پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رئیس جمهوری آلمان، درگیری‌ها در اوکراین را «جنگ علیه اتحاد اروپا» خواند و در مورد احتمال تفرقه در میان کشورهای اروپایی هشدار داد.

منتشر شده در 3 مرداد 1401
در سرویس

فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهوری آلمان در اظهاراتی در شهر پادربورن در غرب آلمان، ضمن محکوم کردن «اقدام ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حمله به اوکراین»، عنوان کرد: نباید دچار تفرقه شویم و نباید اجازه دهیم کار بزرگ مان در تشکیل اروپای واحد که آنقدر امیدوارانه آغاز شده بود، نابود شود.

اشتاین مایر افزود: این جنگ تنها در خاک اوکراین در جریان نیست بلکه پایه مشترک ارزش های ما و نظم صلح ما را متاثر کرده است.

وی افزود: اما دفاع از این ارزش‌ها و تضمین آنها به معنای آمادگی برای «پذیرش معایب حساس» هم هست.

رئیس جمهوری آلمان به جزئیات بیشتر در مورد معایب مورد بحثش اشاره نکرد.

وی پرسید: آیا برای این کار آماده ایم؟ این سوالی است که امروز، روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده با آن مواجهیم.

اشتاین مایر گفت: روسیه به زیرسوال بردن مرزها اکتفا نمی کند، به اشغال زمین‌های یک کشور همسایه مستقل با حاکمیت مشخص بسنده نمی کند و تا به چالش کشیدن ماهیت دولت اوکراین پیش خواهد رفت.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) و تنها یک روز پیش از آغاز جنگ اوکراین، شورای اتحادیه اروپا در واکنش به این اقدام نخستین بسته تحریمی را علیه روسیه تصویب کرد.

پوتین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ اوکراین با همه تبعات گسترده سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی فرهنگی اش همچنان ادامه دارد. 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/42812

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی