پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

ادعای نماینده مخالف طرح ساماندهی فضای مجازی

کوچی گفت: عدم اطلاع‌ از تصمیمات درباره طرح صیانت بر نگرانی‌های مردم می‌افزود، به همین جهت طرح را از کمیسیونی که ذیل اصل 85 تشکیل شده بود، گرفتیم و قرار شد طرح نهایتا در صحن علنی مجلس موردبررسی قرار گیرد.

منتشر شده در 13 تیر 1401
در سرویس

یکی از بحث‌برانگیزترین اقدامات مجلس یازدهم، از ابتدای شروع به کار این مجلس تا به الان که وارد سال سوم عمر خود می‌شود، طرح صیانت است. به‌طوری‌که حواشی این طرح، از محتوای آن بیشتر اگر نباشد، کمتر هم نیست. بعد از لغو هشتادوپنجی شدن این طرح و انتقالش به شورای‌عالی فضای مجازی، این روزها بحث بازگشت دوباره این طرح به مجلس و بررسی آن سر زبان‌ها افتاده است.

به همین جهت برای بررسی آخرین وضعیت طرح صیانت با یکی از نمایندگان مجلس که در جریان بررسی این طرح از نزدیک بوده، به گفت‌وگو پرداختیم. در ادامه شرح گفت‌وگو با جلال رشیدی‌ کوچی، نماینده مردم استان فارس در مجلس را می‌خوانید.

ابتدای این گفت‌وگو را با این شروع کردیم که درحال حاضر، طرح صیانت در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

او شرح داد: «بعد از مسائلی که در سطح ملی در رابطه با طرح صیانت مطرح شد، ما پیگیری کردیم تا این طرح از ذیل اصل 85 خارج شود و بررسی آن به جای کمیسیون مشترک در صحن علنی مجلس صورت پذیرد. زیرا ما معتقد بودیم تنگ‌نظری‌هایی که در کمیسیون مشترک وجود دارد، باعث می‌شود شفافیت وجود نداشته باشد و مردم از تصمیماتی که گرفته می‌شود مطلع نشوند.»

او همچنین علت خارج‌ شدن طرح صیانت از ذیل اصل 85 را برطرف‌کردن نگرانی مردم دانست و گفت: «عدم اطلاع‌ از تصمیمات درباره طرح صیانت بر نگرانی‌های مردم می‌افزود، به همین جهت با کمک هیات‌ رئیسه مجلس طرح را از کمیسیونی که ذیل اصل 85 تشکیل شده بود، گرفتیم و قرار شد طرح نهایتا در صحن علنی مجلس موردبررسی قرار گیرد و ایرادهای آن مطرح شود، به‌خصوص آن بخش از ایرادهایی که باعث شده است آحاد مردم نگاهی منفی به طرح داشته باشند مانند تصوری که شکل گرفته بود، مبنی‌بر اینکه قرار است با اجرایی شدن طرح صیانت شبکه‌های اجتماعی بسته و اینترنت نیز محدود شود، خب این ایرادها باید در کجا برطرف شود؟ در شورای عالی فضای مجازی که متولی اصلی این امر است، به همین منظور طرح صیانت از مجلس به شورای عالی فضای مجازی ارسال شد تا با بررسی در این شورا ایرادهای آن رفع شود.»

او همچنین در ادامه گفت: «البته من اطلاع دقیقی ندارم اما در اخبار خواندم که ایرادها برطرف شده و قرار است در یکی، دو هفته آینده طرح به مجلس بازگردد. مسلما با بازگشت طرح به مجلس، طرح صیانت در یک فضای کاملا شفاف مورد بررسی قرار خواهد گرفت و دغدغه‌هایی که مردم عزیز داشتند نیز برطرف خواهد شد، بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.»

از او درباره کمیسیون ویژه و مشترک پرسیدیم که با بازگشت طرح صیانت به مجلس، محتوای آن مجددا در کمیسیون مشترک موردبررسی قرار خواهد گرفت؟

او توضیح داد: «خیر، کمیسیون جدیدی تشکیل می‌شود که در آن کلیات طرحی که بازگشته نه جزئیات آن موردبررسی قرار خواهد گرفت و گزارش این بررسی نیز به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد، مانند تمام طرح‌های دیگر.»

سوال دیگر این بود که اعضای این کمیسیون جدید چگونه انتخاب می‌شوند؟

این نماینده مجلس گفت که اعضای کمیسیون، نمایندگان تخصصی حوزه‌ فناوری و آی‌تی هستند.
پرسش دیگری که در این بین ایجاد شد این بود که از کمیسیون فرهنگی یا اجتماعی باتوجه به محتوای طرح کسی حضور ندارد؟

او اظهار بی‌اطلاعی کرد.

و در پایان گفت‌وگو را با این جمع‌بندی کردیم که دیگر قرار نیست طرح صیانت در شورای عالی فضای مجازی موردبررسی قرار گیرد؟

او پاسخ داد: «خیر، نظرات شورای عالی فضای مجازی بر طرح صیانت اعمال می‌شود و سپس به مجلس برمی‌گردد.»

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/46956

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی