پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دفاتر مراجع عظام تقلید میزان فطریه امسال در سراسر کشور را اعلام کردند.

میزان فطریه رمضان 1403
منتشر شده در 15 فروردین 1403
در سرویس

پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس؛ زکات فطره یا فطریه یکی از فروع دین اسلام است که در عید فطر پرداخت می‌شود. میزان فطریه معادل مبلغ سه کیلوگرم قوت غالب (غذای روزمره) مورد استفاده افراد است که می‌تواند گندم، برنج، ذرت، کشمش، خرما و مانند این‌ها باشد؛ معمولاً در زمان حاضر، گندم و برنج مهم‌ترین قوت غالب است، از این رو افراد باید برای هر نفر سه کیلوگرم گندم یا برنج یا معادل نقدی آن را به عنوان زکات فطریه پرداخت کنند.

پرداخت زکات فطره یا همان فطریه بر هر مسلمانان عاقل و بالغ که توانایی گرفتن روزه را دارد و همچنین معذورین و همچنین کسانی که عمدا روزه خود را خورده اند، واجب است. پرداخت این زکات از جمله شرایط قبولی روزه در ماه مبارک رمضان است.

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله خامنه‌ای

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله خامنه‌ای

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، قیمت گندم برای هر نفر ۶۵.۰۰۰ تومان (شصت و پنج هزار تومان) و قیمت برنج برای هر نفر ۱۸۰.۰۰۰ تومان (یکصد و هشتاد هزار تومان)‌ می باشد.

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله مکارم شیرازی

اعلام میزان فطریه از سوی آیت‌الله مکارم‌شیرازی

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی اعلام کرد، بر اساس نظر این مرجع تقلید، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم، مبلغ ۶۵۰ هزار ریال و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال برای هر نفر است.

کفاره روزه غیر عمد مبلغ ۱۶۰ هزار ریال است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، همچنین کفاره روزه عمد مبلغ ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال می‌باشد.

لازم به ذکر است که براساس مساله ۱۶۹۲ رساله توضیح المسائل آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره بر تمام کسانی که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنی باشند واجب است، یعنی باید برای خودش و کسانی که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (نزدیک به سه کیلوگرم) از آنچه غذای نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از اینها را بدهد کافی است.

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله سیستانی

دفتر آیت الله سیستانی مبلغ فطریه ۱۴۰۳ را اعلام کرد

دفتر آیت الله سیستانی مبلغ فطریه ۱۴۰۳ را اعلام کرد؛ از آنجا که میزان زکات فطره برای هر فرد سه کیلوگرم است، مبلغ آن برای فطریه بدل از آرد هفتاد (۷۰) هزار تومان و برای فطریه بدل از برنج ایرانی  صد و هشتاد (۱۸۰) هزار تومان و فطریه بدل از برنج غیر ایرانی، صد و بیست (۱۲۰) هزار تومان تعیین شده است.

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله جوادی آملی

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله جوادی آملی

بنابر اعلام دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، مبلغ فطریه برای هر نفر برمبنای قوت غالب منطقه، سه کیلو گندم، برنج و مانند آنها و یا معادل قیمت اینها به قیمت روز پرداخت شود.

همچنین مبلغ مربوط به کفاره غیرعمد، به ازای هر روز ۱۶ هزار تومان و کفاره عمدی روزه به ازای هر روز ۹۶۰ هزار تومان تعیین شده است.

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله نوری همدانی

میزان فطریه 1403 از نظر آیت‌الله نوری همدانی

دفتر حضرت آیت الله نوری همدانی اعلام کرد طبق نظر حضرت آیت الله نوری همدانی، زکات فطره هر فرد باید حدود سه کیلوگرم گندم یا برنج یا نظیر آن که در رساله عملیه ذکر گردیده و یا قیمت آن را پرداخت نمایند. بر این اساس قیمت قوت غالب گندم ۶۵ هزار تومان و قیمت قوت غالب برنج ۱۸۰ هزار تومان می‌باشد که عزیزان در پرداخت آن مخیرند، در ضمن اگر در منطقه محل سکونت اجناس ذکر شده قیمت دیگری دارد باید به قیمت منطقه خود که از آنجا خرید و استفاده می نمایند محاسبه کنند.

همچنین کفاره غیر عمد برای هر روز ۱۶ هزارتومان و کفاره عمد برای هر روز ۹۶۰ هزار تومان می‌باشد.

به محض اطلاع رسانی دفاتر سایر مراجع عظام تقلید در خصوص فطریه 1403، در همین صفحه توضیحات تکمیلی قرار خواهد گرفت …

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/165988

اخبار پیشنهادی

نظرات

2 پاسخ

  1. لطفا میزان فطریه امسال از نظر آیت‌الله خامنه‌ای رو هم قرار بدید.

    1. به محض اطلاع رسانی از سوی دفتر مقام معظم رهبری، در همین صفحه قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی