پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دیدار زارع پور با مدیر روسکوسموس بیان شد؛

مدیرکل سازمان فضایی فدرال روسیه (روسکوسموس) با هیئت ایرانی حاضر در ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به ریاست عیسی زارع پور دیدار و گفتگو کرد.

منتشر شده در 18 مرداد 1401

به نقل از کانال رسمی سازمان فضایی فدرال روسیه (روسکوسموس)، یوری بوریسوف، مدیرکل سازمان فضایی فدرال روسیه (روسکوسموس) با هیئتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و  فناوری اطلاعات دیدار و گفتگو کرد.

این دیدار در چارچوب بازدید نمایندگان ایران از ایستگاه فضایی بایکونور برای رصد پرتاب فضاپیمای سنجش از راه دور خیام انجام شد.

پرتاب موشک سایوز -2.1b با یک فضاپیما در ساعت 08:52 به وقت مسکو انجام شد، ماهواره با استفاده از مرحله فوقانی فرگات با موفقیت به مدار محاسبه شده پرتاب شد. این دستگاه برای نظارت و بررسی سطح زمین و برای اهداف غیرنظامی طراحی شده است.

طرفین در این دیدار خاطرنشان کردند که پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره به مدار، نقطه عطف مهمی در توسعه روابط دوجانبه است و زمینه را برای گسترش و تقویت همکاری‌های دو کشور در بخش فضایی فراهم می‌کند.

یوری بوریسوف از خدمه رزمی و متخصصان صنعت موشک و فضا که در این پرتاب شرکت داشتند، تشکر کرد. او گفت: من صمیمانه از همه شما برای تلاش سختی که برای راه اندازی و پرتاب موفقیت آمیز امروز انجام دادید، تشکر می کنم. از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران و به نمایندگی از مردم ایران، از همه به خاطر تبدیل امروز به یک روز تاریخی در روابط دو کشور متشکرم.

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز نقطه عطفی برای آغاز تعاملی جدید در حوزه فضایی بین دو کشور بود.

گفتنی است که ماهواره خیام صبح امروز از ایستگاه بایکونور قزاقستان، با همکاری کشور روسیه و توسط ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب شد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/40431

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی