پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سید حسن نصرالله:

دبیرکل حزب‌الله با تأکید بر معادلاتی که اخیراً در پرونده مناقشه مرزی با رژیم صهیونیستی ترسیم کرده است، اظهار داشت که هیچ هدفی برای اسرائیل در خشکی و دریا نیست که در تیررس موشک‌های حزب‌الله نباشد.

منتشر شده در 4 مرداد 1401
در سرویس

شبکه المیادین در چارچوب ویژه‌ برنامه‌های خود به‌مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس حزب‌ الله گفتگویی ویژه با سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله ترتیب داده است. دبیرکل حزب‌الله در این گفتگو آخرین تحولات منطقه و لبنان را مورد بررسی قرار داد.

سید حسن نصرالله در ابتدای این گفتگو به تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه لبنان در سال 1982 اشاره کرده گفت: در سال 1982 هیچ چیز دشمن اسرائیلی را از تجاوز به لبنان بازنمی‌داشت و هیچ چیز نتوانست مانع تجاوز مکرر آن به لبنان شود. در آن زمان لبنان از نظر نیروی هوایی و دریایی و زمینی شرایط مساعدی نداشت. دشمن صهیونیستی از نوار مرزی به‌عنوان کمربند امنیتی برای ممانعت از ورود مبارزین به داخل فلسطین استفاده کرد و از همان زمان بازدارندگی مقاومت آغاز شد.

وی ادامه داد: بازدارندگی ما از سال 1984 تا 1985 آغاز شد و در آن زمان دشمن مجبور به عقب‌نشینی از مناطق زیادی شد که اشغال کرده بود. اولین بازدارندگی ما دستاورد همه جنبش‌های مقاومت بود که عملیات‌های استشهادی انجام دادند و لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها در آن مرحله شرکت کردند. مرحله دوم بازدارندگی زمانی آغاز شد که دشمن اسرائیلی بعد از سال 1985 تلاش کرد به‌سمت شهرها و روستاهای لبنان پیشروی کند و در برابر یک تقابل جدی قرار گرفت و صحنه تغییر کرد. مرحله سوم بازدارندگی از سال 1992 تا جولای 1993 بود و ما به سطح بالایی از بازدارندگی رسیدیم.

دبیرکل حزب‌الله تصریح کرد: در نتیجه در جنگ جولای دشمن متوجه شد که رویارویی با مقاومت خطرناک و بزرگ است و اکنون قدرت مقاومت بیش از رویارویی در مرزهاست. از زمان جنگ جولای تا امروز دشمن اسرائیلی متوجه شده است که هر اقدامی علیه لبنان با پاسخ مواجه خواهد شد. اکنون دشمن به عملیات‌هایی پناه می‌برد که اثر انگشت  خودش در آنها دیده نشود و از سال  2006 تاکنون جرئت انجام هیچ اقدامی علیه لبنان را نداشته است. از سال 2006 تا امروز رژیم صهیونیستی فقط یک بار در منطقه‌ای مرزی بین سوریه و لبنان حمله انجام داد که ما به آن در مزارع شبعا پاسخ دادیم.

وی در ادامه به مسئله مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و در رابطه با معادله جدید خود مبنی بر «کاریش و فراتر از آن» اظهار داشت: با توجه به نیاز اروپا برای یافتن جایگزین نفت و گاز روسیه، لبنان با فرصتی تاریخی مواجه است. جو بایدن (رئیس جمهور آمریکا) برای تأمین نفت و گاز به منطقه آمده بود و میزان نفتی که عربستان و امارات می‌توانند تولید کنند نیاز اروپا را رفع نمی‌سازد. آمریکا و اروپا به نفت و گاز نیاز دارند و «اسرائیل» این مسئله را فرصتی برای خود می‌بیند. بایدن خواهان جنگ در منطقه نیست و این فرصتی است که ما برای به دست آوردن نفت خود فشار بیاوریم.

نصرالله ادامه داد: اینجا بحث میدان کاریش یا قانا مطرح نیست بلکه بحث ما همه میادین نفتی و گازی است که اسرائیل در آب‌های فلسطین مقابل حقوق لبنان غارت کرده است. آمریکایی‌ها لبنان را وارد گرداب مذاکرات (غیرمستقیم با اسرائیل) کردند؛ درحالی که اسرائیل مشغول حفاری و اکتشاف و گاز و آماده استخراج آن بود. آمریکا به لبنان فشار آورد تا خط «هوف» یا پیشنهاد اسرائیل برای مرزهای دریایی را بپذیرد. آنچه را دولت لبنان می‌خواهد، اکنون می‌تواند به دست آورد، نه فردا. اکنون همه میدان‌ها در معرض تهدید هستند، نه‌فقط کاریش. هیچ هدفی در دریا و خشکی برای اسرائیل وجود ندارد که موشک‌های دقیق مقاومت نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

دبیرکل حزب‌الله هشدار داد: اقدام ما چه در کاریش و چه فراتر از آن بستگی به تصمیم دشمن اسرائیلی و کنار آن ایالات متحده دارد. دولت لبنان در قبال آنچه میانجی آمریکایی درخواست کرد با صحبت کردن درباره خط 23 امتیاز بزرگی داد. اکنون توپ در زمین لبنان نیست زیرا این کشور حتی از استخراج نفت و گاز در منطقه‌ای که مورد مناقشه نیست نیز محروم است. آنچه در این زمینه لازم می‌باشد احترام به خواسته‌های دولت لبنان و لغو وتو (ی آمریکا) بر شرکت‌های حفاری است. اگر اسرائیل قبل از اینکه لبنان حق خود را بگیرد، در ماه سپتامبر شروع به استخراج نفت و گاز از میدان کاریش کند، در این صورت به‌سمت یک مشکل می‌رویم.

نصرالله تصریح کرد: ما هدفی را تعیین کرده‌ایم و بدون هیچ تردیدی به‌سمت آن می‌رویم و هر کاری نیاز باشد برای رسیدن به این هدف انجام می‌دهیم. دولت لبنان قادر به اتخاذ تصمیم مناسب برای حفاظت از لبنان و ثروت آن نیست و از این رو مقاومت مجبور به اتخاذ این تصمیم است. هدف ما استخراج نفت و گاز لبنان است زیرا این تنها راه برای بقای لبنان است. ما اقدامات خود را با برادران سوری یا ایرانی یا هیچ یک از متحدانمان در داخل لبنان هماهنگ نکرده‌ایم.

وی در پاسخ به درخواست «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان مبنی بر دریافت سوخت ایرانی گفت: اگر دولت لبنان موافقت کند من حاضرم سوخت ایران را به‌صورت رایگان در اختیار نیروگاه‌های برق بگذارم اما اجازه دهید دولت لبنان بگوید که آماده استقبال از این سوخت است. اجازه دهید دولت لبنان به من اطلاع دهد که هدیه سوخت از ایران را پذیرفته است و ما در حزب‌الله آماده‌ایم آن را بیاوریم، اما متأسفانه در لبنان به‌دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا علیه برخی اشخاص و خانواده‌هایشان جسارت سیاسی برای این اقدام وجود ندارد.

دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد: ما پهپادهایی داریم که می‌توانند به مناطق مورد نظر بروند و برگردند بدون اینکه دشمن قادر به سرنگونی آنها باشد. پهپادهای ما در طول سال‌های گذشته همواره وارد فلسطین اشغالی شده و ده‌ها بار بازگشته‌اند، بدون اینکه دشمن آنها را ساقط کند. ما در حزب‌الله توافق کردیم پهپادهای درجه‌دوم خود را به مواضع دشمن بفرستیم یعنی پهپادهایی که دشمن می‌تواند ساقط کند تا به نتایج مطلوب برسیم. برخی از صهیونیست‌ها دچار این اشتباه محاسباتی شده‌اند که تصور می‌کنند حزب‌الله هرگز اقدامی از این نوع انجام نخواهد داد. اسرائیلی‌ها نتوانستند پهپاد سومی را که به فراز میدان کاریش رسید ساقط کنند. ما اسرائیلی‌ها را مجبور کردیم در پاسخ به پهپادهای ما از هوا و دریا شلیک کنند.

نصرالله اظهار داشت: ما برای استخراج انرژی از میدان کاریش نیازی به پهپادها نداریم و ابزارهایی داریم که ما را قادر می‌سازد همه چیز را درباره کشتی و تحرکات آن در این میدان بدانیم. آن کشتی که اقدام به استخراج گاز از میدان کاریش کرده اسرائیلی است حتی اگر عنوان آن یونانی باشد. ما میزانی از قدرت دریایی در زمینه دفاعی و هجومی داریم که برای بازدارندگی لازم و اهداف موردنظرمان کافی است. ما می‌توانیم به هر نقطه از منطقه آبی فلسطین اشغالی ضربه بزنیم. ما در هوا کارت‌های خود را فاش نمی‌کنیم و پس از ارسال پهپادهای اسرائیلی به حومه جنوبی تصمیم به مقابله با آنها گرفتیم. گستردگی حملات هوایی پهپادهای اسرائیلی ما را بر آن داشت تا تصمیم بگیریم از برخی از قابلیت‌های موجود خود استفاده کنیم.

دبیرکل حزب‌الله افزود: پهپادهای اسرائیل تا حد زیادی بقاع و جنوب را آزار می‌داد، اما پس از پاسخ مقاومت، سرعت آن بسیار کاهش یافت. مردم ما باید مطمئن باشند که مقاومت از توانایی‌های انسانی، نظامی و مادی کافی برخوردار است تا «اسرائیل» را مطیع اراده لبنان کند. اگر اوضاع به‌سمت جنگ پیش برود، لبنانی‌ها باید به مقاومتی اعتماد کنند که می‌تواند اراده لبنان را بر دشمن تحمیل کند. اگر جنگی بین حزب‌الله و «اسرائیل» رخ دهد، معلوم نیست که جنگ بین این دو طرف باقی بماند. ما به‌دنبال جنگ نیستیم اما ترسی هم از آن نداریم و اگر این جنگ رخ دهد مردان و زنان قهرمان ما به میدان می‌آیند. ما هرگز اجازه نمی‌دهیم اسرائیل شروع به استخراج نفت و گاز کند مگر اینکه لبنان اجازه استخراج نفت و گاز خود را داشته باشد.

سیدحسن نصرالله اظهار داشت: معیارهایی که در جهان در سطح انسانی برای میهن‌پرستی تعریف شده کدام است؟ معیار برخی برای اینکه می‌گویند لبنانی هستند کدام است؟ هرکسی طبق خلق‌وخوی خود می‌تواند هرچه می‌خواهد بگوید و در این جای بحثی نیست و برخی طبق خلق‌وخوی خود حزب‌الله و به‌شکل کلی شیعیان را مورد هدف قرار می‌دهند. شیعیان در لبنان 1400 سال است که حضور دارند و عمر ما در این کشور طبق امتداد تاریخی 1400 سال است. متأسفانه برخی از کسانی که ما را به غیرلبنانی بودن متهم می‌کنند، معلوم است که از جایی آمده‌اند که اجدادشان از آنجا آمده بودند. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند یا عامدانه این کار را انجام می‌دهند یا این که تاریخ نمی‌دانند. ما از کشور دفاع کردیم و خون دادیم و کشورمان را آزاد کردیم و اگر اینها (رزمندگان مقاومت) نبودند اسرائیل لبنان را می‌بلعید. لطفاً یک شاهد برای من بیاورید که نشان دهد مثلاً حزب‌الله این کار را برای منافع ایران انجام داده است نه منافع لبنان.

نصرالله اضافه کرد: ما فرهنگ خود را به بسیاری از جاهای دنیا صادر کرده‌ایم. امام خامنه‌ای فرمودند دو مکان مهم دنیا در فرهنگ ایران تأثیرگذار بوده است، جبل‌عامل و اهواز. لبنان از نظر فرهنگی، ایدئولوژیکی و مذهبی متنوع است و این مزیت لبنان است که پناهگاهی برای کسانی بود که از ایمان، اندیشه و سنت خود می‌ترسیدند. ما قبول نداریم که یک نفر ما را در جایگاهی قرار دهد که بگوید به لبنانی بودن و میهن‌پرستی ما مشکوک است. ما به فرهنگ اصیل خودمان متعهد هستیم که برای گسترش آن در جهان تلاش کردیم. امروز همه کسانی که از مقاومت و شیعیان حمایت می‌کنند در وهله اول هدف قرار می‌گیرند زیرا آنها مستقیماً در محیط مقاومت هستند.

دبیرکل حزب‌الله افزود: کمپین و سرود «سلام یا مهدی» پیام بسیار مهمی دارد، همان‌طور که پیام انتخاباتی ما بسیار قوی بود. اگر کسی صحبت کند و گفته‌هایش به‌زبان  فرانسوی و انگلیسی باشد، اشکالی ندارد، اما اگر یک نفر از حزب‌الله یا شیعیان یک کلمه ایرانی بگوید، تهمت‌ها شروع می‌شود. نسلی که در اجرای سرود سلام یا مهدی شرکت کرد نسلی است که اسرائیل را می‌ترساند و پیام سلام یا مهدی بسیار زیبا و قوی است. کسانی که ما را متهم می‌کنند بگویند که خودشان چه‌کسی و از چه فرهنگی هستند تا ببینیم شبیه چه‌کسانی هستند، مشکل آنها با این فرهنگ، فرهنگ مقاومت است و آنچه آنها در منطقه می‌خواهند فرهنگ عادی‌سازی است. مشکل آنها با فرهنگ مقاومت این است که مقاومت ترک مقدسات و اشغالگری را رد می‌کند. در زمان حاضر دو فرهنگ در منطقه وجود دارد؛ فرهنگ مقاومت و فرهنگ عادی‌سازی.

دبیرکل حزب‌الله گفت: این‌که برخی معتقدند سرویس‌های امنیتی لبنان تحت فرماندهی حزب‌الله فعالیت می‌کنند، دروغ، تهمت و ظلم به دستگاه‌های امنیتی و حزب‌الله است. اندیشه امام مهدی(عج) یک اندیشه اسلامی جامع است.

وی درباره مسئله اسقف «موسی الحاج» که اخیراً دستگاه امنیتی لبنان وی را حین بازگشت از اراضی اشغالی از طریق گذرگاه رأس الناقوره بازداشت کرده است، گفت: سرویس امنیت عمومی کار عادی خود را انجام می‌دهد و در تمام گذرگاه‌های مرزی حضور دارد. در لبنان قانونی وجود دارد و هرکس  که مرتبط با کار جاسوسی یا مشکوک به آن باشد، دستگاه‌های امنیتی وظیفه دارند کار خود را انجام دهند. من و همه اعضای حزب‌الله مانند سایر لبنانی‌ها به پرونده اسقف موسی الحاج توجه داشتیم. من به همه مردم لبنان به‌ویژه مسیحیان می‌گویم که حزب‌الله هیچ ارتباطی با اسقف موسی الحاج ندارد و ما در این پرونده دخالت نخواهیم کرد.

نصرالله تأکید کرد: انتقال پول از فلسطین اشغالی به لبنان صرف‌نظر از دلایل آن اقدامی خارج از چارچوب قانون است. به کسانی که به روند قانونی پرونده اسقف موسی الحاج اعتراض می‌کنند به بزرگترین تا کوچکترینشان می‌گویم این روش و راه؛ خطرناک و نادرست است و اصلاً منافع لبنان را تأمین نمی‌کند. برخی در لبنان ریاکارانه می‌گویند “«اسرائیل» دشمن است”، در حالی که درواقع اسرائیل برای آنها متحد و دوست است.

وی در ادامه به پرونده سیاسی لبنان و مسئله تشکیل دولت در این کشور اشاره کرده گفت: درحالی که به موعد انتخاب رئیس جمهور جدید نزدیک می‌شویم صرفاً صحبت کردن درباره ویژگی‌های رئیس جمهور آینده وقت تلف کردن است و بحث درباره آن فایده‌ای ندارد. امشب درباره نامزدهای ریاست‌جمهوری صحبت نمی‌کنم و ما در حزب‌الله هنوز بحث نامزدهای ریاست‌جمهوری را آغاز نکرده‌ایم. آنچه از منابع حزب‌الله در مورد موضوع ریاست‌جمهوری گزارش شده است صحت ندارد. حزب‌الله نامزدی برای ریاست‌جمهوری نخواهد داشت، اما تصمیم می‌گیرد از بین نامزدهای طبیعی برای این منصب از چه‌کسی حمایت کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/42689

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی