پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

گزاره بر سفر مهم جناب آقای دکتر رئیسی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران به دو کشور به پاکستان و سریلانکا.

منتشر شده در 4 اردیبهشت 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ سفر رئیس جمهور محترم به پاکستان در چارچوب پیگیری سیاست همسایگی دولت سیزدهم انجام شد و یکی از مقاصد اصلی آن(پاکستان) یکی از مهم ترین کشورهای همسایه در منطقه است که پیوند و علاقه دیرینه و اشتراکات مختلف فرهنگی، اجتماعی و دینی با کشورمان دارد. برخورداری از مرزی مشترک نزدیک به یک هزار کیلومتر، سرمایه و ظرفیتی ارزشمند برای گسترش روابط تهران و اسلام آباد ایجاد کرده است.
همچنین رویکرد دو کشور در ضدیت و مخالفت با رژیم ‌صهیونیستی، عضویت دو کشور در سازمان شانگهای و تلاش پاکستان برای عضویت در بریکس فرصت‌های تهران و اسلام آباد را برای هماهنگی بیشتر در عرصه‌های بین‌المللی دوچندان می کند.

کدام عوامل به دنبال اخلال در روابط ایران و پاکستان هستند؟

عوامل و محافل مختلفی به خصوص آمریکا در پی ایجاد اخلال در سفر رئیس جمهور محترم به پاکستان بوده و هستند؛ اما تمامی تلاش ها برای به سرانجام رسیدن این سفر مهم در شرایط حساس کنونی بعد از عملیات وعده صادق انجام شد.
از سوی دیگر به رغم تحولات اخیر بعد از عملیات دفاعی نیروهای مسلح کشورمان علیه اهداف نظامی و اطلاعاتی رژیم متجاوز صهیونیستی تمامی برنامه های از پیش تعیین شده کشور از جمله در عرصه سیاست و روابط خارجی در حال پیگیری و تحقق است و تنش های اخیر نتوانسته تمرکز جمهوری اسلامی ایران را از توجه بر اولویت ها و سایر موضوعات مهم و حساس مختل کند.
افزون بر این، سفر رئیس جمهور محترم کشورمان به اسلام آباد، پیش بینی نادرست برخی کشورهای منطقه در خصوص ایجاد چالش در روابط دو کشور پس از پیروزی حزب مسلم لیگ در انتخابات پاکستان و همچنین وقوع تنش اخیر بعد از هدف قرار گرفتن مقر تروریست ها در پاکستان توسط نیروهای مسلح کشورمان بیش از پیش آشکار ساخت.

همکاری های اقتصادی دو طرف

توافق در خصوص موضوعات تجاری و اقتصادی به خصوص مسأله تجارت آزاد و هدف گذاری جهت افزایش حجم تجارت رسمی دو کشور از حدود پنج میلیارد دلار به ده میلیارد دلار از مهمترین موضوعات این سفر بود.
افزون بر این طرفین بر این باورند که اقتصادی کردن مرزها و گسترش بازارچه های مرزی و ایجاد گذرگاه‌های بیشتر در مرز موجب توسعه منطقه شده و رفاه مردم ساکن در مرزها علاوه بر ایجاد درآمد پایدار، از راهکارهای بنیادین و مهم مبارزه با تروریسم است.
همچنین موضوع خط لوله صلح که قرار است صادرات گاز کشورمان را نخست به پاکستان و سپس هند، تسهیل کند، در این سفر پیگیری شد.

مبارزه با تررویسم

در خصوص مقابله با تروریسم دو کشور اجرای جدی تر و دقیق تر توافقات امنیتی را پیگیری خواهند کرد. اساسا موضوع مبارزه با تروریسم برای هر دو کشور خصوصا پاکستان که با گروه تحریک طالبان پاکستان و برخی گروه های جدایی طلب بلوچ درگیر است، موضعیت داشته و از اهمیتی ویژه برخوردار می باشد. لذا انتظار می رود که مسأله مبارزه با تروریسم و پیگیری سیاست‌های هماهنگ در موضوعات ضدتروریسم از محورهای مورد علاقه دو طرف باشد. با این رویکرد سفر رئیس‌جمهور کشورمان به پاکستان، می‌تواند فرصت مناسبی برای پیشبرد مسیر همکاری‌های مشترک در برخورد با تروریسم و تقویت امنیت منطقه تلقی گردد.
علاوه بر تروریسم، جرایم سازمان‌یافته، مواد مخدر و همچنین انواع دیگر ناامنی‌های تهدیدکننده دو کشور و منطقه، با رویکردهای مبتنی بر دفاع از حقوق بشر محور همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی تهران و اسلام آباد است.
جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که روابط دو کشور ایران و پاکستان به صرف روابط همسایگی نیست، بلکه مبتنی بر رابطه تاریخی، تمدنی و اشتراکات عمیق اعتقادی و دینی است که پیوندهایی ناگسستنی را ایجاد کرده است.
لذا رویکرد دو کشور توسعه و ارتقا روابط در تمامی عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی می باشد. همچنین ایران آمادگی دارد در بخش‌های مختلف علم و فناوری، تکنولوژی، حمل و نقل و ترانزیت با طرف پاکستانی همکاری کرده و تجربیات خود را در این حوزه ها منتقل کند.

چرا رئیسی به سریلانکا می رود؟
سفر رئیس جمهور کشورمان به سریلانکا به دعوت رئیس جمهور این کشور انجام می شود و نشان دهنده اراده طرفین مبنی بر ادامه همکاری های متقابل و گسترش و تعمیق روابط میان تهران و کلمبو است.
جمهوری اسلامی ایران در گذشته در پروژه های دفاعی با سریلانکا همکاری کرده و در حال حاضر نیز در صدور خدمات فنی و مهندسی (پروژه انتقال آب و تولید برق) به سریلانکا کمک می کند.
در جریان این سفر قرار است که پروژه فنی – مهندسی مذکور توسط رئیس جمهور محترم افتتاح شود که می تواند پیام مهمی را در خصوص توانایی های فنی و صنعتی کشورمان به سایر بازیگران منطقه ای و بین المللی منتقل کند.
اساسا پروژه چند منظوره «اومااویا» سریلانکا به عنوان یکی از بزرگ ترین پروژه‌های حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در زمینه‌های سدسازی، انتقال آب و تولید برق محسوب می شود. توان فنی و مهندسی کشور در حوزه ابزارهای مدیریت منابع آب از جمله شبکه آبیاری زهکشی، تونل‌ها و سد سازی صد درصد است و ایران در بین چهار کشور برتر جهان در این حوزه قرار دارد.
به واقع، رویکرد دولت سیزدهم مبتنی بر توسعه دیپلماسی منطقه‌ای، از مهمترین راهبردهایی است که به ارتقاء صادرات خدمات فنی-مهندسی کشور از جمله صنعت آب و برق کمک شایانی کرده است. تمامی فرایند ساخت، نظارت و مشاوره پروژهی منحصر به فرد و چند منظوره «اومااویا» تماماً توسط شرکت ایرانی انجام شده و هزینه ساخت آن به ارزش 500 میلیون دلار توسط دولت سریلانکا تامین شده است.
در همین راستا، مجری ایرانی این پروژه به دلیل رویکرد مسئولانه نسبت به جوامع محلی موفق شد در سال 1401 نشان عالی مسئولیت اجتماعی را دریافت کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/168271

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی