پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی می‌کند

روز گذشته بی‌بی‌سی فارسی با استناد به گزارش یک شبکه خارجی اسناد جعلی را در خصوص نیکا شاکرمی منتشر کرد که اسناد جعلی آنقدر تابلو بودند که این شبکه را زبان زد عام و خاص کرد.

منتشر شده در 12 اردیبهشت 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ زهرا لایق حقیقی؛ روز گذشته خبری در بی‌بی‌سی فارسی جهانی منتشر شد که هدف خاصی را برای ایران به دنبال داشت اما همان روز مهر روسایی خبر جعلی هدف این خبر را خنثی کرد.

این خبر فقط در خبرگزاری‌های همسو و معاند با ایران منتشر شد.

ماجرای این اسناد چه بود؟

فارغ از این که خانم شاه کرمی بر اثر چه حادثه یا اتفاقی فوت کرده  است،می توان با قاطعیت گفت گزارشی که توسط بی بی سی منتشر شده ، به دلایل مختلف جعلی و فاقد اعتبار است جعل کننده از اطلاعات بسیار کمی درباره سازمان و سازکار سپاه برخوردار بوده یا تعمد داشته برخی موارد را اینجا می آوریم :

رسیدگی به این گونه اتهامات که توسط نیروهای سپاه یا بسیج انجام می شود، در حوزه حفاظت اطلاعات سپاه می‌باشد. سازمان اطلاعات سپاه تحت هیچ شرایطی به اتهامات نیروهای سپاه نمی‌تواند ورود کند.

حتی اگر پرسنل اطلاعات سپاه هم متهم شوند، حفاظت اطلاعات احضار و اقدامات لازم را انجام می‌دهد. در مطالب منتشر شده‌توسط بی بی سی ، شاهد این هستیم که بازجویی و تحقیق توسط اطلاعات سپاه انجام و گزارش توسط رییس سازمان اطلاعات سپاه به فرمانده‌کل سپاه داده‌شده‌است.این خلاف قوانین و مقررات سپاه است . چون بی بی سی مدعی شده‌پرسنل سپاه و‌ بسیج دخیل بوده اند،‌در حوزه حفاظت قرار دارد.

نکته قابل توجه که گزارش را بی اعتبار می سازد حذف سازمان حفاظت اطلاعات سپاه به عنوان متولی کار است به این برگ که توسط بی بی سی منتشر شده دقت بفرمایید لیست حاضران را ملاحظه بفرمایید .‌هیج اسمی یا نماینده ای از سازمان حفاظت اطلاعات سپاه به عنوان متولی و صاحب کار وجودندارد.

بر اساس همین برگ شاهد آن هستیم در موضوعی که درون سازمانی است و‌ دارای طبقه بندی ، در لیست حاضران افرادی از نیروی انتظامی هم حضور داشته اند. مثلا یکی از حاضران را سردار سید رضا موسوی فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ نیروی انتظامی معرفی کرده است .

فارغ از این که فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ نیروی انتظامی چه ربطی به بحث داخلی اطلاعات سپاه داشته ،یک سرچ ساده به ما می گوید فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ در مهرماه ۱۴۰۱ سردار احمدنورعلی بوده نه سردار سیدرضا موسوی .وظایف این تیپ هم عملیاتی است نه اطلاعاتی که در چنین جلسه ای باشد

سردار سیدرضا موسوی که به عنوان فرمانده تیپ ویژه تهران بزرگ نیروی انتظامی معرفی شده در این برگه کیست؟ سردار موسوی فرمانده تیپ امیر المومنی یگان‌های ویژه فراجا از فرماندهان یگان ویژه بوده که باز هم ربطی به چنین مساله ای نداشته و حتی جعل کننده یگان خدمتی او را را هم به اشتباه نوشته

وقتی جلسه ای به ریاست جانشین سازمان اطلاعات سپاه تشکیل می شود، آن هم در محل معاونت اطلاعات قرارگاه ثارالله ، حضور میزبان یعنی معاون اطلاعات قرارگاه امری طبیعی و لازم است اما در لیست خبری از نام او نیست. ضمنا چرا محل جلسه در اتاق جانشین سازمان اطلاعات که مافوق است نبوده ؟

در این برگه آمده که این گزارش حاصل ۱۶۰۰ نفر ساعت (یعنی حدود ۷۰ روز ) تحقیق می باشد. پنج شش نفر متهم در اینجا آمده یعنی برای هرکدام حدودا ۳۰۰ ساعت بازجویی و… برای هر کدام در اوج بحران این همه زمان ، آن هم در یک بحثی که پیچیدگی خاصی نداشته است؟

در برگه ای دیگر درباره نیروی حزب الله نوشته است: « از آنجا که افراد فوق از نیروهای حزب الله بوده اند، پیگیری دیگری جز اخذ تعهدات لازم و…مقدور نبوده است» جایی آنها را عضو تیم ۱۲ مسلم و دارای حکم ماموریت و جایی این گونه در برگه ای دیگر درباره نیروی حزب الله نوشته: « از آنجا که افراد فوق از نیروهای حزب الله بوده اند، پیگیری دیگری جز اخذ تعهدات لازم و…مقدور نبوده است» نشان می دهد جعل کننده می خواهد چون هیچ ارتباطی نداشتن این افراد متهم به قتل ، لذا کاریش نمی شد کرد و تعهد گرفتن و رها و روشن است جعل کننده یا تعمد داشته از نوشتن این مطلب یا هیچ شناختی از سازمان اداری و قضایی ندارد. جعل به احمقانه ترین وجه را شاهد هستیم. جایی آنها را عضو تیم ۱۲ مسلم و دارای حکم ماموریت و جایی این گونه جایی دیگر نوشته : «با عنایت به دستور مقام محترم قضایی مبنی بر عدم ورود قضایی » همین جمله را دوستان چند بار مطالعه بفرمایند لطفا نیازی به هیچ تشریح و‌تفسیری نیست

پاراگراف پایانی نامه نشان می‌دهد: گفته در خاتمه برای اینکه اخبارش پخش نشود اسناد را ببرید در «دبیرخانه محرمانه» .دبیرخانه محرمانه اصلا چیزروالی نیست میگن دبیرخانه […].مکاتبات تقریبا همه محرمانه است در همچین سیستمی.فکر کردن اینجوری بنویسن سطح کاررا بالاتر وخفن ترنشان می دهند.

گزارش فاقد تاریخ و شماره می باشد. گزارش با ارجحیت آنی معمول نیست.چه ضرورتی به آنی بودن داشته چنین گزارشی ؟ کسب تکلیف که نکردن ؟ بر اساس این برگه ها متهم ها را آزاد کردن ، کار خاصی هم نکردن و…دیگه آنی بودن نمی خواهد.

اینجا آمده به دستور سردار فرماندهی حفاظت اطلاعات سازمان اطلاعات استان تهران ، نعیم به توبیخ و درج در پرونده محکوم شده اولا برای حفاظت از عنوان رییس استفاده می شود نه فرمانده. مسول حفاظت اطلاعات سازمان اطلاعات سپاه یک استان اینجا تهران سردار نیست.

درباره عنوان استفاده شده برای مسول حفاظت اطلاعات ،‌سند افشا شده در هک در برخی کانال ها را ببینید : ریاست محترم سازمان حفاظت اطلاعات سپاه نه سردار فرماندهی حفاظت اطلاعات سپاه استفاده از عناوین به شکل غیر صحیح نشان دهنده عدم آشنایی با مجموعه سپاه توسط جعل کننده می تواند باشد

در سپاه از عنوان بازرس در این موارد استفاده نمی شود. نوشته بازرس ارشد پرونده همین جور از عنوان محقق استفاده نمی شود . از عنوان کارشناس و…استفاده می شود. این بخش از مطلب را ببینید : گفته به خاطر این که آن شب ۱۹ مورد فوتی داشتیم ،‌نمی خواستیم آمار به ۲۰ برسد لذا رهاش کردیم زیر پل و… بنظر می رسد توضیحی نیاز نداشته باشد این قدر این حرفا پوچ است

بخشی از گزارش بی بی سی را ببینید: «اما آرش کلهر جزئیات هولناک بیشتری ارائه کرده است. او می گوید برای مدت کوتاهی چراغ قوه تلفنش را روشن کرد و صادق منجزی را دید که «دستش را داخل شلوار نیکا کرده بود». آرش کلهر گفت بعد از آن کنترل اوضاع را از دست دادند. او دست بردن داخل شلوار نیکا را تکذیب کرد – اما گفت انکار نمی‌کند که وقتی روی او نشسته بود و باسن نیکا را لمس کرد، باعث «تحریکش» شد. او گفت این باعث شد نیکا – علیرغم اینکه دستانش پشت سرش بسته شده بود – او را چنگ بزند و و تکان بخورد و این باعث شد او بیفتد.»

بنظرتان معقول است در چنین گزارشی که رییس سازمان اطلاعات به فرمانده کل سپاه گزارش می دهد این موارد بیاید:  «دستش را داخل شلوار نیکا کرده بود». «او دست بردن داخل شلوار نیکا را تکذیب اما گفت انکار نمی‌کند که وقتی روی او نشسته بود و باسن نیکا را لمس کرد، باعث «تحریکش» شد.» تامل بفرمایید در این مطالب.اصلا مرسوم و معمول نیست آوردن چنین مطالبی در گزارش های دستگاههای اطلاعاتی و حفاظتی به فرمانده کل این گزارش توسط کسی یا کسانی جعل شده که سابقه چنین مکاتباتی را نداشته و روش گزارش به فرمانده کل را نمی داند و الا بحث تحریک ذهنی و باسن را نمی آوردند.

جعل کننده برخی اسامی را ذکر کرده که در اطلاعات سپاه وجود خارجی ندارند. سردار جلیلی ،‌سردار مجلل، سردار مینویی و… یک جاهایی دقیقا اسم بازی کرده :جلیلی و مجلل و دروغ های دیگر که ورود به آن می تواند تبعات حقوقی و قضایی برای من داشته باشد و متهم به افشای اطلاعات شوم

به نظر می رسد تهیه کننده یا جعل کننده هدف اولیه اش از چنین جعل غیر حرفه ای ‌و پر از دروغ و مین گذاری شده ای ، بی حیثیت کردن بی بی سی بوده است . بی بی سی حتی حاضر نشده اسم فرمانده تیپ انتظامی و…را در گوگل سرچ کند تا متوجه مسولیت و رده آن و عنوان سازمانی شود.

اسناد جعلی دیگر جوابگوی براندازی نیست

دشمنان ایران در دهه‌های گذشته با انتشار اخبار جعلی به راحتی بر روی مردم تاثیر خود را می‌گذاشتند اما این روزها این اتفاق بسیار کتر در بین مردم رواج دارد. عبدالله گنجی روزنامه نگاران و تحلیلگران نام آشنای اصولگریان در صفحه ایکس خود با انتشار نامه‌های جعلی از سال 88 به بعد براندازان نوشت:

 

شبکه‌های فتوشاپ کار لازم

با مشخص شدن سند سازی‌های پی در پی شبکه های خارجی به خصوص بی بی سی فارسی دیگر حنای او در بین جامعه رنگی ندارد. با افشای به هنگام جعلی بودن اسناد این شبکه‌ها دیگر کمتر کسی به این شبکه در مورد خبرهای منتشر شده در خصوص ایران توجه می‌کند. این رسانه دروغ پرداز  این روزها در گوشه رینگ افشاگری ایران قرار گرفته است که جز تعدادی از شبکه‌های همسو با او دیگر کسی به اخبار جعلی آن پر و بال نمیدهد. این رسانه که به وضوح با دروغ پراکنی سعی در تخریب ذهن مردم علیه ایرا را دارد در گذشته مخاطبان داخلی ا داشت که این سوال را ایجاد می‌کند با کمی دقت اسناد جعلی این شبکه‌های خارج نشین که اطلاعت درستی از داخل ایران ندارند مشخص می‌شد چگونه به این اسناد اعتماد می‌کردند و علیه جمهوری اسلامی شعار میدادند و با قبول حرف این شبکه‌ها نا امنی را برای کشور خود به ارمغان می‌آوردند.

بی بی سی دروغ پرداز قهار

اسناد جعلی بی بی سی باعث شد تا تا در شبکه‌های اجتماعی کاربران رسانه در صفحات خود خبرهای دروغ قبلی این شبکه را منتشر کنند و یادآور دروغ‌های پیشین این شبکه باشند تا مردم با حواس جمع‌تر به گفته‌های این شبکه‌ها دقت کنند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/169293

اخبار پیشنهادی

نظرات

یک پاسخ

 1. .
  شاهزاده رضا پهلوی گفت: علی خامنه‌ای مسئول اصلی جنایت علیه نیکا شاکرمی به دست عدالت سپرده خواهند شد.

  آقای پهلوی،
  خودتان شریک جرم علی خامنه‌ای هستید زیرا جنابعالی نیکای نادان ناآگاه بیگناه را تشویق کردید برود به دام اراذل و اوباش جمهوری اسلامی‌ی خائن فاسد جنایتکار بیفتد.
  خواهی تو چو مشت بسته را وانکنی، خود را به بر جامعه رسوا نکنی.
  هر جا که سخن کنی تو با دقت باش، هشدار که اشتباه بی‌جا نکنی.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
  2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
  با تشکر از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی