پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

سازنده مجسمه سعدی:
مجسمه برنزی ۷.۲ متری شاعر فارسی‌زبان سعدی شیرازی ساخته دهقان محمدی هنرمند مجسمه‌ساز، فردا دوشنبه - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱- در تهران رونمایی می‌شود.
منتشر شده در 10 اردیبهشت 1402
در سرویس

 مجسمه برنزی ابومحمد مشرف‌الدین مصلح‌بن عبدالله‌بن مشرف متخلص به سعدی، شاعر و نویسنده بزرگ قرن هفتم هجری صاحب گلستان و بوستان، فردا دوشنبه -یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۲- با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران و شماری از اعضای این شورا، رضا صیادی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران و جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری و مدیریت شهری در تهران تقاطع خیابان انقلاب و سعدی، نصب و رونمایی می‌شود.

نصب مجسمه ۷.۲ متری سعدی در تهران

دهقان محمدی هنرمند مجسمه‌ساز، که مجسمه سعدی را طراحی کرده است توضیح داد: این مجسمه از برنز ساخته شده و ارتفاع آن ۳ متر و ۲۰ سانتی‌متر است که با احتساب پایه (۴متر) ارتفاع آن از کف خیابان ۷.۲ متر می‌رسد. برای طراحی و ساخت آن از روش ریخته‌گری مومی استفاده شده که حدود ۱.۵ سال زمان برده است.

وی گفت: طراحی این مجسمه بر اساس فراخوانی بود که سازمان زیباسازی تهران اعلام کرد، به صورت مسابقات طرح‌ها ارائه شد، اساتید و هنرمندان به‌نام آثار ارائه شده را بررسی و داوری کردند، از میان ۴۳ هنرمندند مجمسه‌ساز طرح من اننتخاب و برگزیده شد، این اتفاق کم نظیر بود که حتی جوانان و هنرمندانی که نام و نشانی نداشتند در یک رقابت عادلانه وارد شدند تا یک اثر و نماد فرهنگی برای پایتخت طراحی کنند.

رسانه

وی به نصب مجسمه حکیم فردوسی در میدان فردوسی تهران در سال ۱۳۳۸ اشاره کرد و گفت: از آن زمان که ۶۴ سال می‌گذرد مجسمه سعدی دومین مجسمه از شاعران ایرانی است که در خیابان انقلاب تهران نصب می‌شود.

طراح مجسمه دکتر قریب (نصب در بلوارکشاورز) افزود: پیش از انقلاب استاد ابوالحسن صدیقی بر اساس شخصیت و آثار، چهره مشاهیری مانند حکیم ابوالقاسم فردوسی، حکیم ابوعلی سینا، حکیم عمر خیام و سعدی شیرازی را طراحی کرد که مورد تایید قرار گرفت؛ در بیشتر کتاب‌های درسی تصویر و تصوری که همه ما داریم برگرفته از همان آثار طراحی شده است، البته وی تصویر حافظ را هم تداعی و طراحی کرد، اما مورد تایید واقع نشد.

مجسمه‌ برنزی، سعدی را در سفر نشان می‌دهد

محمدی تصریح کرد: تصویری که استاد صدیقی از سعدی در آن زمان، طراحی کرد مربوط به سن ۳۰ سالگی سعدی است، اما آنچه فردا در تهران نصب و رونمایی می‌شود، اگر چه برگرفته از همان تصویر است اما سن هفتاد سالگی سعدی را نشان می‌دهد. این طرح سعدی را در حال حرکت نشان می‌دهد، زیرا او همیشه در حال سفر بوده است.

طراح مجسمه اکوان دیو (نصب در خانه هنرمندان) گفت: شناسنامه این اثر به دو زبان فارسی و انگلیسی طراحی شده است که ابیات معروف «‌بنی‌آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش ز یک گوهرند» که در تمام زبان‌ها و فرهنگ‌های دنیا و در مجامع بین‌المللی کاملا مشهور و شناخته شده است، به دو زبان فارسی و انگلیسی نگارش شده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/8505

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی