پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

واشنگتن‌پست در گزارشی از یک گروه واتساپی پرده برداشته که در آن، مدیران کسب و کارهای ثروتمند طرفدار اسرائیل برای شکل دادن به افکار عمومی ایالات متحده در مورد جنگ در غزه تلاش ‌می‌کردند.

منتشر شده در 29 اردیبهشت 1403

به گزارش جهت پرس؛ محمد رستم‌پور، کارشناس مسائل سیاسی در واکنش به گزارش واشنگتن در یادداشت خود نوشت:

واشنگتن‌پست در گزارشی از یک گروه واتساپی پرده برداشته که در آن، مدیران کسب و کارهای ثروتمند طرفدار اسرائیل برای شکل دادن به افکار عمومی ایالات متحده در مورد جنگ در غزه تلاش ‌می‌کردند و ماه گذشته شهردار نیویورک را تحت فشار قرار دادند تا پلیس را برای متفرق کردن اعتراضات دانشجویان طرفدار فلسطین به دانشگاه کلمبیا بفرستد.

این گروه دوازدهم اکتبر سال پیش تشکیل شده، یعنی پنج روز پس از آغاز جنگ و مدیران تجاری از جمله «دانیل لوبتزکی»، بنیانگذار شرکت کیند اسنک، «لن بلاواتیک» میلیاردر و «جوزف سیت»، سرمایه گذار املاک و مستغلات، «هوارد شولتز»، مدیر عامل سابق استارباکس، «مایکل دل»، مؤسس و مدیر عامل دل، «بیل آکمن» و «جاشوا کوشنر»، بنیانگذار Thrive Capital و برادر جرد کوشنر، داماد دونالد ترامپ.

در ۱۲ اکتبر، یکی از کارکنان بری استرنلینخت (Barry Sternlicht) پیامی از رئیس خود که از حضور در گروه کناره گرفته و کارمند خود را به جای خود در گروه عضو کرده، منتشر کرده است: «در حالی که اسرائیل برای پیروزی در جنگ فیزیکی کار می‌کند، اعضای این گروه با تامین اطلاعات به پیروزی در جنگ افکار عمومی ایالات متحده کمک خواهند کرد». سایت خبری سمافور (Semafor) در ماه نوامبر گزارش داد که استرنلیخت در حال راه اندازی یک کمپین رسانه‌ای ۵۰ میلیون دلاری علیه حماس با مشارکت میلیاردرهایی از وال‌استریت و هالیوود است.

همچنین براساس پیام‌های گروه، برخی از اعضا در مورد اهدای کمک‌های انتخاباتی به اریک آدامز در قبال اعزام نیروی پلیس به دانشگاه کلمبیا و همچنین اینکه چگونه اعضای گروه چت می‌توانند مدیران دانشگاه کلمبیا را تحت فشار قرار دهند تا به شهردار اجازه دهند پلیس را برای رسیدگی به معترضان به محوطه دانشگاه بفرستد، بحث کردند.

سخنگوی بلاوانتیک گفته است که او ۲۱۰۰ دلار به کمپین انتخاب مجدد آدامز در ماه آوریل کمک کرده است. براساس اعلام او، این کمک مالی «برای تایید حمایت سرسختانه شهردار از اسرائیل و ایستادگی قاطعانه در برابر یهودستیزی» داده شده است. دفتر شهردار نیویورک به طور مستقیم به این موضوع اشاره‌ای نداشته اما در بیانیه معاون شهردار آمده که پلیس نیویورک دو بار در پاسخ به «درخواست‌های کتبی خاص» رؤسای دانشگاه وارد محوطه دانشگاه کلمبیا شد.

ماه‌ها قبل از وقوع اعتراضات در دانشگاه کلمبیا در بهار امسال، برخی از اعضای گروه در جلسات توجیهی خصوصی با نفتالی بنت، نخست وزیر سابق اسرائیل، بنی گانتز، یکی از اعضای کابینه جنگ اسرائیل و مایکل هرتزوگ، سفیر اسرائیل در ایالات متحده شرکت داشته‌اند.

براساس گزارش واشنگتن‌پست، اعضای این گروه با اسرائیل همکاری کردند تا یک فیلم تقریباً ۴۰ دقیقه‌ای براساس تصاویر گردآوری شده نیروهای ارتش اسرائیل (IDF) تولید شود و در شهر نیویورک نیز اکران شود. در این فیلم کوشش شده حماس نیروی متجاوز و قاتل تصویر شود. یکی از اعضای گروه از سایرین برای نمایش فیلم در دانشگاه‌ها کمک خواسته و براساس هماهنگی‌ها، اعضا به انتشار فیلم در دانشگاه هاروارد کمک کردند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/170617

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی