پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رییس جمهور گفت: یک نیروگاه هسته ای 5 هزار مگاواتی بسیار بزرگ تر از نیروگاه اتمی بوشهر در منطقه سیریک استان هرمزگان ساخته می شود.
منتشر شده در 12 بهمن 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری کشورمان پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاح 157 پروژه صنعتی ستان هرمزگان با اشاره به گذشت 44 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، عنوان داشت: هر روز شاهد رشد و شکوفایی و گام های بلندی در کشور عزیزمان هستیم و این پیشرفت ها و گام های بلند توانسته ایران اسلامی را ایران پیشرفته و فن آور کند.

وی افزود: امروز ایران اسلامی لایق عنوان پیشرفته و فن آور است و جوانان این میهن توانسته اند با دانش، توانایی های خود را در عرصه اجرا نشان دهند. یعنی ضمیمه شدن دانایی ها به توانایی ها به پیشرفت و توسعه انجامیده است.

رییس جمهور با اشاره به افتتاح 157 طرح در حوزه صنعتی و انرژی در هرمزگان، عنوان داشت: پروژه بزرگ نیروگاه اتمی سیریک، کار بزرگی است. یک نیروگاه اتمی 5 هزار مگاواتی که می تواند به عنوان یک زیرساخت برای اقتصاد کشور و پیشرفت مطرح باشد و امیدوارم آغاز ساخت این نیروگاه برای کشور مبارک باشد که بدست توانای مهندسان، کارگران و فعالان این عرصه رقم می خورد.

آیت الله رییسی ادامه داد: کار بسیار بزرگ تری از آنچه در استان بوشهر در قالب نیروگاه اتمی شاهد هستیم، در هرمزگان ساخته خواهد شد.

وی همچنین گفت: امروز 128 کارخانه صنعتی در استان هرمزگان افتتاح می شود و جا داشت که به تک تک این واحدها سر بزنم و این حضور این حق را ادا نخواهد کرد. با آقای دوستی که نفت ستاره را می ساختند درباره آلاینده های مشعل که صحبت می کردیم، درباره مدیریت مصرف مسائل و موضوعاتی مطرح می شد. پالایشگاهی که توانست نیاز کشور را برطرف کند و کشور را از وابستگی نجات دهد. البته باید همگام با رشد تولید، مصرف را مدیریت کرد.

به گفته رییس جمهور، مدیریت مصرف بسیار مهم است و در کنار هر تولید اگر مصرف را مدیریت نکنیم و آنهایی که سوخت را مصرف می کنند، قیمت واقعی و مشقات تولید آن را ندانند، ممکن است نسبت به مصرف بی توجه باشند ومصرف را بالا ببرند و ما را نیازمند به خرید سوخت کند و نیاز به خروج سرمایه های کشور برای خرید سوخت باشد.

رییسی ادامه داد: چند میلیارد دلاری که بخواهیم برای خرید سوخت از خارج بگذاریم را می توانیم در کشور سرمایه گذاری کنیم.

رییس جمهور همچنین عنوان کرد: همواره به مسؤولان وزارتخانه های نفت، نیرو و جهاد سازندگی گفته ام که ضمن تولید با کیفیت و استاندارد، می بایست مدیریت مصرف را مورد توجه قرار دهند.

وی با تأکید بر ضرورت پرهیز از خام فروشی، به بازدیدهایش از بندر شهید رجایی و وجود محصولات خام فروشی در این بندر برای صادرات اشاره و تأکید کرد: باید به سمت بهینه سازی صادرات حرکت کنیم. اگر در پتروشیمی بتوانیم متانول را در حوزه پتروشیمی به کالا تبدیل کنیم، ارزش بالاتری می یابد و حتی می توان آن را به بنزین تبدیل کرد.

رییسی از مهندسان و کارگران هرمزگانی که در گرمای سخت مشغول تولید هستند، قدردانی و سپاسگزاری کرد و گفت: قطعا بدانید این گام بزرگی در راستای استقلال اقتصادی است.

وی در پایان عنوان داشت: یکی از حوزه های مهم استقلال، استقلال اقتصادی است و کار شما، تجلی ما می توانیم است.

در این مراسم نیروگاه 157 مگاواتی المهدی ساخته شده توسط مپنا در غرب شهر بندرعباس هم به بهره برداری رسید.

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/157740

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی