پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نخستین جلسه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال جدید به میزبانی وزارت امور خارجه با موضوع «استفاده از ظرفیت مناطق آزاد مشترک مرزی، فرامرزی ویا متناظر در توسعه و تعمیق روابط اقتصادی کشور» برگزار شد.

منتشر شده در 21 فروردین 1402
در سرویس

ریاست این جلسه را مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه برعهده داشت و اعضای شورا و دبیرشورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی نیز در آن حضور داشتند.

در ابتدای جلسه که با هدف بررسی آخرین وضعیت مناطق آزاد، ملزومات توسعه این مناطق و هدف گذاری صحیح، جهت بهره وری هر چه بیشتر این مناطق برگزار شد، دبیر شورای مناطق آزاد ضمن اعلام این خبر که از ۷۹ منطقه ویژه مصوب ۳۵ منطقه فعال هستند، افزود: اکنون ۷۰ درصد تزانزیت دریایی و یک سوم صادرات کل کشور از این مناطق انجام می گیرد.

در ادامه با اشاره به اهمیت رونق این مناطق در توسعه و رشد اقتصادی، افزایش درآمدهای ارزی، انتقال تکنولوژی و تنوع صادرات اشاره شد که برای رسیدن به این موارد تسریع در اجرایی شدن توافقات انجام شده با دیگر کشورها، ایجاد ارتباط با سازمان ها و نهادی های بین المللی، تشکیل میز تخصصی مناطق آزاد ویژه در سازمان های ذیربط و ارزیابی و اشتراک تجربیات موفق در این زمینه می تواند روند رسیدن به اهداف تعیین شده ونتیجه مورد نظر را سرعت ببخشد.

مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه نیز در این جلسه ضمن اعلام این نکته که توسعه این مناطق فرصت ویژه ای برای فرار از تحریم ها است، تمرکز بر اقتصاد دریا، بازاریابی برای صادرات تولیدات داخل، توسعه بخش معدن و صنعت از جمله موارد مهم در رسیدن به رشد وتوسعه این مناطق دانست و از آمادگی کامل ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی برای همکاری در جهت رسیدن به اهداف مورد نظر خبر داد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10190

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی