پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

توماج صالحی یکی از خوانندگان زیرزمینی ایران است که در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ خبر صدور حکم اعدام برای او با حواشی فراوانی در فضای مجازی رو به رو شد.

منتشر شده در 7 اردیبهشت 1403
در سرویس

پایگاه خبری جهت پرس؛ توماج صالحی یکی از خوانندگان سبک رپ اعتراضی در ایران است. ترانه های او بیشتر ابعاد سیاسی و اعتراضی دارد و در متن ترانه هایش توهین هایی را علیه مسئولان ارشد نظام مطرح می کند. «ترکمنچای»، «سوراخ موش»، «نرمال» و «بازمانده» از جمله ترانه‌های اعتراضی منتشر شده از صالحی هستند که مورد توجه و حمایت جریان معاند قرار گرفته اند.

اولین بار صالحی در ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ به دلیل ترانه هایش احضار و بازداشت می‌شود؛ پس از مدت  کوتاهی آزاد شده و مجددا با قوت به فعالیت های تبلیغی خود علیه نظام ادامه می‌دهد. ۸ آبان ۱۴۰۱ اینبار صالحی به دلیل همراهی با جریان معاند و انتشار فیلم های تحریک جوانان به حضور در اغتشاشات و توهین به سران کشور بازداشت می‌شود.

دستگیری و اعلام حکم اولیه توماج صالحی

دستگیری توماج صالحی

هشتم آذرماه 1401 بود که خبرگزاری های رسمی خبر از بازداشت توماج صالحی حین فرار از کشور دادند. او جزو تبلیغ‌‌کنندگان وسیع خشونت در اغتشاشات سال 1401 بود.

توماج صالحی

توماج صالحی

صالحی حتی حادثه تروریستی شاهچراغ را که گروهک داعش مسئولیت آن را به‌عهده گرفت، متوجه نظام کرده بود.

توماج صالحی

تیرماه سال 1402 خبرگزاری تسنیم خبر از حکم اعدام توماج صالحی داد. تسنیم نوشت: بر اساس اخبار شنیده شده حکم اولیه «توماج صالحی» اعدام بوده اما به دلیل همکاری موثر با مسئولین پرونده به حبس محکوم شده است.

چند روز پس از انتشار این خبر، حجت الاسلام اسدالله جعفری، رییس کل دادگستری اصفهان با اشاره به پیگیری و نظارت دادگستری بر روند تشکیل پرونده، تحقیقات مقدماتی و رسیدگی ابتدایی به پرونده توماج صالحی گفت: دادرسی، با قاطعیت و بی‌طرفی انجام شد و متهم، طبق قانون، مجاز به داشتن وکیل بوده که از وکیل تعیینی هم استفاده کرده است.

وی عناوینِ اتهامی متهم را که در کیفرخواست ذکر شده بود، هشت مورد عنوان کرد و گفت: از تعداد هشت عنوان اتهامی، دو مورد حکم برائت صادر شد و در ۶ عنوان دیگر، دادگاه، طبق قانون، مجازات تعیین کرده است.

حجت الاسلام اسدالله جعفری

رییس دستگاه قضایی اصفهان توضیح داد: جمع کل محکومیت توماج صالحی در ۶ عنوان اتهامی، ۱۸ سال و سه ماه حبس، پرداخت ۲۳۰ میلیون ریال جزای نقدی، تحمل چهل ضربه شلاق (به دلیل اِخلال در نظم عمومی) و اِعمال مجازات‌های تکمیلی بوده است؛ اما با توجه به تعدد جرم و تعدد مجازات، طبق قانون، مجازاتِ اَشد به علاوه یک چهارم، یعنی پنج سال حبس به علاوه یک سال و سه ماه حبس و به عبارتی، جمعا ۶ سال و سه ماه حبس در این پرونده برای متهم در نظر گرفته شد.

وی در ادامه به مجازات ۶ ماه حبس تعلیقی متهم در پرونده‌ای دیگر که در سال ۱۴۰۰ تشکیل شده بود اشاره کرد و گفت: در آن پرونده، به دلیل عدم انقضای مدت تعلیق، پس از قطعیت حکم، این ۶ ماه حبس نیز به شش سال و سه ماه اضافه خواهد شد.

جعفری به مجازات‌های تکمیلی توماج صالحی نیز اشاره کرد و گفت: مجازات‌های تکمیلی متهم شامل دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت از انجام فعالیت‌های مرتبط با موسیقی و الزام به حضور در کارگاه‌ها و کلاس‌های مهارت زندگی است که زیر نظر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم برگزار می‌شود.

آزادی توماج صالحی

تقریبا یکسال پس از بازداشت توماج صالحی، در 28 آبان ماه 1402 او با قید وثیقه به طور موقت از زندان آزاد شد.

آزادی توماج صالحی

امیر رئیسیان وکیل توماج با تایید آزادی توماج گفت: در پی فرجام خواهی صورت گرفته در پرونده توماج صالحی، این پرونده در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت، نظر به طرح ایرادات متعدد به دادنامه اولیه، برخی از این ایرادات مورد پذیرش دیوانعالی کشور قرار گرفت و پس از نقض حکم، این پرونده به شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان مسترد شد. همچنین دیوانعالی کشور توماج صالحی را همچون دیگر افرادی که مشمول بخشنامه عفو اعلامی قرار گرفتند دانست و اعلام کرد که او نیز می‌تواند از عفو اعلامی استفاده کند.

بازداشت مجدد توماج صالحی

کمتر از دو هفته پس از آزادی صالحی، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: توماح صالحی که چندی پیش با رای دیوان عالی کشور مبنی بر بررسی مجدد پرونده‌اش در دادگستری آزاد شده بود پس از برخی اظهارنظرهای کذب و بدون سند که در فضای مجازی منتشر کرد به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی بازداشت شد.

توماج صالحی در صحبت‌های مطرح شده خود مدعی طرح شکایت از برخی افراد شده بود که بررسی پرونده قضایی اخیر وی و استعلام از مراجع قضایی نشان می‌دهد نه این فرد و نه وکیلش تاکنون هیچ شکایتی از ضابط و یا قضات پرونده ثبت نکرده‌اند.

حکم اعدام برای توماج صالحی

پنجم اردیبهشت مال سال جاری، دادگاه انقلاب اصفهان مجددا حکم به اعدام توماج صالحی داد. این دادگاه حکم دیوان عالی کشور در خصوص نقض حکم اولیه اعدام او را ارشادی خواند و مجددا با تاکید بر استقلال دادگاه بدوی، توماج صالحی را به اتهام افساد فی الارض، به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کرد.

طبق اعلام رئیسیان، وکیل توماج صالحی، دادگاه انقلاب اصفهان اتهامات معاونت در بغی، اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و دعوت به آشوب موضوع ماده ۵۱۲ قانون مجازات را جملگی از مصادیق افساد فی الارض، موضوع ماده ۲۸۶ قانون مجازات دانسته و با تاکید بر احراز گستردگی افساد، حکم اعدام را برای آقای صالحی صادر کرده است.

قبل از صدور حکم پیشین اعدام، برای دادگاه بدوی گستردگی فساد احراز نشده بود اما با توجه به مستندات جدید پرونده، گستردگی فساد فی الارض برای دادگاه احراز شده و مجددا حکم به اعدام توماج صالحی داده است.

دادگاه بدوی، برای مجازات اعدام، حکم تکمیلی هم در نظر گرفته و توماج صالحی را به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ ممنوعیت از فعالیت‌های هنری و شرکت در کلاس‌های مدیریت رفتار و مهارت دانش دادگستری اصفهان محکوم کرده است. این دادگاه همچنین مجازات تعلیقی توماج صالحی را نیز قابل اجرا خوانده است.

حکم خوانندگی اعدام است؟

پیش از هرچیزی باید به این نکته توجه داشت که حکم اعدام صادره برای توماج صالحی فعلا قطعی نیست و قابلیت فرجام خواهی دارد.

از ابتدای بازداشت توماج صالحی در اغتشاشات 1401، رسانه های معاند و برخی رسانه های داخلی همواره با پسوند خواننده از این متهم محکوم به اعدام یاد می‌کنند. بررسی فعالیت های توماج نشان می‌دهد، اون صرفا نه یک خواننده بلکه در قامت یک لیدر اغتشاشات به شکل کاملا ماهرانه‌ای اقدام به دمیدن در آتش اغتشاشات و اقدام علیه امنیت ملی کرده‌است.

مجازات توماج صالحی چه اعدام باشد یا چه به حبس تقلیل پیدا کند، نباید فراموش کرد که او نه قربانی استعداد خود در موسیقی، بلکه قربانی جریان معاندی شد که هزاران کیلومتر دورتر از این مرز و بوم، با حمایت دولت های غربی مشغول زندگی عیانی خود هستند و با فریب جوانان آنها را تحریک به اقدام علیه امنیت ملی و خاک خود می‌کنند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/168539

اخبار پیشنهادی

نظرات

2 پاسخ

  1. مگه نمیگید فریب خورده؟ ادم فریب خورده رو مگه اعدام میکنن؟

  2. به جونیش رحم کنید، اعدام حقش نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی