پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

سخنگوی سازمان فضایی ایران:

از ابتدای سال 1402، برنامه ریزی لازم به منظور تصویربرداری پوششی از کل کشور با استفاده از ماهواره خیام، مطابق با نیاز سازمان نقشه برداری کشور آغاز شده است.

منتشر شده در 27 تیر 1402
در سرویس

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی ایران، حسین دلیریان، مشاور رئیس و سخنگوی سازمان فضایی ایران با اشاره به امضای تفاهمنامه میان این سازمان و سازمان نقشه‌برداری طی سخنانی گفت: سازمان فضایی ایران و سازمان نقشه برداری اخیرا تفاهمنامه‌ای را امضا کردند که به موجب این تفاهمنامه، سازمان فضایی ایران تصاویر ماهواره خیام را در اختیار سازمان نقشه برداری قرار می دهد. از جمله اقداماتی که قرار است سازمان نقشه برداری با استفاده از این تصاویر انجام دهد، تهیه نقشه های پوششی به‌روز از کشور است.
وی افزود: نقشه های پوششی کشور در مقیاس 1:25000 از جمله مهمترین اطلاعات مکانی کشور است که طی دهه های 70 و 80 شمسی بر مبنای عکس‌های هوایی آنالوگ توسط سازمان نقشه برداری کشور تولید و این نقشه‌ها به بستری برای کلیه مطالعات ملی و منطقه‌ای از جمله در زمینه آمایش سرزمین، مطالعات زیست محیطی، پروژه های کلان مسیریابی، مطالعات مربوط به حوضه‌های آبریز و مطالعات طرح‌های جامع و منابع طبیعی در کشور تبدیل شد.
سخنگوی سازمان فضایی ایران تصریح کرد: اما در سال 1399 برای نخستین بار با استفاده از تصویر ماهواره‌های غیرایرانی با توان تفکیک مکانی 1 متر، نقشه پوششی پیرامون شهر تهران که پیشتر در سال 1384 تهیه شده بود، بعد از 15 سال بروزرسانی شد که با اجرای این پروژه مسجل شد تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا، به خوبی قادر به بروزرسانی نقشه‌های پوششی کشور با هزینه و زمان به مراتب کمتر در مقایسه با روش‌های تصویربرداری هوایی هستند.
دلیریان ادامه داد: با پرتاب ماهواره خیام در مرداد ماه سال 1401 که امکان تامین تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی 1 متر را در بازه زمانی کوتاه از کل کشور فراهم می‌آورد، ظرفیت منحصر به فردی در اختیار کشور قرار گرفت تا نقشه‌های پوششی کل کشور بعد از حدود دو دهه بروزرسانی شود.
وی خاطر نشان کرد: در نخستین جلسه مشترک روسای محترم سازمان نقشه برداری کشور و سازمان فضایی ایران در بهمن ماه سال 1401، مقرر شد زمینه‌های همکاری مشترک دو سازمان، بررسی و تصویربرداری پوششی از کل کشور توسط ماهواره خیام هم به منظور بروزرسانی نقشه های پوششی کشور و هم به منظور ایجاد آرشیوی غنی از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا جهت بررسی تغییرات کاربری و پوشش اراضی در آینده، در دستور کار سازمان فضایی ایران قرار گیرد.
سخنگوی سازمان فضایی ایران اضافه کرد: بر همین اساس از ابتدای سال 1402، برنامه ریزی لازم به منظور تصویربرداری پوششی از کل کشور با استفاده از ماهواره خیام، مطابق با نیاز سازمان نقشه برداری کشور آغاز شد و تا پایان خردادماه 1402 ضمن تصویربرداری بیش از 30 درصدی از سطح کشور با استفاده از ماهواره خیام، داده‌های تولیدی، پردازش شده است.
دلیریان در پایان گفت: در دومین جلسه روسای سازمان‌های فضایی ایران و نقشه برداری کشور، ضمن امضای تفاهمنامه مشترک، مقرر شد به سرعت تولید محصولات مورد نیاز برای تولید نقشه پوششی کشور، در دستور کار سازمان نقشه برداری کشور قرار گیرد؛ ضمناً ظرفیتی ایجاد شود تا محصول فوق در اختیار کلیه کاربران ایرانی قرار گیرد که مقرر شد این اقدام نیز توسط سازمان نقشه‌‌برداری و با هماهنگی سازمان فضایی ایران، انجام شود.

منبع: سازمان فضایی ایران

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/2657

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی