پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دروغ در کشور ما یا هزینه ای ندارد و یا هزینه آن بسیار پایین است؛ به همین علت است که افکارعمومی بی‌پناه هرروز با سونامی اخبار_جعلی ، مورد تعرض قرار می گیرند، جدیدترین آن ، وایرال شدن ماجرای کذب مصاحبه دکتر شاهین محمدصادقی در تلویزیون در مورد سلامتی مقام معظم رهبری و حاشیه‌های مرتبط با آن است ؛ بی تردید لشکر رسانه ای معارض در آستانه انتخابات، طرح جدیدی را  به مورد اجرا گذاشته است که ضرورت دارد هم بخش‌های امنیتی و قضایی و هم  رسانه ای ، ورود بموقع ، مناسب و بازدارنده داشته باشند.

منتشر شده در 19 خرداد 1403
در سرویس

دکتر اکبر نصراللهی، کارشناسه رسانه، در خصوص تاثیرگذاری دروغ بر افکار عمومی در رسانه در یادداشت خود نوشت:

دروغ در کشور ما یا هزینه ای ندارد و یا هزینه آن بسیار پایین است؛ به همین علت است که افکارعمومی بی‌پناه هرروز با سونامی اخبار_جعلی ، مورد تعرض قرار می گیرند.
جدیدترین آن ، وایرال شدن ماجرای کذب مصاحبه دکتر شاهین محمدصادقی در تلویزیون در مورد سلامتی مقام معظم رهبری و حاشیه‌های مرتبط با آن است ؛ بی تردید لشکر رسانه ای معارض در آستانه انتخابات ، طرح جدیدی را  به مورد اجرا گذاشته است که ضرورت دارد هم بخش‌های امنیتی و قضایی و هم  رسانه ای ، ورود بموقع ، مناسب و بازدارنده داشته باشند. چند نکته مهم و درخورتامل در این خصوص عبارتند از :

1- دکتر محمد حسین زارع زاده  مسئول بس‌یج جامعه پزشکی است نه دکتر شاهین محمد صادقی؛ ایشان هم در چند سال اخیر در هیچ مصاحبه تلویزیونی شرکت نکرده است ؛ ادعای مطرح شده و نامه دکترپیمان جبلی منتشر شده درفضای مجازی و  کانال تلگرامی 20:30  دراین مورد هم  کذب است.

2-  دروغ‌های این‌چنینی به‌ویژه درمورد مقام‌ معظم‌ رهبری مسبوق به سابقه است، ازجمله اینکه روزنامه آمریکایی نیویورک‌ تایمز جمعه ۲۵ شهریور 1401 در آستانه اعتراضات و اغتشاشات  گذشته ، باوجود دیدارهای مقام معظم رهبری ، در خبری مدعی شد که آیت‌الله خامنه‌ای، به دلیل بیماری، تمامی برنامه‌هایش را در هفته گذشته لغو کرده است، مایکل لدین کارشناس روابط خارجی آمریکا هم  بارها از جمله در دی ۸۸ از وخامت حال و… رهبری خبر داد و رسانه‌های غربی هم آن را بازنشر دادند. همچنین آمدنیوز در۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ باوجود دیدار مقام‌معظم‌رهبری با میهمانان شرکت‌کننده در اجلاس  بین‌المجالس ‌کشورهای اسلامی اعلام کرد بود رهبری در بخش مراقبت‌های ویژه بستری است و فردی که دیدارکرده «میرطاهر» بدل رهبری بوده نه خود رهبری!

3- دروغ و شایعه عجیب و پدیده جدید نیست ، در آستانه انتخابات  هشتم تیر، تشدید هم خواهد شد ؛ عجیب عملکرد مسئولان  و رسانه های رسمی و  اقدام برخی افراد با لیبل نخبه و هنرمند در وایرال  کردن اخبار جعلی بدون اطمینان از صحت آن است.

4- مجدد ضرورت افزایش سواد رسانه‌ای  مسئولان ، رسانه ها  و مردم  برای واکسینه شدن در مقابل دروغ رسانه‌های مغرض و برخورد فعال با پیام‌های رسانه‌ها در عصر تعدد و کثرت رسانه‌ها، بازآرایی رسانه ا ی ، کنشگری فعال ، روایت اول و برتر ، تقوای مجازی ، فالو ، لایک و بازنشر مسئولانه  را یادآوری می‌کنم.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/172400

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی