پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

با «جهنم زنان» آشنا شوید

آندریا جیمز، بنیانگذار شورای ملی زنان زندانی در آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه پی بی اس، ضمن محکوم کردن سیاست زندانی کردن بیش از حد در ایالات متحده وضعیت زنان زندانی در این کشور را اسف‏‏بار توصیف می‌کند.

منتشر شده در 30 آذر 1401
در سرویس

روز چهارشنبه 23 آذر جلسه‌ای با حضور 54 عضو «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل متحد برگزار شد. جلسه‌ای بی‌‏سابقه که به درخواست ایالات متحده آمریکا برگزار شد و درنهایت با تصویب قطعنامه‌ای با 29 رای موافق منجر به حذف ایران از این کمیسیون شد. در پی این اقدام سیاسی و مغرضانه آمریکا و متحدانش قصد داریم ضمن پرداختن به نقش و جایگاه کمیسیون مقام زن، کارنامه‌‌ی آمار نقض حقوق زنان در کشوری که ایران را در این زمینه متهم می‌داند بررسی کنیم.

«کمیسیون مقام زن» یکی از زیرمجموعه‌های وابسته به «شورای اقتصادی-اجتماعی» ملل متحد است. نکته قابل توجه درباره شورای اقتصادی-اجتماعی ملل متحد این است که این شورا در عین اینکه خود یکی از 5 رکن اصلی سازمان ملل متحد است طی 60 سال فعالیتش تحول چشمگیری به جز افزایش تعداد اعضا نداشته؛ و حوزه فعالیت آن مسیر کندی را پیموده است. نکته دیگر آن است که قطعنامه‌هایی که در این شورا به تصویب می‌رسند جنبه الزام‏آور نداشته و صرفا تصمیماتی است که منجر به ایجاد هنجارهای بین‌المللی در زمینه مسائل اجتماعی و اقتصادی می‌شود. با توجه به همین موضوع، تشکیل جلسه‌ا‌ی با تصویب قطعنامه‌ای لازم‌الاجرا در یکی از زیرمجموعه‌های این شورا امری بی‌سابقه و بدعتی تاریخی محسوب می‌شود.

متهم درجه یک

ایالات متحده خود با مشکلات زیادی در رابطه با حقوق زنان دست و پنجه نرم می‌کند. «موسسه تحقیقاتی سیاست زنان» درباره وضعیت قاچاق جنسی در ایالات متحده به این نکته اشاره می‌کند که «خط ملی دریافت آمار قاچاق انسان» در سال 2016 تعداد بیست و شش هزار و ششصد و بیست و هفت گزارش قاچاق انسان را در ایالات متحده دریافت کرده است.

طبق آمار دریافت شده از این خط تلفنی، قاچاق جنسی بیشترین تعداد گزارش را به خود اختصاص داده است. «موسسه تحقیقاتی سیاست زنان» هزینه‌ی قاچاق انسان را برای قربانیان این پدیده قابل توجه و مادام‏العمر خوانده و به این نکته اشاره می‌کند که قربانیان قاچاق انسان علاوه بر تحمل خسارت‌های مالی و جسمی دچار آسیب‌های روحی جدی نیز می‌شوند. در ادامه‌ی آمار و ارقام منتشر شده در رابطه با خشونت و آزار جنسی در ایالات متحده، وبسایت now.org آمار زنانی که در سال 2005 توسط شریک جنسی خود کشته شده‌اند را بالغ بر 1181 اعلام می‌کند. اما آمار آزار جنسی به کف خیابان‌ها و جامعه آمریکا ختم نشده و از نیروهای نظامی و بالاترین رده‌های حاکمیتی این کشور نیز سر در آورده است.

آمار تعرض جنسی در نهادهای بالادستی

در پی آمارهای تعرضات جنسی در ایالات متحده، آسوشیتدپرس آمار آزار جنسی زنان در ارتش آمریکا را 13 درصد بیشتر از سال قبل اعلام کرده است. این گزارش در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که برخی از مقامات نظامی و امنیتی آمریکا در یک نظرسنجی محرمانه اقرار کرده‌‏اند که 36 هزار نفر از نیروهایشان به نوعی مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند اما نیروهای نظامی تمام ماجرا نیستند.

پس از پرونده‌های متعدد رسوایی‌‏های جنسی که علیه دونالد ترامپ رییس‌جمهور پیشین آمریکا در جریان بود، حالا نوبت به جو بایدن، رییس‌جمهور کنونی این کشور رسیده است. «تارا رئاد» در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز ضمن شرح دادن ماجرای تعرض جو بایدن به او، می‌گوید: « او از قدرت و نفوذش استفاده کرد تا من را ساکت کند.» او در ادامه اظهاراتش درباره این تجربه تلخ می‌گوید: «من به مخاطبین شما می‌گویم که آن‏ها زندگی مرا نابود کردند. آن روز که او به من تعرض کرد، آینده‌ام را نابود کرد.»

جهنم زنان

از سوی دیگر، ایالات متحده عنوان «بزرگترین بازداشتگاه جهان» را به خود اختصاص داده است. پدیده بازداشت در ایالات متحده صرفا به مردان اختصاص نداشته و این کشور آمار «وجود 30 درصد از زنان زندانی جهان در بازداشتگاه‏های این کشور» را نیز به دوش می‌کشد.

شبکه PBS در گزارشی در کانال یوتوب خود با عنوان« زندان‌های آمریکا جهنمی برای زنان» از وضعیت تاسف‌بار زنان زندانی در آمریکا پرده برمی‌دارد. «آندریا جیمز» بنیانگذار «شورای ملی زنان زندانی» در آمریکا در مصاحبه‌ای با همین شبکه ضمن محکوم کردن سیاست زندانی کردن بیش از حد در ایالات متحده وضعیت زنان زندانی در این کشور را اسف‏‏بار توصیف می‌کند. او در ادامه صحبت‏هایش می‌گوید با توجه به اینکه زنان در زندان از فرزندانشان جدا می‌افتند مجبورند تا با هزینه‌های بالا با خانواده خود ارتباط برقرار کنند؛ هزینه‌ای که در اغلب موارد از عهده‌ی آن بر نمی‌آیند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/21774

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی