پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

حقوق بشر آمریکایی علیه ایران؛
نازنین بنیادی که طرفدار تحریم ایران است از اینکه بعد از ملاقاتش با مقامات آمریکایی تحریم‌ها بیش‌تر شده ابراز خوشحالی می‌کند و می‌گوید که تا الان خوب قدم برداشته‌اند.
منتشر شده در 13 آبان 1401
در سرویس

چهارشنبه ۱۱ آبان ماه نشست غیررسمی شورای امنیت موسوم به «آریا فرمولا» با طراحی آمریکا و آلبانی در نیویورک برگزار شد. نشستی که در آن چند نفر هم دعوت شده بودند و به ایراد سخنرانی پرداختند. «نازنین بنیادی» بازیگر ایرانی – بریتانیایی و به اصطلاح مدافع حقوق بشر و شیرین عبادی از جمله کسانی بودند که از سوی آمریکا به این نشست دعوت شدند.

نازنین بنیادی طی سخنانی در این نشست در اظهاراتی مداخله جویانه عنوان کرد: افسانه است که نظام ایران اصلاح‌پذیر است. وی جمهوری اسلامی را «اصلاح‌ناپذیر» خواند و گفت: «گذار به دموکراسی در ایران می‌تواند عاملی کلیدی به صلح در خاورمیانه باشد. وقت آن است که از کمک به جمهوری اسلامی خودداری کنیم.»

چندی است که همزمان با اغتشاشات اخیر در ایران نام نازنین بنیادی زیاد به گوش می‌رسد و تصاویری هم از دیدارهایش با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، «کامالا هریس» معاون اول رئیس جمهور و همچنین  «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا منتشر شده است.

پیش از برگزاری این نشست «ناصر کنعانی» سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفته بود: متاسفانه امپراتوری رسانه‌ای دولت آمریکا با تحریف و وارونه نمایی حقایق مرتبط با ایران تلاش می‌کنند فضای سیاسی را برای شکل گیری این نشست‌ها و رویکردهای سیاسی علیه ایران فراهم کنند و نکته جالب هم این است که از یکسری افراد معلوم الحال با هویت ایرانی می‌خواهند در این نشست دعوت کنند تا علیه ایران صحبت کنند. افرادی که به رغم هویت و تابعیت ایرانی خودشان در سالیان طولانی گذشته و در شرایطی که مردم ایران و هموطنان آنها و زنان و کودکان ایرانی در سخت‌ترین شرایط تحریم‌ها تحت تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا بودند و حتی تامین واکسن برای شهروندان ایرانی در زمان شیوع کرونا به دلیل تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا مهیا نبود و حتی امکان تامین پانسمان‌ها برای کودکان پروانه‌ای ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا فراهم نبود و این افراد معلوم الحال به ظاهر ایرانی هیچ صدای و موضعی در هیچ تریبونی نداشتند، الان قرار است از سوی دولت آمریکا به آن تریبون دعوت شده و علیه ایران از آن تریبون صحبت کنند.

یکی از این افراد معلوم الحالی که ناصر کنعانی به آن اشاره کرد، نازنین بنیادی است. او پیش از این در حمایت از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران آن را با شیمی درمانی مقایسه کرده و گفته بود: این تحریم‌های اقتصادی مثل شیمی درمانی می‌ماند و به همان قدر که هدفش این است که سرطان را نابود کند صد در صد به بقیه بدن صدمه می‌رساند. این خیلی پیچیده‌تر از این است که بگوییم تحریم خوب است یا بد.

بنیادی براساس اطلاعات منتشر شده در تارنمای ویکیپدیا متولد دوم خرداد ۱۳۵۹ در تهران است که خانواده او در بیستمین روز پس از تولدش، به لندن مهاجرت می‌کنند. او تا ۱۹ سالگی در لندن زندگی و سپس به لس آنجلس مهاجرت می‌کند. بنیادی دانش‌آموخته زیست‌شناسی است، اما در سال ۲۰۰۶ حرفه خود را به بازیگری تغییر می‌دهد. مادرش عضو کلیسای فرقه ساینتولوژی بود. او نیز در میانه دهه ۲۰۰۰ (میلادی) خود را وقف کار داوطلبانه برای کلیسای ساینتولوژی کرد زیرا فکر می‌کرد کلیسا کارهای انسان دوستانه انجام می‌دهد. در سال ۲۰۰۵ به خاطر رکورد فروش کتاب برای کلیسا، از او تقدیر شد.

در اواخر سال ۲۰۰۴ نازنین بنیادی و تام کروز بازیگر سرشناس هالیوودی زندگی با یکدیگر را آغاز کردند. این به اصطلاح وصلت دوام نیاورد، چراکه طبق اعترافات بنیادی به اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی)، هنگامی که دیوید میسکویج رهبر فرقه ساینتولوژی به مهمانی آن‌ها رفت وی بیمار بود و به حضور مسکویج توجهی نشان نداد. این کار موجب خشم مسیکویج شد و روز پس از آن کروز با مشت بر میز کوبیده و بنیادی را متهم به توهین به رهبر کلیسا کرد. دو هفته بعد در ژانویه ۲۰۰۵ به نامبرده اطلاع دادند که رابطه اش با تام کروز تمام شده‌ است. اعضای ساینتولوژی به خانه بنیادی رفته و همه تصاویر مشترک و نامه‌های او با کروز را با خود بردند. هنگامی که بنیادی از بدرفتاری میسکویج و کروز با دوست ساینتولوژیست خود درد دل کرد او این مسئله را فوراً گزارش داد. برای مجازات، بنیادی را به شستن دستشویی‌ها با مسواک مجبور کردند.

«لیندا توماس گرینفیلد» نماینده آمریکا در سازمان ملل هم در توئیتی با انتشار تصویری از خودش با نازنین بنیادی نوشت: از نازنین بنیادی برای حضور در سازمان ملل به منظور حمایت از اعتراضات مسالمت آمیز در ایران تشکر می‌کنم. کنشگری تو الهام بخش بسیاری از جمله من است.

نازنین بنیادی با این ادعا که ۱۴ سال در زمینه حقوق بشر فعالیت کرده، مدعی شده است که وضعیت حقوق بشر در هیج کجای دنیا به بدی ایران نیست.

نازنین بنیادی پس از شرکت در این نشست در گفت‌وگویی با شبکه تروریستی ایران اینترنشنال عنوان کرده است: وظیفه ما این است که صدای مردم ایران را به جهان برسانیم و آنقدر ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم جهان صدای مردم ایران را شنیده. وضعیت به نفع مردم ایران در حال تغییر است.

در این دو هفته تحریم‌ها بیشتر شد

وی همچنین در گفت‌وگویی با بی.بی.سی فارسی گفت: «خیلی مهم بود که چنین گردهمایی به وجود بیاید که بین نهادهای مختلف اتحاد به وجود بیاورد. برای ما دلگرم کننده بود که معاون رئیس جمهور آمریکا گفتند می‌خواهند ایران را از کمیسیون زنان در سازمان ملل بیرون کنند. مهم است این اتحاد به وجود بیاید و سران کشورهای مختلف همراه با مردم ایران باشند و با رژیم ایران به هیچ وجه همکاری نکنند. هر چه ما تمرکز را روی مردم بگذاریم به مردم بیشتر امید می‌دهیم. خیلی مهم است که ایران از جامعه بین‌الملل اخراج شود و تمام قدرت را به مردم ایران بدهیم و از آنها حمایت کنیم.»

وی درباره دیدارش با کامالا هریس و دیگر مقامات آمریکایی گفت: «دو هفته پیش ملاقات کردم و به نظرم در این دو هفته تحریم‌ها بیشتر شد و بیانشان نسبت به جمهوری اسلامی خیلی سخت‌تر شد و گفتند که با مردم ایران هستند و با جمهوری اسلامی همراهی نمی‌کنند. منتظر هستیم ببینیم مرحله بعدی چیست تا حالا خوب قدم برداشتند، ولی باز هم هنوز کار داریم و مدام با آنها در تماس هستم و امیدوارم بیشتر از این تلاش کنند و بیشتر نتیجه ببینیم. از نظر اینترنت می‌توانم قول بدهم که پشت پرده کارهایی است که دارد انجام می‌شود. از نظر برجام هر روز تلاش می‌کنیم تمرکز دولت آمریکا و جامعه بین‌المللی را روی مردم بگذاریم و از برجام دور کنیم چون نتیجه نخواهیم دید. این جمهوری اسلامی است که مشکل ماست و هر چه تمرکز را بگذاریم بر اینکه آزادیخواهان در داخل ایران چه می‌خواهند، دنیا جای بهتری می‌شود.»

گفتنی است، حضور و سخنرانی نازنین بنیادی در نشست غیررسمی شورای امنیت یا همان نشست آریا فرمولا با واکنش کاربران فارسی زبان در توئیتر مواجه شد. عده‌ای او را نماینده ایران و زنان ایران ندانستند که به جای آنها سخن بگوید و به حمایتش از تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرده‌اند.

یک کاربر در این باره نوشت: یک تصویر تاریخی است. یک ایرانی با حمایت و همراهی بزرگ‌ترین دشمن مردم ایران در طول تاریخ در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرده و مدعی حقوق زنان و مردم ایران است.

کاربر دیگری هم نوشته است: این زن ایران بزرگ نشده که نماینده زنان ایران باشد.

اینکه نازنین بنیادی را جدی نگیرید، او عروسک خیمه شب بازی بیش نیست و … دیگر عباراتی بود که درباره این فعال به ظاهر حقوق بشری استفاده شده است.عده‌ای هم عنوان کرده‌اند که گرچه او بزرگ شده ایران نیست، ولی به خاطر حسن میهن دوستی چنین می‌کند و سال‌هاست که فعالیت حقوق بشری انجام می‌دهد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/27590

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی