پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دو ماده اولیه تولید شیرخشک برای اولین بار در کشور با یک پنجم قیمت نمونه خارجی بومی‌سازی شد.

منتشر شده در 5 اسفند 1402

به گزارش جهت پرس؛ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، بهرام مهرداد، سرپرست شرکت تولید کننده این ماده اولیه در خصوص جدیدترین محصول دانش بنیان گفت: در حال حاضر، تولید مواد اولیه پایه شیرخشک نوزاد را در دست انجام داریم و توانسته‌ایم چیزی حدود ۸۰ درصد مواد اولیه شیرخشک نوزاد را در داخل تولید کنیم.

وی افزود: این مجموعه با تغییراتی که در تجهیزات خود داده، توانسته دو ماده اصلی شیرخشک اعم از شیرخشک اسکیم پایه نوزاد و پودر دمینرال ۹۰ درصد که با عنوان دی ۹۰ در صنعت شناخته می‌شود را تولید و بومی‌سازی کند.

این مدیر دانش بنیان ادامه داد: دی ۹۰ حدود ۵۰ درصد فرمولاسیون شیرخشک نوزاد و شیرخشک اسکیم حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد فرمولاسیون شیر نوزاد را تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه توانستیم تولید داخل‌مان را با استانداردهای ملی و بین‌المللی مطابقت‌دهیم، تصریح کرد: در حال حاضر، دو شرکت از این دو محصول در تولید شیر خشک استفاده می‌کنند و بخشی از تولید شیرخشک نوزاد زیر نظر شرکت تولید کننده تولید و از این مواد اولیه تولید شیرخشک در فرمولاسیون شیر خشک استفاده می‌شود.

مهرداد در خصوص ظرفیت تولید این اقلام دانش بنیان خاطرنشان کرد: هم اکنون در حال گسترش تجهیزات هستیم تا بتوانیم بخش اعظمی از مواد اولیه تولید شیر خشک را برای شرکت‌های داخلی تامین‌کنیم.

وی همچنین هزینه تمام شده بومی‌سازی این دو محصول پایه‌ای در تولید شیرخشک را چند برابر کمتر از نمونه‌های مشابه خارجی دانست و تاکید کرد: ما برای اولین بار موفق به تولید این دو محصول در کشور شده‌ایم. تا پیش از این، این دو محصول کاملاً وارداتی بود. قیمت این محصول از لحاظ ارزآوری یا خروج ارز به صرفه تر هست و چیزی حدود یک چهارم یا یک پنجم قیمت تمام شده واردات آن است.

وی در خصوص میزان واردات پودر دمینرال ۹۰ و شیرخشک اسکیم پایه نوزاد اظهار داشت: سالانه حدود ۱۰ هزار تن از این دو ماده به کشور وارد می‌شد اما اکنون از ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ تن برخوردار هستیم که البته تا تأمین کل نیاز بازار داخل فاصله زیادی داریم و می‌توان گفت در حال حاضر یک دهم مصرف داخل را تأمین می‌کنیم.

مهرداد تصریح کرد: هنوز حجم تولید شرکت به صادرات نرسیده و به صورت محدود تولید می‌شود که البته این مجموعه، یک خط تولید جامع و کامل را برای این موضوع در نظر گرفته که تا یک سال آینده احتمالاً بتوانیم کل نیاز داخل به ماده اولیه شیرخشک نوزاد را تأمین کنیم و در آینده هم انشاالله بتوانیم صادر کنیم.

منبع : مهر
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/160865

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی