پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مهمترین ادعا درباره توماج صالحی شکنجه او در زندان بود که حالا با تصاویری که از توماج پس از آزادی منتشر شده نشان می‌دهد که او در صحت و سلامت از زندان آزاد شده است.

منتشر شده در 28 آبان 1402
در سرویس

توماج صالحی یکی از محکومان اغتشاشات پاییزی در سال ۱۴۰۱ از زندان آزاد شد، صالحی به دلیل تبلیغ گسترده خشونت در موزیک ویدئوهای تولیدی با ۶ اتهام در مجموع به ۱۸ سال و ۳ ماه حبس، پرداخت ۲۳ میلیون تومان جریمۀ نقدی و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بود، توماج صالحی پیش از این نیز در سال ۱۴۰۰ به ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.

از نکات جالب توجه درباره توماج صالحی آن است که پیش از بازداشت کنترل صفحات مجازی خود را به ادمین‌های خارج از کشور سپرده بود، یکی از این ادمین‌ها( که ازنزدیکان خانوادگی توماج صالحی است) سابقه عضویت در گروهک منافقین را داشته و بسیاری از محتوای تولید شده در کانال توماج توسط این گروهک تروریستی مدیریت محتوا شده است.

نکته دیگر درباره پرونده توماج صالحی داستان پردازی‌های ضدانقلاب درباره سرنوشت او بود، در جریان بازداشت توماج صالحی، خانواده و رسانه‌های معاند او ادعاهای کذب بسیاری درباره توماج مطرح کردند.

مهمترین ادعا درباره توماج صالحی، شنکجه او در زندان بود که حالا با تصاویری که از توماج پس از آزادی منتشر شده نشان می‌دهد که او در صحت و سلامت از زندان آزاد شده است. ماجرایی که معاندین پیش از صالحی، درباره حسین رونقی، فعال رسانه‌ای معاند و زندانی امنیتی طراحی کرده بودند و شکست خورد.

ماجرای از دست دادن بینایی توماج صالحی

ادمین‌های صفحات مجازی صالحی در ۱۶ دی ۱۴۰۱ اعلام کردند که «احتمال از دست رفتن بینایی توماج در اثر ضربات وارد توسط مأموران جمهوری اسلامی وجود دارد. در فروردین ۱۴۰۲ هم برخی پایگاه‌های رسانه‌ای معاند همچون کمپین حقوق بشر در ایران که وابسته به گروهک تروریستی منافقین است به نقل از خانواده صالحی مدعی شکنجه‌های جسمی توماج شدند.

در گزارش بی‌بی‌سی نیز فردی که خود را دخترخاله توماج معرفی می‌کرد در خبری عجیب مدعی شد که در همان زمان بازداشت قوزک پای راست توماج شکسته شده است؛ این داستان سرایی به جایی رسید که بی‌بی‌سی نوشت که توماج صالحی به دلیل شکنجه چند روزی در کما بوده است.

این ادعاهای کذب سبب شد تا در برخی محافل سیاسی کشورهای خارجی نسبت به وضعیت توماج صالحی ابراز نگرانی شود. ودانت پاتل، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در پاسخ به سوالی درباره نیاز صالحی به مراقبت‌های پزشکی گفته بود: «ما از گزارش شکنجه توماج صالحی توسط مقام‌ها و نیاز او به توجه فوری پزشکی آگاهیم. متاسفانه رفتار ایران با توماج صالحی تازه‌ترین مورد از یک رشته بلند از موارد نقض حقوق بشر است. ایران وایر رسانه وابسته به فرقه ضاله بهاییت نیز مدعی شده بود چشم چپ توماج در اثر ضربه‌های وارد شده به سرش کور شده است!

البته این اظهارات درحالی مطرح شده بود که رزا اعتماد انصاری، یکی از وکلای توماج صالحی در گفت‌وگو با روزنامه شرق درباره وضعیت سلامت این خواننده رپ بازداشتی در ایران، توضیح داده بود: « «من نمی‌دانم اخبار مربوط به وضعیت سلامت توماج صالحی از کجا مطرح می‌شود اما آنچه بعضا گفته می‌شود، مایه حیرت است. توماج صالحی از ساعت ۲ و ۱۰ دقیقه ظهر ۱۹ تیرماه که رأی پرونده‌اش ابلاغ شد از بند امنیتی به بند عمومی زندان منتقل شد و تا امروز هم وضعیت سلامت پایداری را در زندان داشته است.»

«او با بیان اینکه «یکی از موارد مربوط به سلامت توماج صالحی، دندان درد او بود، گفت: «در حد فاصل برگزاری جلسه اول و دوم رسیدگی به پرونده توماج صالحی در دادگاه، او اعلام کرده بود که دندان درد بسیار شدیدی دارد که با پیگیری‌های صورت گرفته و با دستور رئیس دادگاه و پیگیری‌های مقامات زندان، در فاصله دو هفته‌ای برگزاری جلسات اول و دوم دادگاه او، دندان توماج صالحی توسط متخصص دندان پزشکی ویزیت شده و عصبی کشی هم صورت گرفته است. خود توماج صالحی در جلسه دوم دادگاهش گفت که دندان درد او درمان شده است.

پس از این اظهارات بود که بار دیگر ادمین‌های صفحات توماج صالحی در خارج از کشور از قول خود و به نقل از توماج، این گفته ها را تکذیب کرده و در ادعاهایی عجیب مدعی شدند: «پس از ۶ ماه اعلام دندان درد و هفته‌ها بی‌خوابی و تب و لرز از درد، توماج صالحی به‌خاطر در دسترس نبودن هیچ نوع ابزاری با سیم ماسک و نمک و درد بی‌اندازه، دندان را عصب‌کشی کردم و سه روز بعد مسئولان پزشکی را برای پر کردن همان دندان آوردند!

هرچند با انتشار تصاویر توماج پس از آزادی، بار دیگر دست رسانه‌های معاند درباره پرونده توماج صالحی رو شده و مشخص شد که کورشدن؛ شکستن پا و قطع شدن دست توماج یک دروغ بزرگ بوده است و ماجرای شکنجه رَپِر اغتشاشات چیزی شبیه ماجرای شکنجه حسین رونقی و اعتصاب غذای نرگش محمدی است.
علی نوری، زندانی بند۴ اوین درباره ماجرای اعتصاب و شکستگی پاهای حسین رونقی در آن زمان نوشته است: رونقی موقعی که به زندان آمد هیچ‌ آسیب بدنی ای نداشت و پاهایش کاملا سالم بود. زمانی هم که توسط زندانی های سیاسی دیگر مدام تر و خشک می شد، مصرف عسل و ارده بخشی از اعتصابش بود. قصد صحبت درباره حواشی نمایش اعزامش به بیمارستان را ندارم، بعد از آمدن از بیمارستان در یک سوییت اختصاصی تحت درمان با سرم و مکمل و ویتامین بود و چند روز بعد هم آزاد شد، بعد ها در تصاویری که از او منتشر شد مشخص شد که این ادعاها کذب بوده است!

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/147894

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی