پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

یک مقام ارشد امنیتی کاخ سفید در مصاحبه با الجزیره مدعی شد که در حال حاضر گفت‌وگویی میان واشنگتن و تهران درباره بازگشت به برجام در جریان نیست.
منتشر شده در 20 مرداد 1402
در سرویس

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که در حال حاضر گفت‌وگویی میان ایران و آمریکا درباره بازگشت به برجام در جریان نیست. 

کربی که با شبکه خبری الجزیره گفت‌وگو می‌کرد این اظهارات را هنگام توضیح درباره توافق مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا بیان کرد. 

 برخی منابع ایرانی ساعاتی قبل‌تر گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر توافق تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان را تأیید کردند.

ابتدا روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داده بود  پنج زندانی آمریکایی در ازای آزادی ایرانی‌هایی که به دلیل نقض تحریم‌ها مجرم شناخته شده‌اند از زندان آزاد خواهند شد.

این روزنامه همچنین به نقل از منابعی که اشاره‌ای به نام آنها نشده مدعی شده بود حدود ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های نفتی ایران نیز آزاد خواهند شد. 

منابع آگاه گفته‌اند منابع ایران در حال انتقال به حساب‌هایی در قطر است و در خصوص تبدیل آن از واحد «وون» (پول کره جنوبی) به یورو توافق صورت گرفته است. 

کربی در مصاحبه با الجزیره گفت: «پنج آمریکایی که در ایران زندانی بودند الان در بازداشت خانگی هستند و ما مذاکرات برای خارج کردن آنها از تهران را ادامه می‌دهیم.»

وی در ادامه اضافه کرد: «چیزی که حاصل شده یک گام مثبت است نه یک توافق تمام‌شده». او ابراز امیدواری کرد که به زودی بتوان گفت که توافق نهایی برای آزادی این افراد حاصل شده است. 

کربی از نقش شریکان آمریکا در منطقه برای حصول این توافق قدردانی کرد. وی به طور ویژه درباره قطر گفت: «دولت قطر، دوستی متمایز بود و ما از آنها بابت حمایتشان قدردانی می‌کنیم.»

وی درباره مفاد توافق حاصل‌شده گفت: «چیزی که درباره آن صحبت می‌کنیم قرار دادن بخشی از وجوه مسدودشده ایران در حساب‌هایی است که بتوان از آن صرفا برای مصارف بشردوستانه استفاده کرد.»

جان کربی در بخش دیگری از اظهاراتش تصریح کرد: «ما در حال حاضر با ایران درباره بازگشت به برجام در حال گفت‌‌وگو نیستیم. تمرکز ما بر اقدامات بی‌‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، حمایتش از روسیه و تهدیدهایش علیه کشتی‌ها است.»

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/1413

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی