پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

طی روزهای گذشته خبری درباره سیم کارت بین‌المللی ۹۰ میلیون تومانی در رسانه‌ها دست‌به‌دست شد؛ سیم‌کارتی که بنا بر اطلاعات مندرج در خبر، بدون فیلتر بوده و باید هزینه‌های چند ده میلیون تومانی برای خرید آن و بسته‌های اینترنتی آن کنار گذاشت.
منتشر شده در 28 تیر 1402
در سرویس |

سیم‌کارت‌های بین‌المللی همیشه و در همه‌جای دنیا ازجمله ایران وجود دارند و بازه قیمتی آن‌ها چیزی بین ۲۰ تا ۴۰ دلار است. قیمت این سیم‌کارت‌ها در بازار کشور چیزی بین ۲ تا ۵ میلیون تومان است. هزینه ۹۰ میلیون تومانی برای سیم‌کارت‌های بین‌المللی با هیچ منطقی توجیه‌پذیر نیست؛ چرا که اگر افراد یک بلیت رفت‌و‌برگشت به یکی از کشورهای اروپایی بگیرند و خودشان یک سیم کارت تهیه کنند و به ایران برگردند، هزینه به‌مراتب ارزان‌تری را متحمل می‌شوند.

قیمت سیم کارت بدون فیلتر

نرخ سیم‌کارت‌ها با توجه به اینکه متعلق به کدام کشور هستند، فرق دارد و در بازار ایران بیشتر سیم‌کارت‌های بین‌المللی متعلق به کشورهای اروپایی هستند. سیمکارت بدون فیلتر یا بین‌المللی متعلق به چند کشور از جمله انگستان، استونی، فرانسه و کانادا بیشتر در بازار یافت می‌شود.

اما سیم کارت بدون فیلترینگ بین‌المللی در کجا خریدوفروش می‌شود؟ بعید است بتوانید این سیم‌کارت‌ها را از مغازه‌های فیزیکی و بازار فیزیکی موبایل و سیم کارت تهیه کنید. مشاهدات از بازارهای بزرگ موبایل کشور حکایت از این دارد که مغازه‌داران این پاساژها علاقه‌ای به خریدوفروش این نوع سیم‌کارت‌ها ندارند. فروش این سیم‌کارت‌ها بیشتر در وب‌سایت‌ها انجام می‌شود.

کافی است عبارت خریدوفروش سیم کارت‌ بین‌المللی را در گوگل جستجو کنید تا با چندین سایت فعال در این حوزه روبه‌رو شوید؛ سایت‌هایی که بعضی از آن‌ها نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه پرداخت قانونی هم دارند و به فروش سیم کارت بین‌المللی مشغول هستند.

اینترنت بدون فیلتر؟

اما مهم‌ترین سؤال کاربران ایرانی داخل کشور که در این روزها که با اینترنت محدود روبه‌رو هستند، این است که آیا می‌توان با سیم‌کارت‌های بین‌المللی وارد سایت‌ها و پلتفرم‌های فیلترشده شد یا خیر. در وهله اول باید گفت که این سیم‌کارت‌ها از طریق رومینگ اپراتورهای داخلی به اینترنت وصل می‌شوند و تمامی محدودیت‌ها را مانند سیم‌کارت‌های دیگر داخل ایران دارند. اما نکته متفاوت اینجاست که راه‌حلی برای استفاده از اینترنت بین‌الملل و بدون محدودیت نیز در این سیم‌کارت‌ها وجود دارد که راه‌حل بسیار گران‌قیمتی است و عملاً توجیه اقتصادی ندارد.

درواقع دارندگان این سیم‌کارت‌ها می‌توانند بسته‌های اینترنتی مخصوص اپراتور خود را از وب‌سایت‌های مربوطه خریداری کنند (آن‌هم با داشتن یک حساب بانکی بین‌المللی) اما هزینه این بسته‌ها با توجه به نرخ ارز در ایران بسیار بالاست. در برخی از این اپراتورها هزینه اینترنت در هر گیگابایت به چند ده دلار یا پوند و حتی بیشتر می‌رسد.

به عنوان مثال، باید بابت یک گیگابایت اینترنت در سیم کارت متعلق به کشور انگلستان، رقمی معادل صد پوند پرداخت کرد یا قیمت هر گیگابایت اینترنت در سیم کارت آمریکایی به ۲۰۰ دلار در ماه می‌رسد. درهر‌حال به‌نظر نمی‌رسد خرید بسته‌های چند ده میلیون تومانی برای اینستاگرام یا یوتوب گردی منطقی به‌نظر برسد. درواقع برای دیدن یک فیلم یک گیگابایتی باید نزدیک به ۸ میلیون تومان برای برخی از این سیم‌کارت‌ها هزینه کرد!

سیم‌کارتی برای تأیید هویت

سیمکارت بدون فیلتر

دلیل اصلی خریدوفروش این سیم‌کارت‌ها این است که مشتریان قصد دارند تا در برخی وب‌سایت‌های خارجی عضو شوند و برای تأییدشدن نیاز به یک سیم کارت بین‌المللی دارند. بازکردن برخی حساب‌های بین‌المللی نظیر پی‌پال نیز مستلزم داشتن این سیم‌کارت‌هاست. کمتر کسی این سیم‌کارت‌ها را خریداری می‌کند تا از آن‌ها برای استفاده اینترنت بدون محدودیت استفاده کند؛ چرا که بسته‌های اینترنت بین‌المللی قیمت گزافی دارند.

این سیم‌کارت‌ها به‌صورت فیزیکی به فروش می‌روند و دائمی هستند؛ البته به شرط آنکه هرازگاهی برای این سیم‌کارت‌ها شارژ خریداری شود. قوانین خرید شارژ برای پایدار‌ماندن هر سیم کارت بسته به نوع آن متفاوت است؛ اما هزینه چندان سنگینی برای مشتری ندارد و اگر کسی برای تأیید هویت خود نیاز به این سیم‌کارت‌ها داشته باشد، این هزینه‌ها را باید پرداخت کند.

مدل دیگری از این سیم‌کارت‌های جهانی که با قیمت‌های کمتری خریدوفروش می‌شوند به سیم کارت توریستی شهرت دارند. عمده این سیم کارت‌ها مربوط به کشور ترکیه است. سیم کارت توریستی که در بازه زمانی مشخص و کوتاهی فعال است، به درد کسانی که می‌خواهند از آن‌ها برای ثبت‌نام در وب‌سایت‌های خارجی استفاده کنند، نمی‌خورد.

درنهایت باید گفت سیم‌کارت‌های بین‌المللی موضوع جدیدی نیستند. سیم کارت اپراتورهای دیگر کشورها که درزمینه رومینگ با اپراتورهای ما همکاری می‌کنند، در ایران فعال هستند و خرید بسته‌های اینترنتی آن‌ها نیز با توجه به اینکه نرخ‌های چند ده میلیون تومانی شامل حال آن‌ها می‌شود، توجیه اقتصادی برای استفاده ندارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/2606

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی