پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

20 نماینده مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور از تعهدات احتمالی کشورشان به عربستان سعودی به عنوان بخشی از توافق سازش با رژیم صهیونیستی ابراز نگرانی کرده‌اند.

منتشر شده در 12 مهر 1402

20 نماینده در مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا از احتمال اعطای ضمانت‌های امنیتی به عربستان سعودی یا کمک‌های هسته‌ای به این کشور به عنوان بخشی از توافق سازش احتمالی میان ریاض-تل‌آویو ابراز نگرانی کرده‌اند.

این سناتورها که هم‌حزبی بایدن و از حزب دموکرات هستند در این نامه از او خواسته‌اند راهکار دو دولتی را یکی از پیش‌شرط‌های هر گونه توافق احتمالی سازش میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی قرار دهد.

این نامه به ابتکار «کریس مورفی»، «کریس ون هولن»، «دیک دوربین» و «پیتر ولش» نگاشته شده و به امضای 16 نماینده دیگر در مجلس سنا رسیده است. روزنامه هاآرتص انتشار آن را نشان دهنده مسیر دشواری دانسته که جو بایدن برای جلب حمایت داخلی در خصوص تسهیل توافق عادی‌سازی روابط میان تل‌‌آویو و ریاض با آن مواجه است.

کریس مورفی پیش از این علنی شدن این نامه گفت: «یک نسخه از توافق هست که برای ایالات متحده خوب است اما نسخه‌ای دیگری از توافق هم هست که می‌تواند با منافع امنیتی ما در منطقه مغایر باشد.»

ون هولن هم گفته است: «سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که ایالات متحده برای تسهیل این عادی‌سازی در روابط بایستی چه تعهداتی بدهد؟ و اینکه ما باید در ازای تعهدات مهمی که به آن ملزم می‌شویم چه تعهداتی از طرف‌های دیگر می‌خواهیم؟»

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/143177

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی