پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سنندج امروز میزبان هزاران عاشق و دلباخته‌ای بود که در مراسم تشییع نخستین شهیده تفحص شده کشور شرکت کردند، آنهایی که عاشقانه پیکر این مادر ایثارگر را بر دوش گرفتند و در سالروز وفات حضرت فاطمه معصومه در جوار بی‌بی هاجر خاتون خواهر بزرگوار امام رضا(ع) به خاک سپردند.

منتشر شده در 25 آبان 1400
در سرویس

اینجا کردستان است سرزمین فداکاری‌های بزرگ و مجاهدت‌های خاموش، مردم شهرستان سنندج و دیگر دوست‌داران شهدا و اهل بیت (ع) از ساعات ابتدایی امروز آماده برگزاری مراسم تشییع و تدفین پیکر شهیده فاطمه اسدی بودند.

امروز سنندج میزبان پیکر مطهر شهیدی بود که ۳۷ سال غریبانه، کوه‌های چهل‌چشمه دیواندره آن را در آغوش کشیده بود و بالاخره در این روزهای پاییزی تاب سر به مهر نگهداشتن او را نداشت.

امروز ورودی‌های میدان آزادی به سمت پیاده‌راه فرودوسی شاهد حرکت دسته‌دسته مشتاقانی بود که خود را به محل تشییع این شهیده گرانقدر می‌رساندند تا صحنه‌هایی از همدلی و انسجام ملت انقلابی در این روز را به تصویر بکشند.

12

مردم استان کردستان امروز گرداگرد هم جمع شده بودند تا در کنار «کشور»، دختر شهیده اسدی که تنها یادگار این بانوی شهیده است پیکر مطهر شیرزنی را بدرقه کنند که تنها گناهش دفاع از خانواده و همسرش بود.

صدای شکستن بغض‌ها به گوش می‌رسید، صدای فریادها، ناله‌هایی که سال‌های سال است انتظار کشیده‌اند، بغضی که از گلوی تنها یادگار این شهیده شکُفت و اشک همگان را جاری کرد.

امروز بعد از ۳۷ سال فاطمه اسدی فراق را شکست و با خیل بزرگی از شهیدان کردستان آمد، شهیده‌ای که نماد مقاومت و استقامت است، شیرزنی که به دست گروهک‌ ضد انقلاب دموکرات 37 سال پیش به شهادت رسید و آسمانی شد و امروز همه آمده بودند تا اوج خیانت و ددمنشی وابستگان ضدانقلاب را از شمیم مظلومیت و ایستادگی این بزرگ بانوی شهیده حس کنند، امروز همه آمدند تا بیعت دوباره با شهدا بکنند و فریاد بزنند که در منهج و راه شهیدان تا انتها ایستاده‌اند.

وصال بعد از 37 سال فراق

00

۳۷ سال انتظار برای رسیدن خبری از مادر به پایان رسید و امروز «کشور» در حالی که  مادرش را در آغوش مردمان زادگاهش همچون نگینی سبز بر انگشتری مردم استان نظاره‌گر است از آتش فراق ۳۷ ساله‌ای می‌گوید که به دست مدعیان دفاع از حقوق کرد بر دلش شعله گرفته است.

می‌گفت: شهیده فاطمه اسدی تنها نمونه‌ای از رشادت‌های رزمندگان این مرز وبوم است، مادری دلسوز و فداکار که جان و مال خود را در طبق اخلاص قرار داد تا همسر خود را از چنگال ایادی استکبار نجات دهد.

پیام من به عنوان فرزند این مادر شهیده به دژخیمان و ستمگران این است که« بِأَیِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ»، به کدامین گناه جان مادرم را ستاندید، زنی که تنها سلاح وی عدالت‌خواهی و آزادی‌طلبی است و چه زیبا گفت امام حسین(ع) که اگر دین ندارید آزاد مرد باشید.

این دختره شهیده چنان از عمق جان سخن می‌گفت که اگر یکی از آن جنایتکاران دم دستش بود همان لحظه او را خفه می‌کرد، می‌گفت: نفرین‌ها و فریادهای مظلومانه بهاءالدین برادر عزیزم در پی مادر مهربان و فداکار که عرش کبریایی را به لرزه در آورد اما در عجبم که چگونه عرض آسمان فریادهای مظلومانه  این طفل  شیرخواره را تحمل کرد و چگونه روح عدالت‌خواهی مدافعان حقوق بشر جریحه‌دار نگردید.

پدرم چشم به راه پیکر همسر فداکارش بود و هر روز نذر و نیاز و به نیازمندان و بیماران و مستمندان کمک می‌کرد تا شاید خبری از مادرم بیابد اما اکنون نیست که مادرم به خانه برگشته و چه وجدان‌هایی که از این همه ظلم به درد آمده‌اند.01

سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه استان کردستان نیز اظهار کرد: امروز همه ما در این مراسم گرد هم آمده‌ایم تا یاد شهیده‌ای را گرامی بداریم  که سال‌های متمادی از خانه‌اش دور بوده و امروز به زادگاه خود بازگشته است.

وی با بیان اینکه امروز شهیده اسدی بعد از ۳۷ سال دوری از خانه، با عظمت، با جلال، با قدرت و با شکوه به خانه‌اش برگشته است، گفت: ما برای شهیدان احترام قائل هستیم و با عهدی که در بهمن ۵۷ با امام خمینی (ره) بسته‌ایم، می‌مانیم.

وی گفت: شهیده فاطمه اسدی هجرت کرد تا شوهرش را از اسارت ضد انقلاب نجات دهد اما نامردانه وی را شکنجه دادند و مظلومانه در کوه‌های چهل چشمه به شهادت رساندند و حال بعد از ۳۷ سال در آغوش مردم کُردستان تشییع و آرام گرفت.04

به گفته سردار حسینی، گروهک‌های تروریستی ضدامنیت و ضد پیشرفت مردم کُرد هستند، آنها دروغگو و مزدور آل سعود و رژیم صهیونیستی هستند مگر نه اینکه فاطمه اسدی و ناهید فاتحی کرجو کُرد بودند؟

وی عنوان کرد: در انقلاب اسلامی زنانی بودند که بزرگی و جریان‌سازی کردند و علیه مزدوران ایستادند که یکی از آنان شهیده فاطمه اسدی بود که امروز مورد استقبال مردم در تهران و مشهد مقدس و کرمانشاه و کردستان قرار گرفت.

فرمانده سپاه کردستان تصریح کرد: مردم کردستان در مجامع بین‌المللی علیه مزدورانی چون مصطفی هجری دبیرکل گروهک دموکرات بخاطر به شهادت رساندن افراد زیادی چون شهیده فاطمه اسدی شکایت خواهند کرد.

عشق شهید سلیمانی به کردستان

02

زینب سلیمانی هم در این مراسم از علاقه ‌حاج قاسم به کردستان گفت و افزود: در مکتب حاج قاسم، شیعه و سنی فرقی نمی‌کرد و برای همه آزادی‌خواهان وهمه مظلومانی که در چنگال دشمنان هستند، می‌جنگید.

برای من افتخار است که امروز در این مراسم و در جمع مردم کردستان هستم و خاضعانه در برابر این همه لطف شما عزیزان سر تعظیم فرود می‌آورم.

امام عاشورائیان گفته بود شهادت رسم مردان خداست و شیرمادرانی در این سرزمین شهیدپرور غافل از آنکه آنها خود سرچشمه آب زلال شهادتند، خود بیش از فرزندانشان از شراب طهور شهادت نوشیده و سرمست از شهادت هستند.

زینب سلیمانی گفت: به یاد بیاوریم شهید حججی عزیز را که توفیق بی‌سر شدن در راه دوست را هنگامی که به دست آورد که خم شد و سر بر پای پدر و مادر گذاشت و رضایت آنان را برای رفتن به جبهه‌های اسلام و دفاع از حرم جلب کرد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این تاریخ، این سرزمین مزین به نام شیرزنانی است که دوشادوش مردان غیور میهن اسلامی در راه اعتلای نام اسلام و ایران اسلامی جان برکف مجاهدت کردند و صحنه‌های پرشکوه ایثار و ایستادگی در راه حق در مقابل دشمنان را به نمایش گذاشتند.

 زنان قهرمانی که با یک دست سلاح عفت و با دست دیگر سلاح غیرت در میدان حماسه حاضر شده و برخی شربت شهادت را نوشیدند و یا به افتخار جانبازی نائل شدند و برخی در آزمون الهی اسارت در دست دژخیمان حسرت تسلیم شدن را بر دل دشمنان گذاشتند و به صبر و بصیرت مثال‌زدنی خود معلمان ایستادگی و مقاومت ملت سلحشور ایران شده و همچنان در گوش و جان فرزندان این ملت درس ایمان و مقاومت و ایستادگی را زمزمه می‌کنند که شهیده فاطمه اسدی یکی از همین قهرمانان است.

022

چه صحنه‌های زیبایی امروز در این مراسم شهدایی خلق شد، صحنه‌هایی که همه نماد بی‌مانندی از وحدت شیعه و سنی بودند، نمازی که با حضور برادران و خواهران شیعه و سنی در پیاده‌راه فردوسی سنندج بر پیکر پاک شهیده اسدی به امامت امام جمعه سنندج اقامه شد و بعد از آن در میان نوای کوبنده الله اکبر مردمان شهیدپرور و انقلابی سنندج پیکر این بانوی شهیده به سمت میدان انقلاب و مرقد بی‌بی‌هاجر خاتون تشییع شد.

همه در مسیر یکصدا صدای الله‌اکبر سر می‌دادند در مظلومیت این شهیده اشک می‌ریختند، بعضی‌ها از این لحظات ناب عکس می‌گرفتند و کم نبودند کسانی که از میان جمعیت خود را جلو می‌کشیدند تا توفیق قرار گرفتن زیر تابوت این شهیده را برای خود حاصل کنند.

تشییع پیکر شهیده اسدی بر دوش مادران سنندجی003بانوان سنندجی هم با اشک و ماتم پیکر مطهر این بانوی شهیده را بر شانه‌های خود حمل کردند که نمونه ایثار و شجاعت در راه دفاع از خانواده بود، شیرزنی که 37 سال پیش برای رهایی همسرش خود را به آتش نمرودیان انداخت تا پدر فرزندانش را رها کند اما خود نیز در این آتش کینه همچون لاله‌ای سرخ پرپر شد.12

نوای عرفانی دف در میان نوای لا اله الا الله محمد رسول الله مردم متدین سنندج که پیکر پاک شهیده اسدی را همچون عقیقی سبز بر انگشتر افتخارات کردستان بر دوش گرفته‌ بودند دقایق زیبا و عرفانی را به وجود آورده است…

 ایثار و استقامت با خون ملت ایران عجین شده است

به سراغ یکی از حاضرین در این مراسم می‌روم تا دقایقی مهمان لحظه‌های ناب شهدایی‌اش شود، خانم کرمی می‌گوید: امروز در سنندج شاهد برگزاری مراسم تشییع بانویی هستیم که در اوج استقامت و شجاعت در راه دفاع از خانواده و ارزش‌ها به دست ضدانقلاب به شهادت رسید و بعد از 37 سال از شهادت تفحص و با غرور و عظمت در زادگاهش به خاک سپرده می‌شود.

ارزش و جایگاه این بانوی شهیده آنقدر زیاد است که در چنین روز با عظمتی یعنی روز رحلت حضرت فاطمه معصومه در جوار مرقد بی‌بی هاجرخاتون به خاک سپرده می‌شود و در این روزها به پابوس امام هشتم و حضرت معصومه رفته است.

وی گفت: ما مدعوین شهدا هستیم که توفیق شرکت در چنین مراسم ارزشمندی را پیدا کرده‌ایم و امیدواریم این شهیده والامقام در روز قیامت ما را شفاعت کنند.

وی شهیده فاطمه اسدی را افتخار بسیار بزرگ برای همه بانوان دانست و در پیامی به دشمنان نظام به ویژه ضدانقلاب عنوان کرد: هر بار که شهیدی بر می‌گردد قلب همه مردم ایران به یاد آن همه رنجی که این شهدا از دست مدعیان دروغین دفاع از مردم کشیدند جریحه‌دار می‌شود.

این بانوی سنندجی افزود: الان که این بانوی شهیده بعد از 37 سال از شهادت به آغوش همشهری‌های خود برگشته قلب تک‌تک ما به خاطر رنجی که کشیده و از دیدن دخترش جریحه‌دار شد امیدواریم کسانی که در شهادت این شهیده دست داشتند به سزای خود برسند.

کرمی خاطرنشان کرد: دشمنان در طول این سال‌ها خیلی تلاش کردند از طرق مختلف بر پیکر انقلاب و اسلام ضربه بزنند اما به خاطر وجود مردان و زنان شجاع و دلیر ایران زمین که خونشان پای انقلاب ریخته شده هرگز به اهداف شومشان دست پیدا نمی‌کنند.

خانم جوان دیگری را در حالی که محکم دست دو فرزندنش را در میان این شلوغی محکم در دست گرفته است می‌بینم از او در مورد چرایی حضورش در این مراسم می‌پرسم می‌گوید: از زمانی که خبر تفحص این بانوی شهیده را از طریق رسانه‌ها شنیدم برای شرکت در این مراسم پر از فیض و معنویت ثانیه شماری کردم.

وی افزود:‌ این مشارکت بالای مردم ولایت‌مدار و معتقد به فرهنگ شهادت سنندج در مراسم تشییع این شهیده گرانقدر بزرگترین پیام را برای دشمنان این مرز و بوم دارد اینکه ملت ایران از شیعه و سنی پای ارزش‌های اسلام و انقلاب ثابت و محکم ایستاده‌اند.

وی با بیان اینکه ایثار و استقامت با خون ملت ایران عجین شده است، گفت:‌ دشمنان ما باید این صحنه‌ها را به خاطر بسپارند و بدانند تلاش‌های تفرقه افکنانه آنان برای ایجاد شکاف بین شیعه و سنی هرگز به نتیجه نمی‌رسد.

وحدت ناگسستنی01

وی افزود: امروز شهیده اسدی روی دست مردم فهیم و انقلابی از شیعه و سنی سنندج تشییع می‌شود و این بیانگر وحدت ناگسستنی بین شیعه و سنی در ایران زمین است.

وی افزود: اسم شهیده اسدی افتخار بزرگی برای همه بانوان ایران زمین است وقتی اسمش را می‌شنوم تنها جمله‌ای که بر زبانم جاری می‌شود این است که از خدا می‌خواهم اگر روزی در چنین شرایطی قرار گرفتم بتوانیم همچون شهیده اسدی در اوج مقاومت و ایثار در برابر دشمن ایستادگی کنم چرا که معتقدم این بانوی شهیده در عین جوانی و بی‌دفاعی بهترین تصمیم را گرفت.

آخرین وداع

03

پیکر این شهیده والامقام بعد از 37 سال فراق در منزل ابدی خود در جوار مرقد بی‌بی هاجرخاتون خواهر امام رضا(ع) آرام گرفت..

 شهیده فاطمه اسدی در سال ۱۳۳۹در روستای باقرآباد از توابع شهرستان دیواندره به دنیا آمد و سال ۱۳۶۳ برای آزادی همسرش از دست یکی از گروهک‌های معاند به اردوگاه آنان می‌رود و پس از یک ماه آزار و شکنجه توسط این گروهک‌ها مظلومانه به شهادت می‌رسد.

پیکر مطهر این بانوی شهید پس از ۳۷ سال سرانجام در روز ۱۷ آبان سال ۱۴۰۰ در کوه‌های چهل چشمه دیواندره تفحص شد و نامش به عنوان اولین شهیده تفحص شده کشور برای همیشه ماندگار شد.

پیکر این شهیده بزرگوار پس از تفحص در روز ۲۰ آبان وارد مشهد مقدس شد و علاوه بر طواف پیکر این شهیده بر گرد مضجع منور رضوی، مراسم وداع با پیکر وی با حضور زائران و مجاوران حرم رضوی انجام شد.

پیکر مطهر این شهیده پس از آن روز ۲۱ آبان با استقبال پر شور مردم قم گرد ضریح مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) نیز طواف داده شد و سپس برای وداع مردم تهران با این شهیده تازه تفحص شده وارد پایتخت شد.

مراسم وداع با این شهیده روز جمعه هفته گذشته پس از اقامه نماز جمعه در دانشگاه تهران برگزار شد تا بار دیگر مردم انقلابی با آرمان‌های شهدا تجدید میثاق کنند.

در این مراسم آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رییس جمهوری، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه، حجت‌الاسلام سید احمد مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور و غلامحسین اسماعیلی رییس دفتر رییس‌جمهوری در جمع تشییع‌کنندگان پیکر شهیده فاطمه اسدی حضور داشتند.

پیکر شهیده فاطمه اسدی روز ۲۳ آبان در استان کرمانشاه  با حضور مردم این دیار تشییع شد و روز گذشته در میان استقبال هم شهری‌ها و هم استانی‌هایش به شهر و دیار خویش بازگشت و امروز با حضور پرشور مردم شهید پرور سنندج بعد از تشییع درجوار مرقد بی‌بی‌هاجر خاتون (س) خواهر امام رضا (ع) در سنندج برای همیشه آرام گرفت.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/84405

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی