پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

نگرانی شدید آمریکا و اسراییل از سوی یمن

هنگامی که بمب‌افکن‌های ائتلاف سعودی ششم فروردین ۱۳۹۴ خورشیدی حمله بی‌امان خود به زیرساخت‌های یمن را آغاز کردند، خوش‌بین‌ترین کارشناسان نظامی حد مقاومت یمنی‌ها را نهایتاً یک ماه پیش‌بینی می‌کردند.
منتشر شده در 5 آذر 1402
در سرویس

روزنامه شهروند در مطلبی در خصوص نگرانی آمریکا و اسراییل از یمن نوشت: این عملیات که نام «طوفان قاطعیت» را بر خود داشت، مورد حمایت اغلب قدرت‌های غربی خصوصاً آمریکایی‌ها بود. این میان دیگر کشورهای جهان نیز با پیشه کردن سکوت، بر توسعه‌طلبی سعودی‌ها که به بهانه حمایت از دولت عبدربه منصور هادی انجام می‌شد، به نوعی صحه گذاشتند.

جنگنده‌های پنج کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل عربستان، امارات، قطر، کویت و بحرین به همراه مراکش، مصر، اردن و سودان در این عملیات مشارکت داشتند و سومالی نیز استفاده از پایگاه‌های نظامی خود برای حمله به یمن را مجاز اعلام کرد. اتحادیه عرب هم پشتیبانی‌اش را از عملیات سعودی‌ها اعلام کرد و جز یکی دو کشور که ایران در رأس آن‌ها قرار داشت، تقریباً همه جهان مستقیم یا غیرمستقیم در برابر حوثی‌های یمن قد علم کردند.

مشارکت صهیونیست‌ها در حمله ائتلاف به یمن

همراهی اغلب اعراب با دولت سعودی برای حمله به یمن تعجب کمتر کسی را برانگیخت، چه ‌آن‌که دنباله‌روی از ریاض توسط دولت‌های عربی و مسلمان قانون نانوشته‌ای است که سالیان سال اجرا می‌شود. ارائه کمک‌های لجستیکی و اطلاعاتی آمریکا به ائتلاف سعودی نیز کاملاً قابل پیش‌بینی بود، زیرا پیوندهای نظامی بین ریاض و واشینگتن محکم‌تر و قدیمی‌تر از آن است که در جنگ علیه یمنی‌ها بتوان برای آن استثنا قائل شد. اما چیزی که باور آن سخت می‌نمود دخالت رژیم صهیونیستی در جنگ به نفع سعودی‌ها بود. براساس برخی اطلاعات موثق، ائتلاف سعودی در جنگ یمن از همراهی و پشتیبانی غیررسمی ارتش اسرائیل برخوردار بود. سقوط یک فروند جنگنده اف-۱۶ در یمن که معلوم شد از مدلی است که فقط در اختیار ارتش رژیم صهیونیستی قرار دارد، شایعات مربوط به حمایت تسلیحاتی صهیونیست‌ها ازائتلاف سعودی‌ را قوت بخشید. همچنین آزمایش بمب‌سنگرشکن ساخت اسرائیل در یمن توسط سعودی‌ها، از دیگر اتفاقاتی است که وقوع آن توسط برخی تحلیلگران نظامی مورد تایید قرار گرفت.

اشغالگران قدس در تیررس موشک‌های انتقام‌جو

امروز بیش از ۸ سال از آغاز جنگ یمن می‌گذرد و حوثی‌ها به میزانی از قدرت و ثبات دست یافته‌اند که علاوه بر کنترل عربستان به عنوان یک قدرت نظامی و اقتصادی در همسایگی‌شان، ورود به درگیری مستقیم با متجاوزان صهیونیست در دفاع از مردم غزه را نیز کلید زده‌اند. شلیک موشک بالستیک به منطقه ایلات و توقیف کشتی یک سرمایه‌دار صهیونیست در دریای سرخ را شاید بتوان در حد یک دستگرمی برای یمنی‌هایی که ۸ سال در برابر همه قدرت‌های نظامی منطقه و جهان مقاومت کردند، قلمداد کرد. قدرت موشکی یمن برخلاف چیزی که غربی‌ها سعی در جا انداختن آن دارند، به پشتیبانی ایران از حوثی‌ها که بیشتر جنبه معنوی دارد، ربطی پیدا نمی‌کند. یمن از دهه‌ها قبل به عنوان یکی از متحدین اتحاد جماهیر شوروی با موشک‌های بالستیک اسکاد آشناست و حالا نباید اصابت موشک‌های یمنی به شهرهای صهیونیست‌نشین فلسطین اشغالی تعجب کسی را برانگیزد. خصوصاً که یمنی‌ها علاوه بر اعتقاد به آرمان دفاع از فلسطین، انگیزه انتقام از صهیونیست‌ها به تلافی حمایت آن‌ها از ائتلاف متجاوز سعودی را نیز دارند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/148791

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی