پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رئیس سابق موساد:

نزدیکی ایران به مصر و عربستان، جایگاه «اسرائیل» را تهدید می‌کند

رئیس سابق موساد ضمن ابراز نگرانی درباره نزدیکی روابط ایران با مصر و عربستان گفت که نزدیکی ایران به کشورهای منطقه از جمله مصر و عربستان، جایگاه اسرائیل را در خاورمیانه تهدید می‌کند.
منتشر شده در 3 خرداد 1402
در سرویس

«تامیر پاردو» امروز (چهارشنبه) در کنفرانس امنیتی «هرتزلیا» در سرزمین‌های اشغالی فلسطین گفت: نزدیکی ایران به کشورهای منطقه از جمله مصر و عربستان، جایگاه «اسرائیل» را در خاورمیانه در معرض تهدید و خطر قرار می‌دهد.

وی افزود: اخیرا دیدیم که عربستان سعودی به ایران نزدیک شد و گفت و گوهایی با امارات درجریان است و شاهد روابط برخی کشورها با سوریه و امارات و اردن و اکنون با مصر هستیم.

به گزارش روسیا الیوم، پاردو اضافه کرد: بزرگترین تهدید برای «اسرائیل»، تفرقه و گسست داخلی است و پس از انتخابات اخیر، باندی تشکیل شد که تلاش می کند اسرائیل را بر خلاف جهت آرمان های صهیونیسم اداره کند.

وی با اشاره به تداوم اعتراضات اپوزیسیون علیه کابینه نتانیاهو گفت: هنگامی که به آنچه پنج ماه پیش اتفاق افتاد نگاه می‌کنیم، می بینیم که بزرگترین شکست «اسرائیل» در صحنه بین الملل رقم خورده است.

رئیس سابق موساد ادامه داد: «اسرائیل» به سوی خودکامگی پیش می روند و این نه به خاطر آنکه اکثریت خواستار آن هستند بلکه به این دلیل است که یکی دارد با سیستم سیاسی بازی می کند.

پیشتر نیز «یائیر لاپید» نخست وزیر سبق رژیم صهیونیستی درباره هرگونه نزدیکی بین ایران و مصر به کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم هشدار داده بود و در توییتی نوشت: «نزدیکی مصر و ایران با منافع ما در منطقه در تضاد است».

رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند پس از توافق بین ایران و عربستان سعودی که با میانجیگری چین در ماه مارس انجام شد، صحبت‌ها درباره نزدیکی قاهره و تهران در حالی آغاز شده است که تحرکات گسترده‌ای برای بازنگری روابط بین بسیاری از کشورها به‌ویژه با توجه به گرایش جهان به سوی چندقطبی شدن به جای تک قطبی آمریکا وجود دارد.

پیش تر روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» فاش کرده بود، درحالی که تهران بصورت علنی خواستار احیای روابط با مصر است، همزمان «اسرائیل» دولت قاهره را زیر فشار قرار داده تا مانع از این همگرایی و نزدیکی روابط با ایران شود.

ناصر کنعانی دوشنبه شب گذشته در پاسخ به پرسش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا در خصوص اخبار و اظهارنظرهای اخیر منتشر شده درباره روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر گفت: وزارت امور خارجه مسؤل اجرای سیاست خارجی و تنها مرجع رسمی برای اعلام مواضع و اظهار نظر در خصوص روابط خارجی کشور است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که «امیدواریم شاهد گشایش بزرگی در روابط ایران با مصر باشیم. در این زمینه گفت وگو با طرف مصری در حال انجام است و برای ما روابط با مصر اهمیت دارد».

وی افزود: دفاتر حفاظت منافع دو کشور در تهران و قاهره فعال هستند و در راس این دفاتر از هر دو طرف فردی در سطح سفیر فعالیت می‌کند، لذا کانال رسمی برای تماس و ارتباط به طور مستقیم بین ما وجود دارد.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: البته برخی از کشورها هم تلاش‌هایی را به عمل می‌آورند که مصر و جمهوری اسلامی را تشویق کنند که روابط دو کشور ارتقا پیدا کند. ما همواره از توسعه مناسبات تهران و قاهره استقبال کرده‌ایم. دیدارهای خوبی روسای نمایندگی‌های ما، دفاتر حفاظت منافع ما در تهران و قاهره دارند. دسترسی‌های خوبی به مقامات هر دو کشور وجود دارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: امیدواریم که در چارچوب نگاه دولت آیت‌الله رئیسی برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه، با کشور دوست و برادر مصر هم که در سیاست خارجی برای رابطه با این کشور اولویت قائل هستیم شاهد ایجاد گشایش و برداشته شدن گام‌های جدید و متقابل باشیم.

وی افزود: نباید بر مبنای گمانه زنی عمل کرد اما همان گونه که قبلا نیز بارها اعلام کرده‌ایم، دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با همسایگان و کشورهای اسلامی مصمم است.

از سوی دیگر «فداحسین مالکی» نماینده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که «در آینده‌ای نزدیک شاهد افتتاح سفارتخانه‌ها در ایران و مصر خواهیم بود.»

مالکی افزود: بعد از افتتاح سفارتخانه‌ها نیز دیداری بین آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر تدارک دیده خواهد شد.

مصر پیشتر اعلام کرد که تصمیم گرفته است مجموعه‌ای از تسهیلات را به گردشگران خارجی از جمله ایرانیان ارائه دهد.

احمد عیسی وزیر گردشگری مصر پیشتر اعلام کرد که در چارچوب تمایل دولت مصر برای جذب گردشگران بیشتر، ‌تسهیلات جدیدی برای دریافت ویزای توریستی به شهروندان کشورهای مختلف از جمله ایران ارائه خواهد داد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/6287

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی