پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

سازمان هواشناسی از تداوم بارش برف و باران طی امروز تا آخر هفته در ۲۰ استان خبر داد و نسبت به بارش‌ سنگین برف و وقوع کولاک و بهمن در ۷ استان هشدار صادر کرد.

منتشر شده در 24 بهمن 1401
در سرویس

مطابق پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان،‌ غرب و جنوب اصفهان، لرستان، شمال غرب فارس، شمال بوشهر، یزد، شمال کرمان،‌خراسان جنوبی، خراسان رضوی و خراسان شمالی بارش برف و باران، گاهی وزش باد شدید، در مناطق گرمسیر رگبار و رعدوبرق و در مناطق مرتفع و کوهستانی کولاک برف پیش بینی شده است.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بارش در ارتفاعات و دامنه‌های زاگرس مرکزی، استان‌های ساحلی دریای خزر، بخش‌هایی از دامنه‌های جنوبی البرز، مناطق غربی، مرکز، شمال شرق و شرق کشور ادامه دارد.
 

طی سه روز آینده شدت بارش‌ها برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان، شمال غرب فارس و جنوب و غرب اصفهان است.

پنجشنبه در مناطقی از مرکز، شمال شرق، شرق، سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز شرقی، مناطقی از فارس و بوشهر بارش پیش بینی می‌شود. روز جمعه با خروج سامانه بارشی از شرق کشور در مناطق شرق و شمال شرق بارش پراکنده روی می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی 5 روز آینده در مناطقی از مرکز، جنوب، جنوب شرق و شرق کشور وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و کاهش دید روی می‌دهد.

آسمان امروز تهران نیمه ابری تا ابری در صبح مه‌آلود همراه با بارش پراکنده برف و برای شب قسمتی ابری همراه با مه رقیق و یخبندان پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: سامانه بارشی

زمان پایان: پنجشنبه 1401/11/27

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق ، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف، وزش باد موقتی، رخداد مه.

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/11/24: جنوب لرستان، خوزستان، جنوب خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، ارتفاعات یزد.

سه‌شنبه 1401/11/25: خوزستان، لرستان، شرق ایلام، شرق کرمانشاه، همدان، مرکزی، قم، اصفهان، البرز، تهران، غرب و جنوب سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال غرب خراسان جنوبی و ارتفاعات استان‌های قزوین، یزد، گیلان و مازندران.

چهارشنبه 1401/11/26: خوزستان، لرستان، همدان، اصفهان، قم، مرکزی، سمنان، قزوین، البرز و تهران.

پنج‌شنبه 1401/11/27: خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، نیمه شمالی فارس و ارتفاعات استانهای مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق.

توصیه: آمادگی برای برف‌روبی توسط دستگاه‌های مسئول، احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار

زمان پایان: پنج‌شنبه 1401/11/27

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/11/23: یزد، شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی.

دوشنبه 1401/11/24: یزد، شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی.

سه‌شنبه 1401/11/25: نیمه شمالی و غربی کرمان، نیمه جنوبی یزد.

چهارشنبه 1401/11/26: شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی.

پنج‌شنبه 1401/11/27: شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: احتیاط در تردد، پرهیز از صعود به ارتفاعات، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کویرنوردی.

 توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: چهارشنبه 1401/11/26

نوع مخاطره: بارش برف یا باران، رخداد مه، کاهش دید، وزش باد شدید، گاهی رعدو برق، در مناطق سردسیر، ارتفاعات و دامنه‌ها بارش برف، احتمال وقوع بهمن و کولاک برف.

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/11/24: کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، غرب و جنوب اصفهان، شرق لرستان، شمال غرب فارس.

سه‌شنبه 1401/11/25: کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شرقی لرستان، شمال شرق خوزستان، غرب و جنوب اصفهان، شمال غرب فارس، ارتفاعات خراسان رضوی.

چهارشنبه 1401/11/26: کهگیلویه و بویراحمد، شمال شرق خوزستان، شمال غرب فارس، نیمه شرقی لرستان، جنوب و غرب اصفهان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی.

اثر مخاطره: انسداد راه‌های روستایی و اختلال حمل‌ونقل بین شهری و درون شهری، رخداد بهمن، آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، خسارت به صنعت کشاورزی، اختلال در انتقال حامل‌های انرژی، احتمال شکستن شاخه‌های درختان بر اثر سنگینی بار برف.

توصیه: آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف‌روبی و بازگشایی مسیرها، پرهیز از سفرهای خارج از شهر، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت در مصرف و انتقال حامل‌های انرژی، عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون‌شهری، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی، از جمله نمک‌پاشی، توسط شهرداری‌ها، راهداری‌ها و ارگان‌های امدادی و مدیریت مناسب توسط سازمان آب و فاضلاب و سایر دستگاه‌های اجرایی مسئول.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح

زمان پایان: پنجشنبه 1401/11/27

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/11/24:  شمال فارس، جنوب اصفهان و نیمه شمالی و غربی کرمان،

سه‌شنبه 1401/11/25: شمال فارس.

چهارشنبه 1401/11/26: نیمه شمالی فارس، یزد، نیمه شمالی و غربی کرمان، نیمه جنوبی اصفهان.

پنجشنبه 1401/11/27: شمال فارس، نیمه غربی کرمان و جنوب یزد.

اثر مخاطره: سقوط اشیا از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت و سست، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال، کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، تاخیر و احتمال لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، اجتناب از فعالیت کویرنوردی.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/15539

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی