پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صبح امروز ماهواره «مهدا» به‌همراه دو نانو ماهواره به مدار 450 درجه پرتاب و با موفقیت در مدار قرار گرفت. این برای نخستین بار است که متخصصان فضایی با ماهواره‌بر بومی سه ماهواره داخلی را همزمان در مدار قرار می‌دهند.

منتشر شده در 8 بهمن 1402

صبح امروز هشتم بهمن ماه ماهواره «مهدا» با ماهواره‌بر «سیمرغ» به مدار 450 درجه پرتاب شد. در این پرتاب ۲ ریزماهواره نیز به همراه ماهواره مهدا پرتاب شدند و مهمترین دستاورد در این پرتاب عملیات «تزریق چندگانه» بود که محقق شد.

بر اساس اعلام سازمان فضایی ایران، ماهواره‌بر سیمرغ توانسته ماهواره مهدا و دو نانوماهواره دیگر را با موفقیت در مدار تزریق کند و  این برای نخستین بار است که متخصصان فضایی سه ماهواره داخلی را همزمان با ماهواره‌بر بومی در مدار قرار می‌دهند.

ماهواره مهدا، یک ماهواره 32 کیلوگرمی از سری ماهواره‌های سبک وزن پژوهشگاه فضایی ایران است که به منظور آزمایش زیرسامانه‌های توسعه‌یافته ماهواره‌ای طراحی و ساخته شده‌اند. ماموریت اصلی این ماهواره، بررسی صحت عملکرد ماهواره‌بر سیمرغ در تزریق چندگانه محموله‌های فضایی در مدار پایین زمین و ارزیابی عملکرد برخی از طراحی‌های جدید و قابلیت اطمینان فناوری‌های بومی در فضا است.

گفتنی است، ماهواره‌بر سیمرغ، ماهواره‌بر سوخت مایع دو مرحله‌ای است که در هفتمین پرتاب تحقیقاتی خود توانست با تزریق چندگانه ماهواره‌ها، دریچه‌ای جدید به روی پرتاب‌های فضایی کشور باز کند.

گفتنی است که نام این ماهواره، نام دختر مرحوم محمد ندافی‌پور میبدی که سال 1400 در اثر کرونا به رحمت خدا رفت است. وی یکی از از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه فضایی ایران بود که سال 1400 بر اثر کرونا در گذشت و آذری جهرمی وزیر ارتباطات با انتشار تصویری از این دانشمند نوشت:

” داغدار یکی از دانشمندان پرتلاش فضایی کشور و مدیر یک پروژه راهبردی صنعت فضایی کشور شدیم. کرونا جوان رعنای دیگری را از ما گرفت. تسلیت به خانواده او”.

افسوس که امروز در این موفقیت جای او حسابی خالیست؛ «مهدا» نام فرزند دختری است که از او به یادگار مانده.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/156944

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی