پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

آیت الله خامنه ای در یک فرآیند چندین ساله، رابطه ایران و روسیه را به سوی نقطه ای شاید غیرقابل تصور برای بسیاری از کارشناسان رسانده است. البته این نقطه طلایی در حال حاضر دو علامت بزرگ با خود همراه دارد؛ اولی نظامی و دومی اقتصادی.

منتشر شده در 2 مرداد 1401
در سرویس

 دیدارهای پوتین با رهبر انقلاب همواره با بازتاب های گسترده ای در سطح جهان رو به رو شده و تا مدت‌ها اخبار و حواشی منتشر شده از این دیدارها محل تحلیل واقع می‌شود. در این میان دیدار اخیر در بحبوبه جنگ روسیه و اوکراین، بیشتر از گذشته نیز مورد توجه قرار گرفته است.

آیت الله خامنه ای از معدود رهبران دنیا در چند دهه اخیر بوده، که اصول سیاست خارجه او ثابت بوده و با وجود برخی تغییرات تاکتیکی در برخی مقاطع و یا وقوع رویدادهای جدید بین المللی، بر رویه ثابت و منطق رفتار او در سیاست خارجه تاثیری نداشته است. ایشان با علم به تغییرات زوال گونه در دنیای غرب، همکاری هوشمندانه و راهبردی با شرق را برای ترسیم آینده بهتر و کسب جایگاه جهانی بالاتر برای ایران برگزیده است.

آیت الله خامنه ای در یک فرآیند چندین ساله، رابطه ایران و روسیه را به سوی نقطه ای شاید غیرقابل تصور برای بسیاری از کارشناسان رسانده است. البته این نقطه طلایی در حال حاضر دو علامت بزرگ با خود همراه دارد؛ اولی نظامی و دومی اقتصادی. بر خلاف تصورها، فروش پهپاد به روسیه برای درک بیشتر سطح و ماهیت همکاری و تبادل نظامی ایران و روسیه صرفا یک علامت اولیه است. همچنان که مقامات دولت آمریکا معتقدند، روسیه فراتر از پهپاد بخشی از نقاط ضعف خود در جنگ با اوکراین – بخوانید جنگ با ناتو به فرماندهی آمریکا- را از طریق تجارب و فناوری نظامی ایران می‌خواهد برطرف کند. از این اظهارنظر مقامات آمریکایی این گزاره تحلیلی را می‌توان استنباط کرد که صنعت و فناوری نظامی ایران در برخی نقاط از ارتش دوم جهان نیز هوشمندانه تر راهبری شده است.

جنگ روسیه و اوکراین در واقع میدانی نوین از جدیدترین مواجهه تاکتیتک‌های جنگی و تقابل فناوری‌های نظامی روز دنیای غرب با شرق محسوب می‌شود. رجوع روسیه در این شرایط به ایران برای برطرف کردن برخی ضعف های نظامی خود در جنگ اوکراین نشان می دهد که ایران درک بالایی از روندهای نظامی دنیا و آینده داشته و مسیر طی شده نظامی‌اش تا چه میزان صحیح و کارآمد بوده است.

در این میان آیت الله خامنه ای باوجود مخالفت با جنگ نظامی در اوکراین، نشان داد از تقابل هوشمندانه با بزرگترین پیمان نظامی دنیای غرب یعنی ناتو غافل نیست و در برابر مجموع اقداماتی که موجب عقب راندن هرچه بیشتر ناتو از خاکریزهای بین المللی دنیای شرق بشود، در اعلام موضع و عمل شفاف و با اعتماد به نفس هست.

منطق موضع گیری رهبر ایران درباره جنگ روسیه و اوکراین مبتنی بر محکومیت جنگ فی نفسه و همزمان عدم غفلت از واقعیات میدان هست و به همین دلیل نیز تحلیل نظامی ایشان این هست که اگر روسیه ابتکار عمل را بدست نمی گرفت، ناتو در هر صورت به بهانه کریمه به روسیه یک جنگ جدید را تحمیل می کرد.

اما علامت موفق اقتصادی درستی رابطه ایران و روسیه، سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیارد دلاری گازپروم روسیه در ایران در زمینه نفت و گاز هست. موضوعی که در شرایطی که سالهاست قلب تحریم های آمریکا مساله به صفر رساندن صادرات نفت ایران هست، بسیار معنادار است.

روسیه در بلوک کشورهای تحریم شده توسط آمریکا بیش از همه ایران را شایسته مشورت و گسترش همکاری می‌داند. رهبر ایران نیز با درک این واقعیت، از خلق فرصت های جدید نظامی و اقتصادی برای ایران از طریق جهش در روابط با روسیه به راحتی عبور نمی‌کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/42947

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی