پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جهت پرس بررسی می‌کند
خواننده‌های نسل اول رپ فارسی با توجه به ویدیوهایی که در فضای مجازی از آن‌ها منتشر می‌شود همگی نشان دهنده اینست که در وضعیت روحی و روانی متزلزل و غیرعادی هستند.
منتشر شده در 8 آذر 1402
در سرویس |

عطیه فکری – رپ فارسی در اوخر دهه ۱۳۷۰ در ایران شکل گرفته و خواننده‌های زیادی به طور رسمی و غیر رسمی (اصطلاحاً زیر زمینی) در این سبک فعال هستند.

سروش لشکری با نام مستعار هیچکس در داخل ایران (که بیشترین تاثیر را بر این سبک موسیقی داشته است و باعث ماندگاری و تداوم این سبک تا به امروز شده است چرا که تا قبل از آن کسی بصورت رسمی به عنوان خوانندهٔ رپ فارسی مطرح نبود به همین دلیل هیچکس را پدر رپ فارس نیز می‌نامند)، بهنام مهرخوان با نام مستعار دیو سپید در آمریکا اولین خوانندگان و گروه زد بازی از اولین گروه‌های از این دست باشند که به رپ فارسی پرداختند.البته رپ کن های دیگری مثل رضا ناصری(پیشرو)-حسین رحمتی(ابلیس)-امیرمقصودلو(تتلو)- یاس و … جزو اولین رپ کن‌های ایران هستند.

گسترش رپ فارسی به طور زیرزمینی و از طریق اینترنت، به ویژه با توجه به این که قسمت عمده‌ای از آثار زیرزمینی سرشار از فحش و ناسزا بود، باعث شد که دفتر موسیقی وزارت ارشاد در مورد اعطای مجوز به آثار این سبک سخت‌گیرانه عمل کند.

شاید بتوان به مسئولین وزارت ارشاد برای عدم صدور مجوز حق داد چراکه ذات رپ از اعتراض، یاغی‌گری و خشونت می‌آید و مرزی برای کنترل این هیجانات وجود ندارد و هر بار خواهان پیشروی بیشتری در این یاغی‌گری می‌شوند و قطعا مشکلات زیادی هم به علت این حجم از هیجان کنترل نشده به وجود می‌آید.

وضعیت عصبی و غیرنرمال خوانندگان رپ فارسی

در حال حاضر وضعیت اسفناکی برای خوانندگان رپ فارسی دیده می‌شود، اکثریت آن‌ها از مشکلات روحی و روانی شدیدی رنج می‌برند و یا ترویج کننده استعمال انواع مواد مخدر بین نوجوانان و جوانان هستند. آن‌ها که بعد از مجوز نگرفتن در ایران به کشورهای دیگر اعم از همسایه و غیرهمسایه متواری شده‌اند و اخبار ناگواری از بزه‌کاری‌هایشان به گوش می‌رسد.

سروش لشگری (متولد ۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۴) با نام هنری هیچ‌کس از نخستین خوانندگان رپ فارسی و از پیشگامان «رپ خیابانی» در ایران است.

hichkas - سروش هیچکس

هیچ‌کس در سال ۱۳۸۸ ترانه‌ای به نام «یه روز خوب می‌آد» را خواند که با وجود نشانه‌های آشکار اشاره به فضای سیاسی ملتهب ایران، واکنش او نسبته به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تعبیر شد.هیچ‌کس سرانجام از ایران خارج شد و در لندن ساکن شد.

چند نمونه از آهنگ‌های سیاسی او که علیه حکومت و به قصد تخریب در بحبوحه اغتشاشات و فتنه‌های کشور خوانده است را بشنوید!

هیچکس را می‌توان سیاسی‌ترین خواننده رپ فارسی دانست. او در ترانه‌هایش بارها به شخصیت‌های سیاسی و چهره‌های محبوب ملی توهین کرده است.در متن ترانه «بزن» با الفاظ توهین‌آمیز سردار سلیمانی را مورد اهانت قرار داده است. هیچکس حتی فراتر از آن رفته و در این ترانه مفاهیم مقدسی چون «شهادت» و «مقاومت» را نیز زیر سوال برده است.
با اینکه هیچکس خواننده کم‌کاری است اما در طول سال‌های بعد از مهاجرت و به خصوص بعد از حوادث آبان ۱۳۹۸ تعداد کارهای او با محتوای سیاسی بیشتر شد. ترانه «دستاشو مشت کرده» یکی از سیاسی‌ترین ترانه‌های هیچکس است که در واکنش به حوادث آبان ۱۳۹۸خوانده است. او تا قبل از این آهنگ به مدت ۳ سال بود که هیچ ترانه‌ای منتشر نکرده بود و به همین دلیل انتشار این اثر منجر به غافلگیری گسترده در میان مخاطبان وی شد.

آخرین اثر هیچکس ترانه‌ای با نام «این یکی‌ام واسه…» است که در تاریخ ۲۸ مهر ۱۴۰۱ و در حمایت از اعتراضات پاییز ۱۴۰۱ با شعار زن، زندگی، آزادی منتشر شده است. این ترانه با پخش بخشی از سخنرانی رهبر انقلاب آغاز می‌شود و بلافاصله بعد از آن افکت صدای شلیک گلوله پخش می‌شود. هیچکس در این ترانه بعد از جمله «این یکی‌ام واسه…» به دفعات از صدای شلیک گلوله استفاده می‌کند. او در روز ۲۹ آبان ۱۴۰۱ و در جمع معترضان ایرانی در شهر لاهه هلند ترانه «یه روز خوب میاد» را به صورت زنده اجرا کرد.

سروش هیچکس همپای تروریست‌ها می‌رود

سروش لشکری، معروف به هیچکس، خواننده رپ ایرانی که از اولین‌های این عرصه بود و روزگاری حتی برای شهدای جنگ و برای میهن می‌خواند و حالا در توییتر جوانان دهه هشتادی را به قتل ماموران امنیتی ایران و دزدیدن اسلحه‌هایشان تشویق می‌کند، داماد خانواده‌ای شده که پدر و مادر، هر دو عضو فعلی و فعال مجاهدین‌خلق هستند. عکس‌های خانوادگی سروش لشکری و پدر و مادر همسرش جایی برای انکار باقی نگذاشته بود و او به توییتر آمد و بعد از اینکه مجاهدین‌خلق را یک فرقه اسلام‌گرا و کمونیستی خواند

رپرهای دیگر در چه وضعیتی هستند؟

حسین رحمتی (متولد مشهد، ۱۳۶۶) با نام هنری حصین یا حسین ابلیس خواننده رپ پارسی است. حصین کار خود را با گروه ۰۵۱ آغاز کرد. در فوریه ۲۰۱۳ او و صادق به دلیل حمل مواد مخدری چون حشیش و ماری جوانا در ارمنستان دستگیر شدند.

همچنین حصین ابلیس توسط نیروی انتظامی مشهد و با حمله این نیرو به منزلش و ضبط آلات موسیقی و آلبوم‌هایش در روز دوشنبه ۲۴ آذرماه ۹۳ به اتهام توهین به مسئولین و تهیه نوارها و ترانه‌های مبتذل دستگیرشد.

ابلیس

یاسر بختیاری با نام هنری «یاس» زاده ۳۰ خرداد ۱۳۶۱ در مسجدسلیمان خواننده رپ فارسی است. او از چهره‌های موسیقی رپ فارسی به شمار می‌رود. همچنین به وی لقب سلطان رپ فارسی و برکت رپ فارسی را نیز دادند.

مضمون بیشتر ترانه‌های یاس انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران‌های اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بی‌کاری، جنگ، روسپی‌گری، خودکشی، طلاق و غیره است.

یاس - yas

او بارها در مصاحبه‌هایش به زندگی سختی که بعد از فوت پدرش به وجود آمده اشاره کرده است اما برخلاف هم صنف‌هایش در آهنگ‌هایش از الفاظ رکیک و جنسی استفاده نمی‌کند و شعارش اینست که آهنگ‎‌هایش را حتی در خانواده هم می‌شود گوش داد با وجود اینکه کنسرت‌هایی در کشورهای اروپایی و آمریکایی با  همکاری بزرگان موسیقی منتشر کرده است این روزها شایعاتی از افسردگی و انزوای این خواننده رپ به گوش می‌رسد.

اسم امیر تتلو با حاشیه‌های بسیاری همراه است و هر چند وقت یکبار رفتارهایی از او سر می زند که نه تنها روانشناسان و متخصصان را به فکر فرو می برد بلکه عموم مردم نیز در مورد انگیزش این فرد و رفتارهای وی کنجکاو می شوند! امیر تتلو در ابتدا یک فوتبالیست بود که اظهار داشت چیزی از معروف ترین بازیکن های فوتبال دنیا، کم ندارد و به راحتی می تواند در سدر آنها قرار بگیرد. آیا امیر تتلو بیماری روانی دارد؟

پست جدید امیر تتلو و اذعان به مشکل روانی خود و بازگشت به ایران

امیر تتلو که مدتی بود دیگری خبری از جنجال آفرینی اش نبوده و لغو کنسرت و بسته شدن کانال یوتیوبش باعث شده بود دیگر فرصت زیادی برای جنجال آفرینی نداشته باشد، اما باز هم با انتشار یک پست یوتیوبی جنجالی، بار دیگر خبرساز شد. تتلو در این پست که در کامیونیتی یوتیوبش منتشر کرد، نوشت: من واقعا مشکل روانی دارم و فکر میکردم دارم حرفای درستی میزنم همیشه و دارم کمک میکنم. تتلو گفت خب خیلیا این وسط میگفتن اما خب منم فکر میکردم اونا …….. اما بالاخره فهمیدم و قبول کردم که من واقعا مشکل روانی دارم. شرمنده‌ام! من واقعا نفهمیدم چی شد! انگار یکی از بیرون کنترلم کرده و میکنه و واقعا دست من نیست هیچی! من دیگه میشینم و صبر میکنم که بمیرم و نه چیزی میخونم و نه چیزی مینویسم و یا میام ایران میدمو خودم رو تحویل پلیس! منو فقط ببخشین من واقعا دست خودم نبود و نیست و همین الانم نمیفهمم چی میگم اصلا.

امیرحسین مقصودلو معروف به امیر تتلو، پیش از این نیز بارها ادعاهای متعددی در مورد خداحافظی از خوانندگی، بازگشت به ایران و حتی خودکشی روی استیج در روز تولدش مطرح کرده بود که البته هیچ کدام رخ نداد. او برای روز مرگ خود نظرسنجی گذاشت و از هوادارانش خواست نظر بدهند که آیا روز تولدش یعنی ۳۰ شهریور را به عنوان روز مرگش انتخاب کند، یا ۲۹ مهر، روز صادرات!

وی در این باره نوشته بود:  اگرم روتون نشد واسه کشتن امیر تتلو بیاین جلو، به مسئولین برگزاری کنسرت بگین من می‌خوام تو پروژه تفنگ طلایی شرکت کنم! کار جمعه! اگرم نخواستین صورتتون معلوم شه می‌تونین صورتتونو کامل بپوشونین و بیاین رو استیج. ببینم یه قاتل اندازه ما پیدا می‌شه؟ می‌نویسم امضا می‌کنم، ویدئو می‌گیرم میدم به خودش و خانواده‌ش که این کار با رضایت خودمه که هیچ مشکلی هم براش پیش نیاد بعد از مرگِ ما. پروژه تفنگ طلایی شوخی و بچه بازی نیست! با دقت تصمیم بگیرین! من اهل لب و دهن نیستم! تصمیمتون اجرا میشه! با دقت تصمیم بگیرین! فقط هم امروزو فردا وقت دارین. این دفعه وقتی رای میدین باید پاشم وایسین بلیط هم بخرین بعد نگین شما نکشتین! این بار تاریخ شاهده! تمام کامنتاتون و رای گیریا و پستا اسکرین رکورد موجوده. یک بار برای همیشه باید تاریخ بفهمه همه چیو به شوخی گرفتن یعنی چی! باید بفهمه چیزایی که راحت به دست میان، ممکنه خیلی راحت و با یه شلیک اونم با تفنگ طلایی از دست برن!

وی سپس در ویدیوی دیگری که در کانال یوتیوب خود به اشتراک گذاشت در حال طلایی کردن نقش اسلحه‌ای که روی سرش تتو شده دیده شد و گفت مثل اینکه قرار است این اتفاق ۳۰ شهریور بیفتد، چون به غیر از نظرسنجی یوتیوب، عده زیادی در حال خرید بلیت این روز هستند و با این کار پروژه تفنگ طلایی را امضا می‌کنند.

با جست‌وجوی نام امیر تتلو یا همان امیرحسین مقصودلو در یوتیوب، فیلم‌های زیادی از دورهمی‌هایش با دختران نوجوان و جوان دیده می‌شود. در بین این ویدئو‌ها اما، تصاویری از ضرب‌وشتم و جراحت بعضی از هواداران نوجوان و جوان امیر تتلو هم موجود است. در یکی از فیلم‌ها، دختری نوجوان توسط گروهی دیگر از دختران هم‌سن‌وسالش کشیده شده و این‌گونه به نظر می‌رسد که قصد دارند او را برای انجام کاری مجاب کنند.

با انتشار این ویدئو و چند ویدئوی دیگر از خانه امیر تتلو، پلیس ترکیه به ماجرا‌های خانه تتلو ورود و اعلام کرد که تا نتیجه قطعی تحقیقات، دسترسی رسانه‌ها به جزئیات محدود خواهد بود.

آنچه که در این بین و در حاشیه اخیر امیرتتلو مورد سوال و انتقاد است، این است که چه می‌شود که دختران نوجوان و جوان در خانه تتلو حضور پیدا می‌کنند و تن به انجام هرکاری می‌دهند؟

استفاده از الفاظ به شدت رکیک در آهنگ‌هایش

تتلو در کنسرت‌هایش در ترکیه به خودش، مادر و سایر اعضای خانواده‌اش توهین و فحاشی می‌کند، در متن آهنگ‌هایش بی‌شمار الفاظ رکیک به کار رفته است و به شدت از فحاشی لذت می‌برد و حتی حرف‌های عادی و روزانه خود را نمی‌تواند بدون استفاده از الفاظ رکیک به کار ببرد. پیشاپیش بابت انتشار این ویدیو پوزش می‌طلبیم!

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/149350

اخبار پیشنهادی

نظرات

یک پاسخ

  1. احیانا نویسنده از روانی نرمال برخوردار بوده که این مطالب رو صرفا براساس تخیلات و علایق تنظیم کرده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی