه اجتماعی «ایکس» منتشر کرد به موضوع واردات خودرو پرداخت و نوشت: قانون واردات خودرو‌های نو و کارکرده را در دولت بعدی حتماً به طور کامل اجرا خواهیم کرد.

علی لاریجانی هم که گفته در شبکه ایکس به پرسش‌ها پاسخ می‌دهد، در جواب یکی از کاربران «توسعه و پیشرفت ایران» را بالاترین هدف دانست و بر مشارکت همه مردم در تصمیم‌سازی‌ها تأکید کرد.

 سعید جلیلی با اعضای ستاد انتخاباتی‌اش جلسه تشکیل داد. جلسه‌ای که در آن جلیلی از حامیانش خواسته به مطالب تخریبی علیه او پاسخ ندهند و فقط مطالب ایجابی منتشر کنند.

برخی چهره‌های حاضر در دولت هم روز گذشته پیش از انتشار دستور انتخاباتی محمد مخبر و در برابر پرسش‌های خبرنگاران ناگزیر به بیان اظهاراتی درباره کاندیداتوریشان شدند. چنانکه صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی احتمال کناره‌گیری‌اش به نفع نامزد دیگر را رد کرد و گفت: آمده‌ام که بمانم.

علیرضا زاکانی، شهردار تهران هم از تعیین خط قرمز ممنوعیت ورود مسئولان شهرداری به کار سیاسی به نفع هر یک از کاندیدا‌ها خبر داد، اما درباره خودش گفت: برای حضور در انتخابات و در صورتی که شورای نگهبان من را تأیید صلاحیت کند، مرخصی می‌گیرم.

روز گذشته سید محمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات هم در بیانیه‌ای ضمن بیان دیدگاه خود درباره شرایط نامزد مطلوب این جریان سیاسی ازجمله التزام درباور و عمل به اصلاحات، فهم درﺳﺖ تحولات اجتماعی و تلاش برای بهبود معیشت مردم، نوشت: اگر پیشنهاد «جبهه اصلاحات» محقق شود در انتخابات شرکت می‌کنم. این بیانیه در حالی منتشر شد که روز گذشته روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران بی‌آنکه منتظر اعلام نتیجه تأیید صلاحیت‌ها و تصمیم‌گیری جبهه اصلاحات درباره نامزد مورد حمایت این جریان باشد تیتر نخست خود را به حمایت از اسحاق جهانگیری اختصاص داد. روزنامه شرق، اما در کنار جهانگیری، مسعود پزشکیان، عباس آخوندی و محمد شریعتمداری را چهار نامزد روی میز اصلاح‌طلبان معرفی کرد.

قطعنامه کم اثر شورای حکام

غربی‌ها مخصوصا آمریکایی‌ها به‌خاطر حساسیت موضوع، خیلی نمی‌خواهند ایران را سر لج بیندازند، چون هم ایران و هم آمریکایی‌ها در آستانه انتخابات هستند و اقدام مهمی هم صورت نخواهد گرفت یعنی به نظر نمی‌رسد که به شورای امنیت برود که در اینصورت طبیعتا روسیه و چین آن را وتو خواهند کرد.

این قطعنامه هم فقط کارکرد انتخاباتی دارد، اما بعید است در میان مردم، چندان دیده شود. چه آنکه آن‌قدر علیه ایران قطعنامه‌سازی شده که به نظر می‌رسد موضوع دیگر برای توده‌های مردم حائز اهمیت و حساسیت نیست. خود برجام هم مدت‌هاست برای مردم مهم نیست و مردم دنبال یک امر واقعی و نه سرابی پوشالی می‌گردند.

جزئیات مناظرات انتخاباتی صداوسیما اعلام شد

سازمان صداوسیما در نظر دارد در راستای فضای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری، ۵ مناظره چهار ساعته را از شبکه یک سیما تهیه و پخش کند. براساس اطلاعیه شماره ۲ ستاد انتخابات ریاست جمهوری رسانه ملی که پنجشنبه گذشته توسط معاونت سیما منتشر شد، هر نامزد ریاست جمهوری، در برنامه مناظره‌های انتخاباتی؛ فرصت ۱۰۵۰ دقیقه‌ای برای تبلیغات خواهد داشت.

پیرو تصویب پیشنهادهای ستاد انتخابات ریاست جمهوری رسانه ملی در کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات، برای نامزدهای ریاست جمهوری علاوه بر برنامه‌های زنده، تهیه دو مستند تلویزیونی ۳۰ دقیقه‌ای، دو مستند رادیویی ۳۰ دقیقه‌ای و نیز ۳۱ برنامه ۳۰ دقیقه‌ای روبه دوربین برای گفتگو با مردم هر یک استان‌های کشور از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای نامزدهای محترم انتخابات ریاست جمهوری است که در صورت تمایل به استفاده از این ظرفیت‌ها لازم است از زمان باقیمانده تا آغاز فرصت قانونی تبلیغات برای تهیه و ضبط این برنامه‌ها استفاده کنند.

در این اطلاعیه تاکید شده است که با توجه به این فرصت زمانی محدود، پیشنهاد ستاد انتخابات رسانه ملی به نامزدهای محترمی که امکان حضور خود در عرصه رقابت انتخابات را زیاد می‌دانند این است که از هم‌اکنون برای آماده‌سازی برنامه‌های ضبطی یاد شده اقدام کنند.

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/172561

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی