پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در حالیکه هنوز برخی نمرات دانشجویان دانشگاه آزاد اعلام نشده، مجوز انتخاب واحد ترم بهمن این دانشگاه فعال شد و تقاضای زیاد دانشجویان اختلال سامانه آموزشیار را به همراه داشت.

منتشر شده در 8 بهمن 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ «سامانه آموزشیار مختل شد»؛ این خبری بود که پس از اعلام مجوز انتخاب واحد ترم بهمن دانشگاه آزاد به سرعت در کانال‌ها و گروه‌های دانشجویان منتشر شد.

در حالیکه هنوز برخی نمرات امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه آزاد اعلام نشده چند روز پیش مجوز انتخاب واحد ترم بهمن دانشگاه آزاد اسلامی فعال شد، اما به دلیل اختلالات پیش آمده در فرآیند انتخاب واحد دانشجویان با مشکل مواجه شدند.

روابط عمومی دانشگاه آزاد هم در اطلاعیه ای علت این مشکل را اینگونه توضیح داد که درخصوص اختلال‌ ایجادشده در فرآیند انتخاب واحد طی روزهای اخیر، ضمن عرض پوزش از تمام دانشجویان و همکاران گرامی، به اطلاع می‌رساند با توجه به حملات سایبری صورت‌گرفته با هدف ایجاد اختلال در فرآیند انتخاب واحد و ایجاد نارضایتی برای دانشجویان گرامی، دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت نسبت به مقابله با این حملات اهتمام ورزیده و تیم‌های فنی و تخصصی رصد و پایش ضمن شناسایی منشأ حملات، اقدامات لازم برای رفع این حملات را در دستورکار قرار داده‌اند.

در این اطلاعیه آمده است: در پی حملات مذکور، هیچ‌گونه هک و‌ دسترسی غیرمجاز به داده‌ها در سامانه انتخاب واحد صورت نگرفته و نوع حمله در طبقه‌بندی‌های امنیتی با عنوان  DDoS و DoS شناخته می‌شود که منجر به خارج شدن سرویس از دسترس می شود. کلمه DDoS مخفف عبارت Denial Of Service Attack به معنای حمله انکار سرویس است و این نوع حمله به گونه‌ای است که سرویس به حد انکار (عدم پذیرش درخواست) می‌رسد و دیگر پاسخی از سمت سرور به متقاضی ارسال نخواهد کرد. به عبارت ساده؛ ارسال تقاضاهای زیاد به سمت سیستم هدف با قصد اینکه سرور موردنظر توان پاسخگویی خود را از دست بدهد، صورت می پذیرد. ساختار این حمله سایبری بدین صورت است که از تعداد بالایی سیستم تقاضا به سمت سرور هدف ارسال می‌شود. از طرفی چون قدرت پاسخگویی سرور محدود است و می‌تواند به تعداد مشخصی پاسخ دهد، با زیاد شدن تقاضاها، سربار تقاضای سرور زیاد شده و قدرت پاسخگویی خود را از دست می‌دهد.

همچنین به اطلاع می‌رساند در حمله DDoS اطلاعات سرور آسیب نمی‌بیند و صرفاً سرور کارآیی و سرویس‌دهی خود را از دست می‌دهد و یا محدود شده و اختلال ایجاد می شود.

دانشگاه آزاد اعلام کرد: با توجه به نوع حملات، تدابیر لازم توسط تیم های تخصصی و امنیت شبکه صورت گرفته و سرویس انتخاب واحد مجدداً در دسترس قرار گرفته است. همچنین با توجه به تنوع حملات، ارتقا و افزایش سیاست های امنیتی در دو نوبت دیروز و امروز انجام شده و پیش‌بینی تکرار این موضوع محتمل است که بر این اساس اقدامات پیشگیرانه نیز در دستورکار تیم رصد، پایش و اقدام قرار گرفته است.

بر این اساس؛ به اطلاع دانشجویان می‌رساند برای آن دسته از دانشجویان که در روند انتخاب واحد با مشکل مواجه شده‌‎اند، طی روزهای آتی فرصت مجدد انتخاب واحد (انتخاب واحد تکمیلی) در نظر گرفته و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/157050

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی