پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

وزارت امورخارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای اتهامات بی‌پایه و اساس علیه ایران درباره حمله سایبری به آلبانی را تکرار و ادعا کرد که این کشور ایران را مسئول عملیات هکری ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) می‌داند.

منتشر شده در 17 شهریور 1401
در سرویس

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امورخارجه انگلیس منتشر شد آمده است که این کشور، «ایران را به دلیل حمله سایبری علیه دولت آلبانی که باعث از بین رفتن داده‌ها و اختلال در خدمات ضروری دولتی از جمله پرداخت خدمات شهری، رزرو نوبت پزشکی و ثبت نام دانش آموزان شد، محکوم می‌کند.»

این بیانیه ادعا کرده است که طبق ارزیابی مرکز ملی امنیت سایبری انگلیس (NCSC) « بازیگران سایبری مرتبط با ایران تقریباً به طور قطع مسئول یک سری حملات سایبری علیه زیرساخت‌های دولت آلبانی از ۱۵ ژوئیه هستند که تأثیر قابل توجهی بر خدمات عمومی آنلاین و سایر وب سایت‌های دولتی داشته است.»

در همین حال جیمز کلورولی وزیر امورخارجه انگلیس ضمن تکرار اتهامات یادشده مدعی شد: اقدامات بی‌ملاحظه ایران نشان‌دهنده بی‌اعتنایی آشکار به مردم آلبانی بود و توانایی آنها برای دسترسی به خدمات عمومی ضروری را به شدت محدود کرد. بریتانیا از شریک ارزشمند و متحد خود در ناتو حمایت می‌کند. ما در افشای اقدامات غیرقابل قبول ایران، به آلبانی و سایر متحدان می‌پیوندیم.

«ادی راما» نخست‌وزیر آلبانی امروز(چهارشنبه) با مطرح کردن اتهام بی پایه و اساس علیه ایران، در بیانیه‌ای از قطع روابط با ایران خبر داد. وی به دیپلمات‌ها و پرسنل سفارت ایران دستور داد که ظرف ۲۴ ساعت خاک آلبانی را ترک کنند.

وزارت امورخارجه کشورمان در واکنش به اقدام ضد ایرانی دولت آلبانی، با اشاره به مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضای سایبری در مجامع چندجانبه و بین‌المللی در راستای تدوین ضوابط و قاعده‌مند کردن این حوزه، تأکید شده است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم می‌شمارد.

در بیانیه وزارت امورخارجه با رد ادعاهای اثبات نشده علیه جمهوری اسلامی ایران، تأکید شده است، نوع اقدام و نقش‌آفرینی طرف‌های ثالث در ساخته و پرداخته کردن این ادعاها علیه جمهوری اسلامی ایران، نشانگر اعمال نفوذ کشورهای حامی تروریسم و فتنه‌آفرین در این زمینه می‌باشد.

در بیانیه وزارت امورخارجه ایران با اشاره به تحرکات رسانه‌ای و سیاسی سازمان‌یافته بلافاصله پس از اعلام تصمیم دولت آلبانی، تاکید شده است، صدور فوری بیانیه دولت آمریکا و همچنین استقبال رسانه‌های صهیونیستی از این تصمیم، از وجود برنامه‌ای از پیش طراحی‌شده برای فضاسازی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد.

در بیانیه وزارت امورخارجه کشورمان همچنین با اشاره به میزبانی دولت آلبانی از یک فرقه تروریستی نشان دار، از اثرپذیری تیرانا از طرف‌های ثالث و تصمیم نابجا و نامناسب اتخاذ شده از سوی دولت آلبانی ابراز تأسف شده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/35858

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی