پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رئیس ستاد انتخابات با اشاره به آخرین آمار از شرکت کنندگان در انتخابات مجلس و تعداد شعب اخذ رأی گفت: مبنای احراز هویت شخصیت رای دهنده، صرفا کد ملی است.

منتشر شده در 10 اسفند 1402
در سرویس
سید محمد تقی شاهچراغی معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات در برنامه تلویزیونی ذر برنامه «جهان آرا» که با موضوع بررسی آخرین تحولات و اقدامات اجرایی انتخابات پیشِ رو پخش شد، به بیان مطالبی درباره موضوع برنامه پرداخت.

مبنای احراز هویت شخصیت رای دهنده، صرفا کد ملی است

شاهچراغی درباره مبنای احراز هویت شخصیت رای دهنده براساس قانون جدید گفت: پنج مدرک هویتی در قانون جدید تعریف شده که همراه داشتن یکی از آنها برای رای دادن کافیست.وی اضافه کرد: کارت ملی، شناسنامه، گواهی نامه، گذرنامه و کارت پایان خدمت این مدارک هستند.

ته برگ تعرفه ها یکی شده است

معاون سیاسی وزیر کشور در بخش دیگری تاکید کرد: یکی دیگر از اقداماتی که برای تسهیل در فرایند رای دادن در قانون جدید عملیاتی شده آن است که دیگر لازم نیست برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی دوبار در صف ایستاد. ته برگ تعرفه ها یکی شده و با همان تعرفه می توان در هر دو قسمت رای داد.

اگر کاندیدی به قانون شفافیت مالی در هزینه های انتخاباتی عمل نکند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رئیس ستاد انتخابات اظهار داشت: هم در قانون و هم در دستورالعمل شفافیت مالی تصریح شده و به اطلاع کاندیداها هم رسانده شده است. وی اضافه کرد: اگر کسی قانون شفافیت مالی را زیر پا بگذارد، یکی از محکومیت های آن ممنوعیت دو دوره ورود به انتخابات به عنوان نامزد انتخاباتی ست و از سوی دیگر در قانون هم تعریف شده که فرد خاطی به دستگاه قضایی معرفی شود.

۵٩٠٠٠ شعبه اخذ رأی در کشور تعبیه شده

وی درباره آمار نامزدها و‌ شعب اخذ رای تاکید کرد: از مجموع داوطلبان تایید شده ۱۲ درصد خانم ها و ۸۸ درصد آقایان هستند. ۵٩٠٠٠ شعبه اخذ رأی در کشور تعبیه شده و تقریبا یک میلیون نفر از مردم دست اندر کار شعب انتخاباتی هستند.

تاخیری در آغاز فرایند رای گیری نخواهیم داشت

شاهچراغی تاکید کرد: در گذشته و بویژه در انتخابات سال ١۴٠٠ در دولت قبل این مشکل وجود داشت که فرایند رای گیری با تاخیر فراوان آغاز می شد. رئیس ستاد انتخابات گفت: در قانون جدید انتخابات، یک روز قبل از برگزاری انتخابات همه شعب بازبینی می شود و تجهیزات و امکانات آن ها چک می شود، بنابراین ما در روز جمعه راس ساعت هشت بدون هیچگونه تاخیری فرایند رای گیری را آغاز خواهیم کرد.

برخی مدیران به دلیل حمایت از نامزدها عزل شدند

معاون سیاسی وزیر کشور در باره این سوال که اگر کسی از امکانات دولتی در اختیار خود به نفع یک کاندیدای خاص استفاده تبلیغاتی کند با او برخورد می‌شود؟ گفت: به همه مدیران ابلاغ شده که این کار ممنوع است و با آن برخورد می شود. وی اضافه کرد: در همین چند روز، هم در مجموعه وزارت کشور بعضی مدیران عزل شدند و هم در نهادهای غیر از وزارت کشور نیز افرادی بودند که خطا کرده بودند و آن‌ها نیز عزل شدند.

نحوه گزارش تخلف انتخاباتی

معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات در بخش دیگری درباره نحوه گزارش تخلف انتخاباتی تصریح کرد: در همه استان ها، بازرسی استانداری مستقر است، خود هیات نظارت شورای نگهبان در استان ها و شهرستان ها هم بر حسن اجرای انتخابات نظارت می کند، فرمانداری ها و هیات های اجرایی نیز تخلفات را بررسی می کنند، دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی نیز به رصد وقایع می پردازند. وی اضافه کرد: اگر کسی خواست بیرون از استان خود نیز شکایتی را به ثبت برساند و یا گزارشی را اعلام کند، شماره ١١٧ در وزارت کشور پاسخگوی تماس‌ها و بررسی کننده تخلفات است.
منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/161656

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی