پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رئیس پلیس اینترپل فراجا نحوه صدور اعلان قرمز برای یک متهم را تشریح کرد و علت اینکه چرا دولت کانادا خاوری را تحویل ایران نمی‌دهد را توضیح داد.

منتشر شده در 10 دی 1402
در سرویس

سردار مجید کریمی؛ رئیس پلیس اینترپل فراجا در پاسخ به اینکه چرا دولت کانادا متهم خاوری را به کشور مسترد نمی‌کند، اظهار کرد: متهم بودن خاوری برای دولت کانادا کاملاً مسجّل شده است و دولت کانادا کاملاً در جریان است که این متهم مرتکب جرم کلاهبرداری شده است.

وی افزود: اما نکته قابل توجه این است که خاوری، پول بسیار زیادی را با خود به کانادا برده است و کانادا نمی‌تواند از این موضوع چشم‌پوشی کند و پول و این متهم را به ایران بازگرداند!

با کشورهای همسایه هیچ مشکلی در ارتباط با استرداد مجرمان نداریم

رئیس پلیس اینترپل فراجا با اشاره به تفاهمنامه‌های دوجانبه‌ای که بین دستگاه قضا و پلیس کشورهای همسایه در رابطه با استرداد مجرمین امضا شده است، گفت: البته که استرداد مجرمین ضوابط بین‌المللی خاص خود را دارد اما ایران با کشورهای همسایه هیچ مشکلی در زمینه استرداد مجرمین ندارد.

سردار کریمی ادامه داد: در جاهایی که به مشکل برمی‌خوریم آن‌جایی است که کشورها مسائل سیاسی را در مسائل انتظامی و پلیسی، دخالت می‌دهند.

چگونه برای متهمی اعلان قرمز صادر می‌شود

وی با بیان اینکه اعلان قرمزها با یک سری ضوابط و مقررات بین‌المللی است، گفت: براساس قانون برخی از افعال جرم حساب می‌شود اگر فردی مرتکب این جرایم شود دستگاه قضایی برای او حکم صادر می‌کند و اگر متهم به کشور دیگری فرار کرده باشد متهم تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرد.

رئیس پلیس اینترپل فراجا ادامه داد: دستگاه قضایی مشخصات متهم را به پلیس بین‌الملل می‌دهد و در پلیس بین‌الملل بخش اینترپل پرونده به‌صورت کامل جمع‌آوری می‌شود و اعلان قرمز آن صادر می‌شود.

سردار کریمی بیان کرد: اینترپل ایران دستور اعلان قرمز را به سازمان جهانی اینترپل ارسال می‌کند و در اینترپل جهانی بخش شبهه قضایی محتویات پرونده را بررسی می‌کند و اگر نیاز به مستندات باشد درخواست مستندات را از کشور صادرکننده اعلان قرمز می‌کند و در نهایت اعلان قرمز جهانی صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مأموران پلیس اینترپل ایران برای انجام برخی از مأموریت‌های جهانی به سازمان جهانی بین‌المللی (اینترپل جهانی) اعزام می‌شوند تا در یک سری از مأموریت‌های جهانی حاضر باشند.

منبع : تسنیم
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/153077

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی